כפר סבא

"אם אני מסתכל על הרזומה של רפי, הוא הכי מתאים"

חבר המועצה ומנכ"ל העירייה לשעבר, אייל יוניאן, מספר על בחירתו ברפי סער כמועמד לראשות העירייה ועל כהונתו לצד בן חמו ומסביר מדוע אין סיכוי שיחזור לפעילות ציבורית מוניציפאלית

זאב שרגא 25/10/2018
אייל יוניאן ורפי סער. "להיזהר מחתול בשק"

רגע לפני הבחירות המקומיות נפגשנו עם אייל יוניאן, חבר המועצה ומנכ"ל העירייה לשעבר, שהודיע על תמיכתו ברפי סער, כמועמד לראשות העירייה. יוניאן (48) אב לשלוש בנות הלומדות במערכת החינוך העירונית, רואה חשבון במקצועו ובעל תואר שני במינהל עסקים. כיום הוא מכהן כסמנכ"ל הכספים של התעשייה האווירית. הוא מתגורר בכפר סבא כל חייו, דור שלישי בעיר וסבו, הרב שלום חנניה ז"ל, היה ממנהיגי הקהילה הפרסית בעיר.

"העיר הזאת חשובה לי, הבנות שלי הן הדור הרביעי בעיר ושואלים אותי הרבה אנשים, למה אני בעצם נרתם בבחירות האלה", אומר יוניאן בפתיחת הראיון, "הלא עזבתי את העירייה לפני 11 שנים, הייתי חבר מועצה 5 שנים באופוזיציה, עם יהודה בן חמו, עוד 4 שנים מנכ"ל עירייה, בתקופה מאוד מעניינת ומאתגרת, ועשרים שנה אחרי שנבחרתי לעירייה, אני נרתם שוב למערכת".

למה בעצם?

"כמי שמכיר את עבודת העירייה, הן כחבר מועצה והן כמנכ"ל ומכיר פחות או יותר גם את המועמדים, אני חושש שאנחנו הולכים למצב שאנשים בוחרים על פי תדמית ולעניות דעתי, צריך להיזהר מאוד מ'חתולים בשק'. אני טוען שבאתגרים של כפר סבא, לרפי סער יש את הכלים, הניסיון והצוות הכי מתאים לנהל את האתגרים האלה. אם אני מסתכל על הרזומה של רפי, הוא הכי מתאים".

 מה המשמעות בעצם של התמיכה שלך ברפי? אתה חלק מהמטה? אתה עורך חוגי בית?

"רפי מתייעץ איתי בדברים האסטרטגיים ובצמתים הקריטיים, הוא מדבר איתי. יש פה המון אתגרים - השנתיים האחרונות היו לא פשוטות, העיר עברה טראומה וצריך מנהיג חברתי קהילתי שיבריא אותה".

במסגרת הפעילות שלך קיבלת איזו שהיא הבטחה להשתלבות עתידית בחזרה לחיים הציבוריים בעיר?

"לא. אני לא מתכוון לחזור לפעילות הציבורית המוניציפלית. לא ביקשתי תפקיד, לא הציעו לי תפקיד וזה לא שם – נבחרתי לתפקיד כחבר מועצה בגיל 28 ואת הפרק הזה מיציתי". 

 אתה זה שבעצם החלפת את רפי בתפקידו כמנכ"ל עם בחירתו של בן חמו, אולי אפילו "הדחת" אותו. אין ביניכם משקעים בעקבות אותה תקופה?

"אני לא חושב שאפשר לומר שהדחתי אותו, גם יהודה לא הדיח אותו. זה לגיטימי שמגיע ראש עיר חדש אחרי ראש העיר שכיהן 22 שנים, והיכולת שלו לממש את המדיניות שלו, היא באמצעות המנכ"ל. זה לגיטימי שהוא מביא מנכ"ל איש שטח משלו. זה לא אומר עכשיו שאייל הוא סופרסטאר ורפי לא טוב, זה אומר שראש העיר מביא את איש האמון שלו. לראיה, רפי ואני שמרנו תמיד על מערכת יחסים טובה".

 אתה ובן חמו הייתם חברים משכבר הימים, יש שיגידו "חברים בנפש" מה קרה במערכת היחסים ביניכם?

"לא תשמע אותי אומר מילה אחת רעה על יהודה. אני חושב שיהודה היה ראש עיר טוב וקידם את העיר. בחמש עשרה שנים שמנהלים עיר אתה מן הסתם טועה ובוודאי קמים עליך מתנגדים, זו דרכו של עולם. יהודה מינה אותי להיות מנכ"ל עירייה, נתן לי את הבמה, נתן לי סמכויות רחבות ויחד הבראנו את העיר הזאת. ברגע שחשבתי שלא נכון לי להישאר במערכת עזבתי בצורה מכובדת ומה שיש לי להגיד ליהודה בן חמו זה בארבע עיניים. אני ויהודה היינו ביחד תקופה ארוכה ואני מאחל לו ולבני משפחתו, שיוכיח את חפותו בבית המשפט".

 אתם נמצאים בקשר?

"לא, אנחנו לא בקשר אבל שוב – לא תמצא אותי אומר מילה רעה עליו. אני לא יורק לבאר ששתיתי ממנה. אני לא אוהב אנשים שתמכו ביהודה והיום הם מתנערים ממנו, בגלל שהוא לא מתאים להם מבחינה ציבורית. זו צביעות בעיניי. הוא תרם לעיר רבות גם כחבר אופוזיציה וגם כראש עיר. הוא עשה טעויות, אבל אני בטח לא אתנער ממנו".

 איך הרגשת בפן האישי כשהתפוצצה פרשת הפלילים נגדו?

"כאב לי מאוד. בסך הכל כמו שאמרת, היינו חברים מאוד קרובים".

חשבת שמשהו כזה יכול לקרות?

"אני לא רוצה להיכנס לזה".

במידה ורפי יגיע לסיבוב השני אתה יכול להמר מי יתמודד מולו?

"אני חושב שהסיבוב השני הוא בין רפי ליוסי סדבון, ורפי ינצח בסיבוב השני".

 

  zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
"מעדיפים מטוסים על מגדלים"
דייט רומנטי עם קונדיטורית שמו
דייט רומנטי עם קונדיטורית שמו
חניכי שבט הדר. מזדהים עם הקהילה הלהטבית
הסדרי תנועה למצעד הגאווה ברעננה
חג מולד שמח
אושרה הפחתת הארנונה בהוד השרון
פעילויות הקיץ במדיטק חולון
פעילויות הקיץ במדיטק חולון
למה צריך גינת כלבים נוספת?
יורחבו ימי הצהרונים בספטמבר