כפר סבא

כל אחד הוא אור גדול

לרגל חג החנוכה מביא "לוקאל" את סיפוריהם של סער נצר, מנהל את יחידת הפאפות, שלי סבר, פעילה בסיירת ההורים, ואשר אלקובי, מאמן נערים בכדורגל בבית"ר כפר סבא, שפועלים כל אחד בתחומו למען הקהילה

זאב שרגא 29/11/2018
סער נצר. "נתינה ללא גבולות" (צילום: אלן שיבר)

לקראת חג החנוכה, המוכר כחג האור, הבאנו לפניכם את סיפוריהם של שלושה תושבים בעיר, שלושה מתוך מאות ואלפים, העושים את המעשים "הקטנים" שלהם לטובת יצירתה של קהילה תומכת ומחבקת. אנשים שבדרכם שלהם "עושים ניסים" ומפיצים את האור בקהילה, כאלה שעליהם ושכמותם כתבה המשוררת נעמי שמר את המילים, "אנשים טובים באמצע הדרך".

סיירת פאפות לטובת הקהילה

קבוצת 'פאפות כפר סבא והסביבה' הוקמה לפני כשלוש שנים ומאגדת בתוכה אבות מהעיר החולקים נושאים בחיי היום יום ואף עורכים פעילויות חברתיות משותפות להם וילדים. במהלך סופות הגשמים הסוערות בשנת 2015 סייעו חברי הקבוצה לתושבים במגוון תחומים ונראה היה כי הקהילה בעיר צמאה לפעילות התנדבותית כזו שהביאה למעשה להקמתה של "סיירת פאפות" העוסקת בפעילויות סיוע בשעות חירום, כמו גם בפעילויות קהילתיות.

 סער נצר (40) אב לשתי בנות, נמנה על מקימי 'סיירת פאפות' המונה כיום כ – 60 חברים פעילים, בהתנדבות כמובן. "לאחר פעילות הסיוע שלנו במהלך חורף 2015 החלטנו על הקמת כוח מקומי, מעין יחידה של חברי הקבוצה המהווה צוות חירום ומסייעת במגוון נושאים. עברנו קורסים בעזרה ראשונה, חלק מהחברים עברו קורס חובשים, קיבלנו כלים ותמיכה מהעירייה שהבינה את הצורך בפעילותינו ואף "מקפיצה אותנו" בעצמה לסיוע באירועים כאלה ואחרים. במהלך החורף האחרון לדוגמה, סייענו לתושבים בעת קריסתם של עצים במרחב הפרטי".

חברי הקבוצה לוקחים חלק גם בפעילות שוטפת כמו ביקור חולים או שיתופי פעולה מול עמותות: "אנחנו נוהגים לבקר פעמיים בשנה במחלקת הילדים בבית החולים מאיר",אומר סער, "השבוע לדוגמה יש לנו פעילות משותפת עם חניכי 'כנפיים של קרמבו'."

מה מניע אותך לכל העשייה הזאת בהתנדבות?

"אחד הערכים הכי גדולים עליהם התחנכתי ועליהם אני מגדל את בנותיי הוא "נתינה ללא גבולות" לטובת האחר. אני קורא לתושבים להצטרף לפעילות שלנו ולקחת חלק בהתנדבות למען הקהילה."

 

שלי סבר.

שלי סבר. "מעניקים סוג של עזרה ראשונה" (צילום: אלן שיבר)

 

שומרים על בני הנוער

שלי סבר, נשואה ואם לארבע בנות, לוקחת חלק בפעילות מזה כשלוש שנים, ב"סיירת הורים", במסגרת תכנית "עיר ללא אלימות" בכפר סבא. הסיירת לוקחת חלק בפעילות מניעה והסברה קרב בני הנוער, בכל הקשור לשימוש באלכוהול ובסמים. מתנדבי הסיירת מגיעים לאזורי הבילוי של התלמידים ולאזורי כינוס, טרם יציאה למסיבות גדולות, כשהם מצוידים בשתייה חמה, שמיכות ועוד ומעניקים סיוע לצעירים הזקוקים לכך.

 "אנחנו מעניקים סוג של עזרה ראשונה בהתמודדות עם מצבי סיכון, סוג של "המבוגר האחראי" באזור. אם אנחנו מזהים שיש ילד או ילדה בגילופין, כאלה שנראה שאינם בשליטה על המתרחש, אנחנו מושיטים להם עזרה," אומרת שלי, "באחד המקרים זיהינו ילדה שיכורה שחבריה זיהו בעצמם את מצוקתה וביקשו להחזיר אותה. הזמנו את ההורים, שכמובן הגיעו נסערים וחלקם כלל לא יודעים שהילדים שלהם צורכים אלכוהול."

