כפר סבא

מנגינת הלב

"המוזיקה היא גשר לאהבה בין בני אדם", כך אומרת עפרה כהן, תושבת כפר סבא, שהקימה מיזם בשם 'הזדמנות שווה ללימודי מוזיקה' - מיזם שבו יכולים ילדים בעלי מוגבלויות להשתלב בלימודי מוזיקה

קרן שלהבת 22/11/2018
עופרה כהן. למוזיקה יש כוח מרפא (צילום: פרטי)

 עופרה כהן, מוזיקאית ופעילה למען הקהילה, החליטה לסייע באמצעות המוזיקה לילדים בעלי מוגבלויות. ההחלטה לשלב את המוזיקה כדרך טיפול, הגיעה לאחר שבנה הצעיר נולד עם בעיה בשריריו. עופרה, שהחלה במסע לריפוי בנה, הצליחה לשקמו ואף הקימה מיזם בו זוכים ילדים בעלי מוגבלויות להיעזר במוזיקה ככלי ריפוי ואף לעמוד בקדמת הבמה ולהופיע.

עפרה (58), תושבת כפר סבא ואם לשלושה ילדים, הקימה לפני 4 שנים מיזם בשם 'הזדמנות שווה ללימודי מוזיקה', מיזם שבו יכולים ילדים בעלי מוגבלויות להשתלב בלימודי מוזיקה ברחבי הארץ.

 עופרה: "ילדים שסובלים ממוגבלות, בין אם מוטורית ובין אם שכלית, לרוב תמיד נשארים בקצוות. עברתי עם בני מסע לא קל, כשבסופו הבנתי שמוזיקה יכולה לחולל פלאים בגוף האדם. הקמתי את המיזם כדי שילדים יוכלו ליהנות ממוזיקה, לשפר את אורח חייהם ואף להשתלב בחוגים ולהופיע על במה כמו כל ילדי ישראל שמשתתפים בחוגים בתחום".

עפרה מרצה באוניברסיטת בר אילן, מורה בקונסרבטוריונים שונים בארץ, התגברה בעזרת המוזיקה על אתגרים שהחיים הביאו לפתח ביתה. מאז היא תורמת מניסיונה הרב לטובת אוכלוסייה עם מוגבלויות שכליות, מוטוריות ואחרות.

 "כמחנכת מוזיקלית אני מאמינה בכוחם של כלי הנגינה לשמש כלי טיפולי לילדים ולמבוגרים. המוזיקה מאפשרת לאנשים המיוחדים להביע את עצמם, להגיע להישגים ולהיות שווים בחברה. בעיני המוזיקה היא גשר לאהבה בין בני אדם".

נקודת מפנה בחיים

 נקודת מפנה בחייה של עופרה הייתה לידת בנה הצעיר ניב בשנת 1997. סיבוך בלידה גרם להיפוטוניה (טונוס שרירים נמוך). אחרי התייעצויות עם רופאים היא הבינה שבנה לוקה באיחור התפתחותי של ארבעה חודשים ושהמפתח נמצא בהנעה מוטורית.

עופרה: "המצב היה חדש לי ולא ידעתי מה לעשות. לאחר התייעצויות עם רופאים נרשמתי לקורס במכון וינגייט כדי לסייע לבני בטיפולים שעבר. בני היה בוכה בזמן הטיפולים וממש כאב לי עליו. החלטתי לנסות להשמיע לו מוזיקה והוא נרגע. הוא הפסיק לבכות ושריריו הגיבו טוב יותר. הטיפול בהנעה מוטורית בשילוב מוזיקה נמשך וסייע לו. בגיל שלוש  הוא כבר החל ללכת ועם השנים הדביק את הפער. לימים היה תלמיד מצטיין בבית הספר, שיחק טניס וניגן בחצוצרה בתזמורת צה"ל".

מה גרם לך לסייע מניסיונך לילדים אחרים?

"בהמשך דרכי המקצועית השתמשתי בידע החשוב על מוטוריקה ומוזיקה שרכשתי בזמן הטיפול בבני, והחלטתי לסייע באותה הדרך גם לילדים אחרים. בעקבות התהליך האישי והרוחני שעברתי גיבשתי גישה  ששיפרה תוצאות של טיפולים מוטוריים ששולבה בהם המוזיקה".

כיצד המוזיקה לפי שיטתך מסייעת לילדים אלו?

"כלי הנגינה לא נועדו רק להנעים את האוזן, אלא הם גם כלי ריפוי. ילדים שאובחנו כאוטיסטים מנגנים בחלילית בהנחייתי, והתרגול בנשיפה ובנשימה מסייע להם להתגבר על תופעת הריור. בקרב אוכלוסייה עם מוגבלויות אחרות החלילית היא אמצעי לשיפור האחיזה והמוטוריקה. פעילויות תנועתיות ומוזיקליות עשויות לתרום תרומה משמעותית לילדים ולמבוגרים עם צרכים ייחודיים, הסובלים משיתוק מוחין, תסמונת דאון, ליקויי למידה, קשיים התנהגותיים וחברתיים ומגבלות אחרות.

 "בנוסף, מוזיקה משולבת בתנועה קבוצתית מסייעת למשל לזכור מידע (ימות השבוע, אותיות וכו') ולהקנות הרגלי דיבור נאותים. שירה בליווי כלי נשיפה עוזרת לשליטה הדרגתית על הנשימה בזמן דיבור, ומשחקים מוזיקליים חברתיים תורמים לכישורים חברתיים. בעזרת המוסיקה אפשר לעורר הבעות רגשיות כגון שמחה או עצב, מתח או רגיעה, צחוק, הומור, געגועים, אהדה או סלידה".

היה לך מקרה שנגע ללבך יותר מאחרים?

"יצא לי לסייע ולראות את השינוי שמחוללת המוזיקה בילדים מיוחדים רבים. מקרה שנגע ללבי במיוחד הוא של ילדה בשם שרון, שהגיעה אלי בגיל 11 כשהיא לוקה באוטיזם ובמוגבלות שכלית.  המוזיקה חוללה שינוי עצום בחייה של הילדה, שבגיל 17 עמדה מול קהל וניגנה בביטחון רב בחלילית. למוזיקה יש השפעה רחבה מעבר לתרומתה ככלי ריפוי. היא מאפשרת לאנשים המיוחדים להיות שווים בחברה. היא מעניקה לאנשים המאובחנים כבעלי מוגבלות התפתחותית ושכלית את האפשרות להביע את עצמם ולהגיע להישגים כמו כל אדם אחר".

 

 

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
חברי סבא סבתא - הסיפור האמיתי
סבא סבתא - הסיפור האמיתי
מגרש אימונים ע"ש נפתלי בלס ז"ל
חשד: בני זוג גנבו כסף מנהגי מוניות
הליכוד השיק את קמפיין הבחירות למועצה
"הפועל" הוותיק ביותר
מפלגה חדשה קמה בישראל
 מבצע הזדכות על הצבים
מבצע "הזדכות" על הצבים
רעננה במקום ה-20 בשיעור הולכי הרגל הנפגעים בתאונות דרכים
רעננה במקום ה-20 בהיפגעות הולכי רגל בתאונות