כפר סבא

"איבדנו את תחושת הביטחון בעיר"

אירועי שוד ופריצות, תקריות אלימות ואף אירוע ירי לאור יום בניסיון להניס פורצים - הם רק חלק מהמקרים שאירעו בשבועות האחרונים בכפר סבא. התושבים טוענים לפגיעה בתחושת הביטחון. מנגד, במשטרה טוענים לירידה בעבירות רכוש

מיכאל פרוסמושקין 29/11/2018
אזור הדקירה בשיכון קפלן (צילום: מיכאל פרוסמושקין)

שורה ארוכה של אירועים פליליים חמורים שאירעו בימים האחרונים בכפר סבא והסביבה מערערים את תחושת הביטחון של התושבים ובעלי העסקים ומעיבים על החג הקרב. בשבועות האחרונים סבלה העיר מפריצות, אירועי שוד ואירועי אלימות חמורים שלא זכורים מזה זמן רב, כשחלקם אף הסתיימו עם נפגעים. 

האירוע האחרון התרחש ביום שלישי בשעות הערב, אז התקבל דיווח על צעיר דקור ברחוב יחזקאל בשכונת קפלן בעיר. עם קבלת הדיווח הוזעקו למקום כוחות מד"א, איחוד הצלה, משטרה והשיטור העירוני אשר איתרו צעיר פצוע בסמוך לבית עסק בשכונה. צוותי הרפואה העניקו לו טיפול רפואי ראשוני בשטח ולאחר מכן פינו אותו לבית חולים כשמצבו בינוני והוא סובל ממספר פצעי דקירה.

כוחות משטרה סגרו את הזירה והחלו בחקירה. השוטרים גבו עדויות ובדקו הימצאותן של מצלמות אבטחה. בדיקה ראשונית העלתה כי הדקירה אירעה ככל הנראה כמה עשרות מטרים מהמקום בו נמצא הצעיר הפצוע. המשטרה עצרה צעיר החשוד בדקירה. הרקע על פי החשד סכסוך בין חברים.

 

בעל הבית שירה בפורץ בחצר ביתו לצד השוטרים (צילום: מיכאל פרוסמושקין)

בעל הבית שירה בפורץ בחצר ביתו לצד השוטרים (צילום: מיכאל פרוסמושקין)

כמה שעות קודם לכן, סביבות השעה עשר וחצי התקבל דיווח על ירי באזור קניון G, מה שיצר בהלה  רבה. לאחר זמן קצר התקבלו דיווחים עם פצוע ירי שאותר בשטחים פתוחים מזרחית לעיר. ככל שחלפו הדקות התבררו נסיבות המקרה החריג. חקירת המשטרה העלתה כי שני תושבי קלקליה פרצו על פי החשד לבית פרטי ברחוב אברבנאל בשכונת גאולים בעיר, אך מזימתם שובשה על ידי בעל הדירה ששהה במקום והניס אותם. האיש, איש צבא בסוף שנות ה – 40 לחייו, העיד כי בעת ששהה בביתו שמע רעשים ואז הבחין בשני גברים שהחלו להימלט. הוא החל במרדף אחריהם, וכאשר הבחין בהם בתחנת אוטובוס סמוך לקניון אחד מהם התנפל עליו ובין השניים התפתח מאבק, כשלאחריו הוא ירה בו מנשקו האישי.

"הייתי בבית, נכנסתי לשירותים להתפנות ופתאום שמעתי רעשים בחדר", סיפר מ' ל"לוקאל".  "יצאתי לכיוון החדר, ראיתי מישהו קופץ מהחלון ורץ. צעקתי, אך הם המשיכו לרוץ. הייתי בלחץ מכל העניין, הבאתי את המפתחות ספייר של האוטו, לקחתי את הנשק שיש לי ברישיון, זיהיתי את הבן אדם מכאן באיזה בגד הוא היה ונסעתי עם הרכב אחריו. החניתי אותו בקצה השכונה, המשכתי ברגל ואז ראיתי אותם יושבים בתחנה. זיהיתי את הבגד שלו,  באתי אליו, אמרתי לו איפה הדברים שלי? ואז הוא ישר קפץ עליי, נתן לי מכות, נאבקנו על הרצפה והם התחילו לרוץ. לקחתי את הנשק ויריתי.  גנבו לי את הארנק עם הרישיונות וכרטיסי אשראי ומפתחות של הרכב והבית".

 כאמור, לאחר מרדף משטרתי אותרו שני החשודים בשטח פתוח סמוך לצומת אייל, כשאחד מהם ירוי. צוות מד"א פינה את האיש, כבן 30, במצב קל עד בינוני כשהוא סובל מפציעה בפלג גופו העליון. השניים נעצרו ונלקחו לחקירה. "לא פחדתי כי הייתי עם נשק", אמר מ' זמן קצר לאחר האירוע. "הוא תקף אותי והנה החולצה שלי קרועה ונפלתי גם כן.  אין לי מה לפחד. הוא בא אליי הביתה במטרה לגנוב. באמצע היום, נכנסים אליך הביתה גנבים. מה זה? אני מקווה שעכשיו יהיה סוף לסיפור הזה".

