כפר סבא

מרכיבים קואליציה

בפני ראש העירייה החדש עומדות מספר אופציות בהרכבת הקואליציה. כך או כך אין ספק כי מועצת העיר שינתה פניה ללא היכר

זאב שרגא 15/11/2018
חדר ישיבות המועצה. מי יתפוס כיסא? (צילום: אלן שיבר)

תוצאות הבחירות שהתקבלו ביום שלישי בערב הבהירו לחלוטין את רצונו של הבוחר בכפר סבא – דרך חדשה לעיר. בחירתו של סער כראש העירייה, עם 53.2%% מכלל קולות הבוחרים, לצד שלושת המנדטים שקיבל בבחירות למועצת העיר, מקנים לו אפשרות לניהול משא ומתן קואליציוני בתנאים שאין טובים מהם, לאחר הבחירות עצמן כשהוא לא סחיט במיוחד ולמעשה, לא חייב דבר לאיש בינתיים, פרט לחברי סיעתו.

 יש לו לראש העירייה למעשה, לא הרבה תפקידים "לסחור" בהם עם שותפים פוטנציאלים, השניים העיקריים הם סגני ראש העירייה בתשלום. אחריהם במדרג התפקידים הנחשקים סגני ראש עירייה בתואר וללא תשלום, משנה לראש העירייה ואחרונים ברשימה, תפקידים כמו "נושאי תיקים" כלומר יושבי הראש של ועדות נחשבות כמו ועדת מכרזים או ועדת תכנון ובנייה, יו"ר דירקטוריון של חברות עירוניות כמו החברה לתרבות הפנאי, החברה הכלכלית וכו'.

נתחיל בחלוקת התיקים?

ההיגיון הראשון והנכון ביותר מבחינת סער, יהיה להציע את הסגן הראשון בתשלום ליוסי סדבון, שהרי אין לאיש ספק כי סדבון וסער הם השניים שתושבי העיר רצו לראות בהנהגתה של כפר סבא. כך הוא מנטרל למעשה את כוונתו של סדבון להתמודד שוב בבחירות הבאות, באם קיימת כוונה כזו, ואף מציג לציבור "איחוד שורות" מתבקש, בעקבות הקרע שנוצר בקרב התושבים, בעיקר סביב סוגיית הדת, וזאת למרות שכפר סבא למעשה אינה סובלת כלל מכפייה דתית, או ליתר דיוק – לא סובלת מכפייה דתית יותר מכל עיר אחרת.

בשונה משכנתנו הוד השרון, שם זכה ראש העירייה הנבחר אמיר כוכבי בחמישה מנדטים במועצה, הרי שבכפר סבא לסער יש רק שלושה ובצירוף המנדט של עו"ד עדי לוי סקופ ארבעה, שביחד אינם מספיקים מן הסתם להקים קואליציה יציבה או קואליציה בכלל. עם זאת, ניכר כי המועמד הטבעי לשותפות עם סער הוא סגן ראש העירייה לשעבר, עו"ד איתן צנעני, שהציג הישג מרשים בבחירות והגדיל את כוחו במועצה מ-2 ל–3 מנדטים. סיעת תנופה בראשותו מהווה את הסיעה היחידה היכולה לייצג את הציבור הדתי בעיר ולא נראה כי בכוונתו להתנגד להצעה לכהן שוב כסגן בשכר, כך שניתן להוסיף עוד שלושה מנדטים לסער והנה כבר 7.

 בל נשכח את יו"ר סיעת הליכוד, אורן כהן, שטרם הסיבוב השני קרא לתומכיו להצביע לרפי סער, ואת יו"ר סיעת תפו"ח, עו"ד יובל לוי. שניהם לא באים עם "נדוניה" גדולה במיוחד – כהן עם מנדט אחד ולוי רק עם שניים, על כן יוכל סער לצרפם לקואליציה בקלות יתרה, גם במתן תפקידים ללא שכר בצדם – המשנה לראש העירייה, סגן ראש העירייה בתואר או יו"ר אחת הוועדות הנחשבות בעירייה. תוסיפו אותם לספירה והנה יש לו לסער 10 מנדטים יציבים לכאורה, כשברקע עוד תפקיד אחד פנוי, כסגן ראש עירייה בשכר. במידה ויצליח לצרף אליו חברי מועצה נוספים מבלי "למכור" את התפקיד, הרי שיוכל להציג הישג בחסכון המשכורת של אותו סגן ובאם לאו, הרי שמול הצעה שכזו יתקשו כלל חברי המועצה לומר "לא", הן הוותיקים והן החדשים שבהם.

 כך או כך, אין ספק כי מועצת העיר שינתה פניה ללא היכר. חברי סיעתו של ראש העירייה יהודה בן חמו, התאדו כלא היו, פרט לצביקה צרפתי שזכה למנדט אחד ברשימה והציבור בחר פה אחד להזרים "דם חדש" לספסלי המועצה. נאחל לכולם כאחד – בהצלחה!

 

 

       zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
משפט בן חמו: בקרוב ייקבע מי ישב על כס השיפוט
יוצרים שוויון
יוצרים שוויון מגדרי
זבולון מחכה למנהיגות עם יכולות אישיות
"נחזק את זבולון ונשמור על נכסיה"
נבחרת עיריית רעננה. מקום ראשון בפלייאוף התחתון
מייצגים את העירייה בכבוד
תושבי מודיעין חשים ביטחון
ביצים מסוכנות
ביצים מסוכנות
חיים גולדמן (מימין) עם הרב יצחק פרץ
"לצערנו הרב, לאחרונה התקיים ברעננה מצעד תועבה"
יושבת ראש מכבי רעננה, זיוה לב דגן, הודיעה על התפטרותה
ג'ף רוזן במו"מ לרכישת מכבי רעננה