כפר סבא

שתי חב' יזמיות החלו לקדם פינוי בינוי ביוספטל

תושבי השכונה מברכים על היוזמה ומייחלים להתחלת הפרויקט. "פרויקט פינוי בינוי מוצלח ישפר את איכות החיים של התושבים בכל המובנים", אומרת תושבת השכונה. בעירייה מדגישים כי: "מדובר במיזמי התחדשות עירונית שלא הוגשו לעיריית כפר סבא לקבלת חוות דעתה"

זאב שרגא 22/11/2018
עו"ד שי שוראקי. ערכנו את כל הבדיקות

 קשה להתעלם מההתרגשות האוחזת בתושבי שכונת יוספטל הוותיקה, נוכח קידומה המסתמן של תוכנית פינוי בינוי לה מייחלים התושבים מזה שנים, תוכנית שאמורה להביא לשדרוג נכסי המגורים שברשותם, תוך קבלת דירה חדשה, גדולה יותר ובסטנדרטים מתקדמים. שכונת יוספטל נחשבת לאחת השכונות הוותיקות בעיר, בה מבנים ישנים המוכרים כ"מבני רכבת" שהזמן טבע בהם את סימניו וחלקם החלו מתפוררים זה מכבר. עם קידומה של התוכנית המדוברת, תצטרף השכונה לעוד שתי שכונות גדולות העומדות זה זמן רב בפני תוכנית פינוי בינוי, שכונות כיסופים ותקומה ואין ספק כי נושא "התחדשות העירונית" יהיה אחד המרכזיים שיעמדו לפתחו של ראש העירייה החדש, רפי סער.

 עוד טרם נכנס סער לתפקידו פרסמה עיריית כפר סבא, בהובלת מחלקת תכנון העיר באגף הנדסה, את המלצותיה לתושבי שכונת יוספטל, זאת בעקבות פעילותם העצמאית של שני יזמים בשכונה והבהירה כי, "מדובר במיזמי התחדשות עירונית שלא הוגשו לעיריית כפר סבא לקבלת חוות דעתה. יש לציין כי מדובר על פרויקטים רחבי היקף שכוללים הוספת אלפי יחידות דיור, וככאלה דורשים תהליך תכנוני ארוך ומורכב ודורשים התייחסות והיערכות עירונית."

 "עבור פרויקטים מעין אלה הקימה העירייה בשיתוף משרד השיכון והבינוי את מינהלת ההתחדשות העירונית, שמטרתה לנהל את הליכי ההתחדשות בעיר ולסייע לתושבים בקידום מיזמים באופן מקצועי ויעיל, כך שתהליכים אלו יהפכו לקלים ומהירים יותר עבור התושב," אמרו בעירייה. 

כנרת תירוש, מנהלת מחלקת תכנון עיר, אמרה כי, "חשוב לוודא כי הדיירים אכן יזכו לתנאי מגורים משופרים. על הדיירים לבדוק היטב את ההסכם המוצג על ידי היזם ובכל מקרה, חשוב לזכור כי לא חותמים לפני שמתייעצים".

שיפור איכות החיים

אין ספק כי תושבי שכונת יוספטל מצפים בכיליון עיניים לפרויקט פינוי בינוי בשכונה. "מדובר במבנים בני 40 שנים ומעלה ומצבם רעוע, בלשון המעטה," אומרת חגית, אחת התושבות במתחם, "אומנם ישנם דיירים שערכו שיפוץ בתוך הדירה הפרטית שלהם אבל חיצונית המבנים מתפוררים, עם תשתיות ישנות מאוד. הבניינים הישנים עם סדקים בקירות ובחדרי המדרגות, גגות הרעפים רעועים ויש נזילות מים כשיורדים גשמים. חדרי הזבל נראים ממש רע, מתקלפים וסדוקים ונראה כאילו המבנים עצמם שוקעים לאורך השנים. לרוב הדירות אין כלל ממ"ד לשעת חירום, פרט לדיירים שהוסיפו ממ"ד באופן עצמאי, אין לנו אפילו מקלט שאפשר לרוץ אליו בהישמע אזעקה."