 

מעמיסים כספומט שנגנב בשכונת העלייה (צילום: מצלמות אבטחה)

מעמיסים כספומט שנגנב בשכונת העלייה (צילום: מצלמות אבטחה)

אירוע פלילי נוסף אירע בלילה בין ראשון לשני, אז פרצו שלושה אלמונים לפיצוצייה בשכונת העלייה וגנבו מכשיר כספומט נייד שהכיל עשרות אלפי שקלים ומאות חפיסות של סיגריות. על פי צילומי מצלמות אבטחה, השלושה פרצו את דלת הכניסה לעסק, כשהם רעולי פנים וכפפות על ידיהם, מילאו שק שלם בסיגריות וגררו אל תוך רכבם את מכשיר הכספומט. תוך דקות ספורות כבר לא היה להם זכר באזור. "אין פחד, אבל זה לא נעים", אמר בשיחה עם העיתון עובד בבית העסק. "מקבלים את העונש הכלכלי וממשיכים הלאה".
 
רעולי פנים גונבים סיגריות מפיצוציית הבונבון (צילום: מצלמות אבטחה)

רעולי פנים גונבים סיגריות מפיצוציית הבונבון (צילום: מצלמות אבטחה)

 
על פי הערכות, כנופיה זו כבר פעלה בעיר מספר פעמים. לא מן הנמנע שגם את השוד בקיוסק "הבונבון" מול קניון "ערים" בלילה בין חמישי לשישי שעבר ביצעו אותם חשודים. מעדויות עובד המקום ומצילומי מצלמות האבטחה עולה כי שלושה רעולי פנים נכנסו לפנות בוקר לפיצוצייה, איימו על עובד המקום ושדדו כמות גדולה של סיגריות וכסף.  "באו שלושה רעולי פנים, הצמידו את העובד לפינה, איימו עליו שאם יעשה משהו יפגעו בו, לקחו סיגריות וכסף ונעלמו", סיפר לעיתון בעל העסק גיא פופ. "שתי דקות וחצי הספיקו להם והנזק נאמד סביב 30 אלף שקלים. הם באו רעולי פנים, עם כפפות ועם רכב שכנראה גנוב. לפי מה שהבנתי מדובר בכנופיה של בדואים. העובד בטראומה ואני מקווה שהוא יתאושש מהר".

"אנחנו מאוכזבים שאין תחושת ביטחון", אומר פופ. "מאוכזבים מכך שאני שומע שהיו כאן מלא שודים ופריצות בחודש האחרון גם בפיצוציות וגם בחנויות תכשיטים בקניונים. אנחנו משלמים הרבה כסף על האבטחה, אבל אני לא מקבלים שום ביטחון. אם אני אסגור את העסק בלילה, אז יפרצו לי – כך שזה לא כזה משנה. השודדים הגיעו סמוך לשעה חמש בבוקר כשכבר מתחילה תנועה של אוטובוסים. כך שכשאין משטרה בעיר, אז העבריינים פשוט לא רואים בעיניים".

כאמור, נבדק חשד כי הכנופיה במספר מקרים דומים שאירעו בימים ובשבועות האחרונים בגזרת כפר סבא – הוד השרון ורעננה. אחד מהם אירעה בחודש אוקטובר, אז פרצו מספר חשודים לחנות שעונים בקניון "ערים" וגנבו סחורה במאות אלפי שקלים. במהלך המרדף הם השליכו את הרכוש הגנוב, ואחד מהם נעצר.   

שוד אישה בכפר על ידי נערים (צילום: משטרת ישראל)

שוד אישה בכפר על ידי נערים (צילום: משטרת ישראל)

בתוך כך, השבוע הגיעו לסיומן שתי חקירות נוספות של אירועים שאירעו. במקרה אחד מדובר בחבורה של ארבעה נערים, בני 16–17, שהואשמו הן בביצוע שוד תיקה של תושבת העיר בת 76 תוך גרימת פציעתה – אירוע שגם תועד במצלמות אבטחה וזעזע את המדינה, והן שוד תיקה של צעירה בהרצליה. כמו כן, במסגרת חקירה נוספת שהסתיימה הואשם חייל בביצוע שני שודים של בנקים בכפר סבא ובהוד השרון. 

 

 בעקבות סדרת האירועים בשבועות האחרונים רבים מתושבי העיר ובעלי העסקים חשים כי תחושת הביטחון שלהם התערערה וטוענים לאוזלת ידה של המשטרה.

 ממשטרת מרחב שרון נמסר: "משטרת כפר סבא פועלת הן במישור הגלוי והן בזה הסמוי, לאכיפה ומניעה של עבירות בתחום התחנה. פעילות מבצעית זו נותנת אותותיה ובמגוון תחומים, בין היתר בירידה דרמטית של כ-40% בעבירות רכוש בכלל ובפריצות לדירות בפרט. נתונים מספריים אלו מגובים גם בתחושת ביטחון שניכרת בערים בתחום התחנה, תוך שיתוף פעולה פורה ואינטנסיבי עם הרשויות השונות. משטרת ישראל תמשיך לפעול במלוא הכוח והאמצעים העומדים לרשותה, לשם שמירה הסדר הציבורי ומניעת פגיעה בביטחונם וברכושם של התושבים באזור".

 

עוד בכפר סבא
מיכאל פרוסמושקין 05/12/2019
מיכאל פרוסמושקין 29/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 25/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 21/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
באר שבע על מפת התיירות
מאיה כץ. עלייה מיותרת
הארנונה בהרצליה תעלה ב-2.58%
"אנחנו כאן בשבילכן"
עינת גיל מלווה ומאמנת עסקית
אם הכל אנרגיה , כדאי שתלמדי להטעין אותך באנרגיה הנכונה לך
ילד ננעל ברכב בכפ"ס
נהרג לאחר שנפל מגובה רב
גבר בשנות ה-30 נהרג לאחר נפילה מגובה 4 קומות בבאר שבע
זירת אירוע הדקירה בירושלים
גבר נדקר למוות בדירה בירושלים
"מלכת השלג"