כפר סבא

נדחתה העתירה נגד העירייה בגין אכיפת חוק העזר לפתיחת עסקים בשבת

את העתירה המנהלתית הגישו 20 מסוחרי מרכז העיר כפר סבא, בשיתוף עם "קואליציית שבת שוויון" והתאחדות הסוחרים הכללית והעצמאיים בישראל, שביקשו לאכוף באופן שווה את חוק העזר העירוני, האוסר פתיחתם של בתי עסק בשבת. במילותיו שלו, שמר בית המשפט על הססטוס קוו בעיר ודחה את העתירה

זאב שרגא 27/11/2018
העתירה נדחתה (תמונה להמחשה iclipart)

בית המשפט דחה היום (שלישי) את העתירה נגד אכיפת חוק העזר לפתיחת עסקים בשבת בכפר סבא. לפני כשנה הוגשה לבית המשפט המחוזי בלוד עתירה מנהלתית שהגישו 20 מסוחרי מרכז העיר כפר סבא, בשיתוף עם "קואליציית שבת שוויון" והתאחדות הסוחרים הכללית והעצמאיים בישראל, נגד עיריית כפר סבא והעומד בראשה דאז, יהודה בן חמו, ונגד חברת אושירה בע"מ, המפעילה את מרכז הקניות "אושילנד" וכנגד עסקים נוספים – קסטרו בע"מ, מנגו טרי ג'ולרי בע"מ, קרוילנה למקה בע"מ, אמ.ג'י.אס. ספורט טרדינג בע"מ ואייס רשתות שיווק – מוצרי צריכה בע"מ.

העתירה הוגשה במסגרת מה שכונה בזמנו "מלחמת השבת בכפר סבא", כשהעותרים מבקשים לאכוף באופן שווה את חוק העזר העירוני, האוסר פתיחתם של בתי עסק בשבת, כלפיי כלל בתי העסק בעיר שאינם עסקי בילוי ופנאי. שופטת בית משפט המחוזי זהבה בוסתן, דחתה את העתירה בפסק הדין שהתקבל היום , תוך שהיא פוסקת כי העותרים ישלמו לכל אחד מהנתבעים סכום של 15,000 שקל בגין הוצאות משפט.

 בפסק הדין כתבה השופטת כי, "לטענת העותרים, במתחם אושילנד ובמתחם
G מצויות חנויות המופעלות על ידי המשיבים 3-9 והן פתוחות בשבת. עיריית כפר סבא אינה אוכפת את חוק העזר על המשיבים ועל עסקים נוספים הפותחים עסקיהם בשבת. העותרים מפנים להלכת ברמר, בה נקבע כי ליום המנוחה השבועי תכלית סוציאלית – חברתית ותכלית דתית – לאומית. השגת תכלית חוק העזר משמעה שבתי העסק יהיו סגורים בשבת, ואין להתיר לעסקים שרוצים שדלתותיהם יהיו פתוחות בשבת לעשות זאת אף אפ הם מוכנים לשלם את הקנס הכרוך בכך. קיימת חובת אכיפה יעילה של חוק העזר שתביא לסגירה של העסקים בימי המנוחה.

"לטענת העותרים, אי אכיפת חוק העזר באופן שווה על כלל העסקים בכפר סבא היא בלתי סבירה ובניגוד לחוק. זוהי מדיניות פסולה מבחינה מינהלית הפוגעת בשלטון החוק באמון הציבור ובזכויות היסוד החוקתיות של העותרים ושל שאר בעלי העסקים שומרי החוק ובכלל זה הזכות למנוחה שבועית, הזכות לשוויון בפני החוק, זכות הקניין וחופש העיסוק וכן הזכות לתחרות הוגנת וצדק חברתי ומקימה חשש סביר לניגוד עניינים. 

 "המשיבים 1 ו-2 (עיריית כפר סבא וראש העירייה) מבקשים לדחות את העתירה על הסף ולגופה. לטענת העירייה אף היא, כמו העותרים, רואה בשבת ערך עליון, יום מנוחה קדוש לעם היהודי ולמדינת ישראל ולתושבי כפר סבא, אך בצד זאת היא גם רואה צורך וחובה לשמור על ערך הדמוקרטיה והסטטוס קוו בכפר סבא במערך איזונים סביר וצודק. בהתאם לכך, העירייה אוכפת את חוק העזר על בעלי עסקים הפותחים עסקיהם בשבת וזאת בהתחשב במשאביה, מצבת עובדיה, סדרי עדיפויות וכלל הנסיבות הרלוונטיות תוך בחינה של סוג העסק ו/ או מתחם העסקים לרבות מיקומו של העסק בעיר, ועד כמה הוא נמצא באזור מגורים וכדומה. על פי מדיניות האכיפה של העירייה היא שולחת התראות לעסקים ובמידת הצורך נותנת קנסות ומגישה כתבי אישום, כפוף להפעלת שיקול דעת ענייני ובחינה פרטנית של כלל הנסיבות".

