כפר סבא

"בכל דבר אני מוצא את הטוב"

אריה גמבש, מכפר סבא עובד בצהרונים של העירייה וכותב ספרי ילדים. את ספרו האחרון "האותיות המבולבלות של יונתן" הוא מקריא לילדי הצהרון או בגן כשמבקשים ממנו להחליף גננת: "הילדים מתחברים אלי בגלל היכולת שלי לאהוב אותם"

זוהר אליה 01/11/2018
אריה גמבש. "אני תמיד שמח בחלקי" (צילום: אלן שיבר)

אחרי שעבד כחקלאי וטכנאי, גר שנים ארוכות במושב נידח בדרום ובקיבוץ בצפון אריה גמבש שוב ממציא את חייו מחדש. בגיל 64 הוא חי בכפר סבא, עובד בצהרונים של העירייה וכותב ספרי ילדים. הוא נהנה מכל רגע, אבל לא מבטיח שזה הסוף. אולי בעוד כמה שנים הוא שוב יהיה במקום אחר.

"אם תמצאי אותי עוד שנתיים במקום אחר מנקה כבישים גם אהיה שמח בחלקי", הוא אומר. "את הגבינה שלי קשרתי לרגל ולאן שמזיזים אותה אני זורם, ובכל דבר מוצא את הטוב".

אריה נולד בכפר סבא, אבל עבר "סיבוב" ארוך עד שחזר אליה. הוא גדל בגבעתיים ושירת בגדוד 890 של הצנחנים. למזלו הרב הוא התגייס חצי שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים שגבתה מאותו גדוד מחיר כבד, אבל עדיין היה חלק משכבה ערכית וחלוצית שאחרי השירות חלמה ליישב את הארץ. הוא הצטרף לקבוצה קטנה שהקימה מושב חדש בדרום הארץ – קדש ברנע.

"היינו דור שצמח על ההתיישבות והיה לנו צורך להמשיך לפעול למען המדינה. הקמנו את המושב בשנת 81', 7 משפחות. מים היו רק בעוקב, חשמל מגנרטור וטלפון היו רק באוגדה הקרובה. אשתי ילדה שם את בתנו הבכורה שהייתה התינוקת היחידה וכמובן שלא הייתה שם טיפת חלב, וכשהיינו צריכים רופא הסתפקנו ברופא שבאותו יום היה באוגדה. לפעמים זה היה רופא עור, לפעמים גניקולוג אבל אף פעם לא רופא ילדים".

אחרי שבע שנים הזוג עזב את המושב, לטובת קיבוץ תל קציר שבצפון.

"זה היה חלום חיינו אבל אשתי הבינה שאי אפשר להמשיך ככה, במקום כל כך מרוחק, בלי חברה, חינוך ותרבות. המעבר לקיבוץ היה מהפך של 180 מעלות. מהדרום החם לצפון הירוק והפורח ופתאום גם היה זמן פנוי. במושב העבודה מעולם לא נגמרה ובקיבוץ אמנם קמנו בארבע בבוקר אבל ב 12 כבר הייתי בבית כי אי אפשר לעבוד במטעים בשעות החמות. למדתי היסטוריה והתאהבתי בתחום".

למה עזבתם שוב?

"בכפר סבא גרה אחותה של אשתי ובכל פעם שהיא הייתה נוסעת לחו"ל היתה משאירה לנו את הבית. היא מאוד רצתה שנעבור לגור כאן. בשנת 2001, כשהילדות היו כבר גדולות קיבלנו יחד החלטה לעבור לכפר סבא. מצאתי עבודה בחברת "משקר" ואשתי המשיכה לעבוד בחינוך".

לאחר מספר שנים, וכשהציעו לו תעבור לתפקיד אחר, אריה כבר הרגיש שזה סוף הדרך בחברה.

"לקחתי סיכון אבל אשתי תמיד הבטיחה לי שאם יפטרו אותי, נקים יחד משפחתון. הקמנו משפחתון בבית לתינוקות מגיל שלושה חודשים ועד שלוש שנים ואהבתי את זה מאוד. בישלתי להם אוכל, חיתלתי, בניתי נדנדות ומשחקים. במקביל עשיתי קורס ניהול גנים ונהניתי מכל רגע אבל אשתי סבלה. היא הרגישה שלוקחים לה את הבית ואת החופש שלה ולכן סגרנו את המשפחתון".

והחלטת להמשיך בחינוך?

"היו לי כמה הצעות בתחום הטכנאות כבל. כבר הייתי בגיל שזה יותר קשה פיזית. בנוסף, גיליתי שאני מאוד אוהב לעבוד עם ילדים ופניתי לאגף החינוך בעירייה. מאז אני עובד בבוקר בשילוב ילד עם צרכים מיוחדים ובצהריים בצהרון בבית הספר "לאה גולדברג" כמדריך מוביל. אני מאוד אוהב לעשות לילדים ואיתם עבודות יצירה ואת היכולת לתקשר איתם ולתת להם הרגשה שיש מישהו שמקשיב ודואג להם".

יש משמעות לזה שאתה גבר יחיד?

"זה משהו שונה עבורם לראות דמות גברית שגוזרת, תופרת ומציירת יותר יפה מהנשים וזה חשוב. תמיד הייתי בונה דברים ויצירתי, אבל אני חושב שהילדים מתחברים אלי בגלל היכולת שלי לאהוב אותם. אי אפשר לשקר להם בזה".

 

מתי התחלת לכתוב ספרי ילדים?

"בשנת 2014 כתבתי את הספר הראשון שלי. זה הפתיע אותי שאני מסוגל לכתוב למרות שכבר היו לי שני תארים וכתבתי עבודות. כשהספר הראשון הודפס זה הרגיש כמו לידה".

מאז הוציא אריה עוד חמישה ספרים לילדים בנושאים הקשורים לליבו – חקלאות ("העגבנייה שהתביישה והאדימה"), היסטוריה ("ילדי המנהרות") ואפילו מימון ("בנק הצעצועים"). נושאים כבדים בעטיפה קלילה. ספרו האחרון, בהוצאת "סער" נקרא "האותיות המבולבלות של יונתן".

"אלה דברים שראיתי בגן או עם הנכדים", הוא מסביר. "הספרים נמכרים ב"סטימצקי" ואני קורא אותם לילדי הצהרון או בגן כשמבקשים ממני להחליף גננת. שלושה מהספרים מוקדשים לנכדים ובגלל שיש לי ארבעה אני חייב לכתוב לפחות עוד אחד".


 

 

 

 

 

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
ניתוח עיצוב והגדלת ישבן
לא נרשמו הכנסות כנדרש
"בשל חג האהבה יש לי לחץ ולכן לא רשמתי"
שתיים משניים
תלמידי אמית כפר בתיה
הישג ברובוטיקה לתלמידי אמי"ת כפר בתיה
רוכב אופנוע כבן 23 נהרג בתאונה סמוך לראשלצ
רוכב אופנוע נהרג סמוך לראשל"צ
פצוע מדקירות בשלומי
החנוכייה הכי גדולה
"גן ילדים לא ראוי שיהיה בסמוך לאתר בנייה"