"מקרה נוסף אני יכולה להגדיר כנס של ממש," היא אומרת, "הגעתי לנקודת הכינוס רבע שעה לפני המועד ובעודי ממתינה ברכב ראיתי שני נערים שיכורים מאוד, בקושי מצליחים לעמוד וברור שהיו שתויים. ניגשתי אליהם ואחד הנערים פשוט התמוטט. לקח לי כמה דקות טובות להבין שזה מעבר לשכרות והוא בעצם התעלף. בשיח הקצר בינינו הוא התנגד שאתקשר להוריו, בדומה לחבר שלו שסרב לתת את מספר הטלפון של ההורים מחשש שייצא "מלשין". לבסוף הגיע אחיו למקום, אסף אותו הביתה ומשם פונה על ידי אימו לבית החולים, לאחר שזיהתה שהוא במצב קשה. הוא אושפז בבית החולים לטיפול, אמו התקשרה להודות לי ואמרה במילים אלה, אם לא הייתי שם לא היה לה היום ילד."

 יש לך מסר שהיית רוצה להעביר להורים?

"אני מתנגדת נחרצות לעמדה של הורים ולפיה "אם הילדים כבר שותים, נלמד אותם איך לשתות". לדעתי ההורים צריכים פשוט ללמוד להגיד "לא" ברור ונחרץ. אתם לא שותים כי אתם לא בגיל, נקודה."   

נציין כי כיום מתנדבים בסיירת כשמונים הורים שישמחו לשלב מתנדבים נוספים. לקבלת פרטים והצטרפות לסיירת ההורים, היכנסו לדף הפייסבוק "משמרת לילה כפר סבא" בכתובת: https://goo.gl/EBZ4nN

 

 

אשר אלקובי. בית

אשר אלקובי. בית"ר כפר סבא זה מפעל חיים (צילום: אלן שיבר)

נלחם על כל ילד בקבוצה

 

אשר אלקובי (58) נשוי ואב לשתיים, מאמן את קבוצת הנוער בכדורגל, בית"ר כפר סבא, בשיתוף עם רשות הספורט העירונית. לאורך השנים עברו תחת ידיו בני נוער רבים, חלקם מרקע סוציואקונומי קשה, חלקם עם בעיות התנהגות או עבר אלים, ואילו הוא דואג להתייחס לכל אחד ואחד מהם כאילו היו ילדיו.

"בתפקידי כיו"ר מחלקת הנוער ומנהל מקצועי בבית"ר כפר סבא, כמו גם בתפקידי הקודמים, עסקתי למעשה במשך 38 שנים עם בני נוער כשבית"ר כפר סבא זה מפעל חיים מבחינתי, העבודה עם בני נוער מכל המגזרים הופכת למעשה לבית, לסוג של משפחה. הפעילות איתם מביאה למניעת פשיעה, עוצרת את ההידרדרות שלהם ומחזירה אותם למסגרת," אומר אלקובי, שנזכר במיוחד באחד הנערים שטיפח, "מדובר בבחור צעיר מטירה שהגיע למחלקה שלנו בגיל 15, אם רקע של בעיות אלימות ועברנו ביחד תקופה לא פשוטה."

"הכי פשוט היה להעיף אותו, אבל נלחמתי עליו. הוא היה ילד טוב אבל אלים מאוד," אומר אלקובי, "הוא סיים שלוש שנים בקבוצת הנוער מבלי שהורחק אפילו פעם אחת. 'נכנסתי' בו קשות ולא ויתרתי לו והוא הוכיח גרף טיפוס למעלה, תקופה מסוימת אפילו שימש כקפטן. בהמשך הוא הלך ללמוד רפואת שיניים במולדובה ובחמש שנות הלימוד היינו בקשר טלפוני. בשנה הראשונה הוא היה על סף שבירה וחשב לחזור, אבל לחצתי עליו, נלחמתי ועודדתי אותו. פעם בשנה הוא היה מגיע לארץ לחופשה ומיד היינו נפגשים, הוא קורא לי אבא."

"היום הוא כבר כמה שנים אחרי שסיים ללמוד ועוסק ברפואת שיניים," אומר אלקובי, "הוא אומר בפה מלא שאני הוצאתי ממנו את האלימות וסייעתי לו להפוך לאיש שהוא, זו הגאווה שלי והוא לא היחידי. אני פוגש היום הרבה הורים של תלמידים שלי, שהיו ממש על הקצה והיום הם בעלי מקצוע ובעלי משפחה וההורים מפרגנים על השינוי שילדיהם עברו בקבוצה, זה כיף לשמוע ושווה הרבה יותר מכסף."

 

אשר אלקובי. בית"ר כפר סבא זה מפעל חיים

שלי סבר. "מעניקים סוג של עזרה ראשונה"

 

צילומים: אלן שיבר

 

צילום: אלן שיבר

 

זאב שרגא      zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
12 חשודים בייבוא וגידול סמים
חוגגים דמוקרטיה בגן החיות התנכי בירושלים
חייבים מנהיג כריש
הרחוב הונגש בזכות תלמידי אגם
הרחוב הונגש בזכות תלמידי "אגם"
הרב דר מיכאל לייטמן
אחדות וייחודיות בחברה הישראלית: הפרק שחסר באיגרת של משרד החינוך
מצדיעים לנכי צה"ל בראש השנה
מנצחת במירוץ של החיים
"חברים ביער"
עיריית ראשלצ תגביר את  הפיקוח על הבריכות הציבוריות
עיריית ראשל"צ תמנה מפקח בריכות