"פחד נוסף של התושבים הוא רעידת אדמה, כיוון שהמבנים מן הסתם לא נבנו על פי התקנים המחמירים ואינם עמידים בפני רעידות אדמה, כך שפרויקט פינוי בינוי מוצלח ישפר את איכות החיים של התושבים בכל המובנים," היא אומרת.

החלו בהחתמת הדיירים

אחת החברות הפועלת לקידום התכנית היא י.ח דימרי, שכבר ערכה שני כנסים גדולים והחלה בהחתמת הדיירים. עו"ד שי שוראקי, ממשרד עורכי הדין יוסף מאור, יליד שכונת יוספטל בעצמו, מייצג את דיירי השכונה במגעים אל מול החברה: "אנחנו וחברת י.ח.דימרי נמצאים למעשה בקשר עם המנהלת שהוקמה על ידי העירייה, במטרה להוביל את מדיניות "התחדשות עירונית" בשכונות ובמקביל אנו פועלים אל מול התושבים בחתימה על הסכמים הוגנים מול החברה, במסגרתם יקבלו דירות חדשות, גדולות יותר ובתוספת ממ"ד, חניה, מיזוג מרכזי ועוד. כמו כן החברה מבטיחה ערבות חוק המכר בשווי הדירה החדשה שתתקבל, את דמי השכירות בזמן הבניה, כולל ערבות בנקאית מלאה גם לשכירות."

 עו"ד שוראקי מספר כי במהלך השנים דובר רבות על הפרויקט המיוחל ואף פעלו בשכונה יזמים כאלה ואחרים, אולם כעת נראה כי הדברים מתקדמים בקצב מהיר יותר: "בשנה האחרונה הפרויקט קורם עור וגידים לאור כניסתה של י.ח דימרי לשכונה והתושבים בחרו בי ובשותפי, עו"ד יוסף מאור, לייצגם מול החברה. אנחנו עובדים על זה מהבוקר עד הלילה, במשך חודשים רבים גיבשנו את ההסכם וערכנו את כל הבדיקות הנדרשות כדי לוודא שחברת י.ח.דימרי תוכל להוציא לפועל את כל הפרויקט ולעמוד בכל התחייבויותיה. התחלנו בהחתמת הדיירים רק לאחר שערכנו כנס גדול בו הוצג ההסכם וביום חמישי הקרוב, 22/11, ייערך כנס פרטני נוסף".

 בדומה לתושבי השכונה, גם שוראקי, מוותיקי יוספטל, מכיר את הצורך וההכרח להוציא את התכנית לפועל: "המבנים בשכונה ישנים מאוד, על כל המשתמע מכך. מעבר לזה אין אמצעי בטיחות כמו ממ"ד לשעת חירום וברור שהבניינים כלל לא עמידים בפני רעידות אדמה. הפרויקט למעשה מחדש את המתחם כולו, כולל שדרוג התשתיות הישנות".

עו"ד שוראקי מתייחס להודעת העירייה ואומר: "ההודעה שהוציאה העירייה מוכרת לנו ואנחנו מברכים עליה. למעשה העירייה מזמינה את  התושבים לקבל ייעוץ מהמנהלת כדי לעמוד על זכויותיהם, לפני חתימה עם כל יזם שפועל או מתכוון לפעול בשכונה".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
קיר הגיבורות בסמוך לחניית העירייה
חודש האישה והנערה בחדרה
נעצר חשוד בגניבת אופניים
הפוליטיקה של רמת השרון
חתמו על הסכמי עודפים
חתמו על הסכמי עודפים
כאן משפצים
נערכים לכל תרחיש
בית ספר דורון בנווה גן. בית ספר ירוק מתמיד
בית ספר ירוק מתמיד
מי ישמור על העצים בכפר סבא?