 עוד נכתב פסק הדין כי, "לטענת העירייה העותרים מבקשים להכתיב לה מדיניות אכיפה קיצוני של הוצאת צווי סגירה מנהליים לכל הנכסים שאינם מקיימים את הוראות חוק העזר ככתבו וכלשונו. גם אם קיימות דרכי אכיפה נוספות בהן אפשר לנקוט, כגון הוצאת צווי סגירה מנהליים לעסקים, הרי שבית המשפט לא ישים את עצמו בנעלי הרשות המקומית וישים שיקול דעתו תחת שיקול דעתה של הרשות המקומית".

"לטענת העירייה יש למחוק את העתירה על הסף גם מהטעם שלא צורפו, למצער, כל בעלי העסקים במתחם אושירה העלולים להיפגע מקבלת הסעדים המבוקשים בעתירה", כותבת השופטת בפסק הדין, "עוד טוענת העירייה כי העתירה אינה נתמכת בתצהיר כנדרש בתקנות סדר הדין. בהיעדר תצהיר לא ניתן להבין מיהם בעלי העסקים העותרים ואם קיימת יריבות בין עסקיהם לבין המשיבים וגם מטעם זה יש למחוק את העתירה על הסף. העירייה מוסיפה כי מבדיקה שערכה התברר כי חלק מהעותרים מחזיקים בעסקים שאופיים אינו דומה כלל לעסקים שמנוהלים על ידי המשיבים, דבר השומט את הטענה בדבר אפליה או תחרות בלתי הוגנת".

השופטת דחתה כאמור את העתירה וחייבה את העותרים בתשלום הוצאות משפט בסך 15,000 שקל למשיבים.

מעמותת "קואליציית שבת שוויון" נמסר: "מפליא מדוע ולמה לקח לשופטת זהבה בוסתן שנה וחצי לכתוב פסק דין כה מביך ושטחי שהשורה התחתונה שלו: לא צירפתם את כל עברייני החוק שפתוחים בשבת לעתירה - אז אין לכם זכות לאכיפת חוק העזר כנגד עיריית כפר סבא. חבל שהשופטת בוסתן, שבינתיים פרשה לגמלאות, לא אזרה אומץ לב לחייב את עיריית כפר סבא לאכוף את חוק העזר על ספסרי השבת בעיר, כפי שפסק עקרונית בית המשפט העליון בפרשה דומה בתל אביב בשלושה פסקי דין. דחיית העתירה בנימוק פרוצדורלי כביכול חוטאת לפסיקה עקרונית שאין חובה לצרף את כל מי שעלול להיפגע מקבלת העתירה ודי בצירוף כמה מהנפגעים שיבטאו את עמדת כולם, כפי שצירפנו עשרות מהם ורק חלקם הגיבו לעתירה. הבריחה לדחייה מנימוק פרוצדורלי מלמדת יותר מכל שהשופטת בוסתן, כמי שהגנה עשרות שנים כעורכת דין על רשויות מקומיות בטרם מינויה לשיפוט, לא היה לה את המזג השיפוטי הראוי בערוב כהונתה השיפוטית לפסוק דין צדק לטובת אלפי בעלי עסקים שומרי חוק נגד עיריית כפר סבא. עינוי הדין שנגרם לעותרים, לצד קביעות מביכות עובדתית ומשפטית, עוד ידונו ברותחין בערעור שנגיש לבית המשפט העליון״.

 zeevshraga1978@gmail.com

 

 

עוד בכפר סבא
מיכאל פרוסמושקין 22/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 07/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 04/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
אישום: הקימו "עסק" לסחר בסמים
"ארע לי נס אמיתי"
נתיב פרי , פורשת לאחר 30 שנה
נתיב פרי פרשה מתפקידה
לימודי משפטים נהנים מביקוש גבוה מצד סטודנטים
מהם היתרונות של לימודי משפטים?
סרט פרשת אונקולוס הגיע לדרום
גני, אחווה ושני עוצרות את התנועה בקמפיין אריסטו שמט
עוצרות את התנועה בשוק הפשפשים ביפו
שר הכלכלה הודיע על הרחבה של איזור התעשייה של מעלה אדומים ב-500 דונם
אזור התעשייה של מעלה אדומים בתנופה
בני יהודה ישחקו בבלומפילד