כפר סבא

בשם הממלכה

אנסמבל תיאטרון כפר סבא מעלה בשנית את המחזה הסאטירי "אוכלים" מאת יעקב שבתאי, בבימויה של יהודית קוריס הזדמנות נוספת לראות היכן התחיל המושג "שחיתות שלטונית

זאב שרגא 13/12/2018
מתוך ההצגה "אוכלים" (צילום: רמי זרנגר)

 במוצ"ש וביום ראשון יתקיימו שתי הצגות חגיגיות של אנסמבל תיאטרון כפר סבא, קבוצת התיאטרון העירונית הפועלת בחסות אגף תרבות בעיריית כפר סבא, בה לוקחים חלק תושבי העיר שנדבקו בחיידק הבמה והתגבשו לכדי קבוצת יצירה מקצועית המעלה מחזות נחשבים בהפקות מקוריות. מדובר בסאטירה הישראלית "אוכלים" מאת המחזאי יעקב שבתאי, סופר, מחזאי, מתרגם ופזמונאי. נחשב לאחד מכותבי הפרוזה החשובים ביותר בספרות העברית המודרנית.

את המחזה מביימת יהודית קוריס, במאית ומורה למשחק העוסקת בתרפיה הוליסטית. קוריס הדריכה וביימה את האנסמבל מאז הקמתו במשך 9 שנים והעלתה עימו עד כה תשע הפקות מרשימות.

 "מאז ועד היום כלום לא השתנה"

 ההצגה "אוכלים" מבוססת על הפרשה התנ"כית של גזילת כרם נבות היזרעאלי - ספר מלכים א‘. המלך אחאב ואישתו איזבל, יחד עם שני יועציהם, אגב סעודת עבודה מלכותית, גוזלים את נחלת אבותיו של נבות, תוך העמדת השלטון מעל החוק ומעל ערך חיי הפרט. יעקב שבתאי כתב משל חברתי-פוליטי, שמעליו מרחפת כאזהרה תקיפה ונצחית אמירתו האלמותית של הנביא אליהו: ”הרצחת וגם ירשת"?

 "ההצגה עולה שוב גם בפני אנשי חינוך והמטרה היא להגיע איתה לכמה שיותר בתי ספר תיכוניים, שם לומדים את פרשת כרם נבות אבל לא מעמיקים בה מספיק," מספר אמיר כהן, ממקימי האנסמבל, "אנחנו רואים שבעצם מאז ועד היום שום דבר לא השתנה מבחינת השחיתות השלטונית, אנחנו נחשפים השכם והערב לפרשיות שחיתות גם ברמה המוניציפאלית. כל כך הרבה ראשי ערים שהורשעו, שרים וחברי כנסת, אפילו ראש ממשלה שהורשע ולצערנו, שום דבר לא משתנה."

 "אולי הדברים ישתנו במעט דרך התרבות," אומר כהן, "יש במחזה טקסט כל כך גאוני שאנחנו בטוחים שיהדהד בראשם של הצופים שיצליחו לעשות את ההקבלות לימינו אנו. הלא נבות היה אדם פשוט עם נחלה של אבותיו, אסור היה לו בכלל למכור או למסור אותה ולפתע היוצרות התהפכו – המלך חומד את הכרם לעצמו והופך את זה לצורך של הממלכה.

"למעשה רואים כמה קל למנהיג להפוך צרכים אישיים לצרכי הממלכה, הדברים הכי גרועים בהיסטוריה נעשו למען הממלכה. בגלל אותה צורת חשיבה אנחנו רואים היום חוקים חדשים שמחוקקים "לטובת הממלכה".

ההצגה מוקדשת לזכרו של איציק אסטרוגו, חבר האנסמבל שהלך לעולמו ואמיר מתרגש כשהוא מתבקש לספר עליו: "איציק היקר שלנו, אחד השחקנים הוותיקים של האנסמבל ששיחק בשני הסבבים הקודמים וזו פעם ראשונה שההצגה עולה בלעדיו, לכן החלטנו להקדיש אותה לזכרו," הוא אומר, "הוא היה באמת אחד השחקנים המוכשרים שהיו לנו באנסמבל, יחד עם היותו איש מקסים, פשוט, צנוע מאוד ומה שהדהים בו זה היכולת שהייתה לו להביע את האמת, יחד עם יכולות גבוהות בהגשת טקסט וקהל. איציק היה אחד השחקנים הטבעיים ללא הכשרה פורמלית והיה כובש את הקהל באמת שלו, בפשטות, בניקיון המשחק שלו ובאופן הגשת הטקסט."

 בהצגה משחקים חברי הנאסמבל יגאל אליאס, דנית לוי, אמיר כהן, עדנה קלינובסקי, יהורם הלוי, שי נמט, יהודה ירון, מיכל איידוקובסקי, שרונה כפרי, יעל פדר, ים איידוקובסקי, אביבה אורדן, מיכל נאור, מיכל נמט ופזית שלף. מוסיקה: עדי דויטש, עריכה מוסיקלית: יהודית קוריס, עיצוב תאורה: זיו ולושין, עיצוב תפאורה ותלבושות: יהודית קוריס, מפיקה בפועל: הדר טנא, ניהול ההפקה והאנסמבל - אמיר כהן

חסות והפקה - עיריית כפר סבא, האגף לתרבות.

  ההצגות יעלו כאמור במוצ"ש 15/12/18 בשעה 20:30 וביום ראשון 16/12/18 בשעה 20:30 באודיטוריום בית ספיר רח' ירושלים 35.

כרטיסים בטלפון 6775* ובאתר ההיכל.

 

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
פרויקט מהיר לעיר בשדרות שבעת הכוכבים
פרויקט "מהיר לעיר" בהרצליה צובר תאוצה
אומָּנוּת מֵאֲנָשִׁים מְיוּחָדִים
יניב לוזון. קפץ מהנוער לבוגרים
לוזון עולה לבוגרים
סרגיי ריכטר
מדליית זהב וקריטריון אולימפי לקלע סרגיי ריכטר
שני פצועים בתאונה בין שני אופנועים בנתיבי איילון
רוני בלקין. לקיים בירור
"לזמן את מנהל מחלקת הפיקוח לבירור"
עיריית מודיעין נערכת לחירום
פצוע בנפילה מגובה בראשלצ
פצוע בנפילה מגובה בראשל"צ