כפר סבא

המכבסה במפעל מע"ש בסכנת סגירה

מפעל מע"ש בכפר סבא - מפעל עבודה שיקומי לאנשים עם צרכים מיוחדים, מספק שירותי מכבסה ללקוחות פרטיים ומוסדיים. לאחרונה קבלת הפניות מהעסקים פחתה. 70 חניכי מע"ש, המועסקים במפעל ושעבורם הוא בית שני, קוראים לחברות ועסקים לסייע להם במניעת סגירת המכבסה

קרן שלהבת 13/12/2018
החניכים אור חי דרור, אנה אוסטראומנקו, נוי אביב ומור רוקח עם הדס ניר אלימלך, מנהלת המפעל במכבסה של מע"ש (צילום: אלן שיבר)

חניכי מע"ש - מפעל עבודה שיקומי לאנשים עם צרכים מיוחדים - קוראים לחברות ועסקים לסייע להם במניעת סגירת המכבסה שבה הם מועסקים. "אנחנו מגיעים למכבסה כל בוקר לעבוד. אם המכבסה תיסגר לא תהיה לנו עבודה ובשביל מה לקום בבוקר", כך אומרים חניכי המרכז. החניכים, שהנם בעלי מוגבלות שכלית והתפתחותית, מגיעים למרכז מידי יום. המרכז משמש להם בית שני שבו הם מקיימים פעילויות חברתיות וגם עוברים תהליך שיקומי עד למציאת עבודה בשוק החופשי.

הדס ניר אלימלך, עובדת סוציאלית, בעלת תואר שני, מנהלת המקום, מספרת על המפעל הממוקם ברחוב המוביל 7 באזור התעשייה: "יש לנו במרכז 70 חניכים, כשהמטרה שלנו היא לגרום לכמה שיותר חניכים לצאת לשוק העבודה החופשי. לפני כ-5 שנים הקמנו מכבסה יצרנית במרכז. המכבסה שלנו מספקת שירות לבעלי עסקים וחברות כמו מספרות, דיור מוגן וכל מי שצריך שירות של כיבוס וקיפול. לצערנו, לאחרונה קבלת הפניות מהעסקים פחתה והמכבסה בסכנת סגירה".

 איזה פעילויות נוספות אתם מקיימים?

"יש לנו עוד מיזם נוסף והוא קו ייצור למוצרי אומנות שמיוצרים על ידי החניכים ונמכרים בחנות העמותה ZEROZER".

 לשלב את החניכים בקהילה

בשנת 2005 זכתה עמותת צ'יימס ישראל במכרז עירוני להפעלת מרכז רצף שירותי תעסוקה לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית בכפר סבא. המרכז נותן רצף שירותי תעסוקה וטיפול ליותר מ-70 אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ברמה קלה עד בינונית, בגילאי 21 ומעלה, עם פוטנציאל תעסוקתי. המרכז  מציע רצף תעסוקתי, הכולל יחידה טיפולית קדם-תעסוקתית, יחידת וותיקים לאוכלוסייה מזדקנת, סדנאות לתעסוקה יצרנית מוגנת, יחידה להכשרה תעסוקתית ושילוב בעבודה נתמכת באופן קבוצתי ופרטני. מטרת המרכז לשקם תעסוקתית בוגרים עם צרכים מיוחדים תוך שילובם בקהילה, כל אחד בהתאם ליכולותיו ולצרכיו ולקדמם בתחומים נוספים, כגון הקניית מיומנויות חברתיות, פיתוח עצמאות אישית, העלאת הדימוי העצמי ותרומה לבריאותם הנפשית והפיסית. המרכז שם דגש על שילוב פעילויות העשרה וחינוך, חגיגת החגים ואירועים, טיולים, יציאה לפעילויות בקהילה והכרות עם האוכלוסייה הכללית.

 

cd1a45d7ae-f819-437c-872d-acd2face0d7d

cd1a45d7ae-f819-437c-872d-acd2face0d7d

 

להרגיש שווים

הדס מנהלת העמותה מספרת על המרכז שגורם לכל החניכים לקום עם חיוך בבוקר, להגיע לעבודה ולהרגיש שווים. "בעבר אנשים עם מוגבלות היו סגורים כל היום במוסד שיקומי. המטרה שלנו היא לגרום להם להרגיש חיוניים, לעבוד להשתכר ולהרגיש כמו כולנו. במרכז שלנו פועלים שני קווי ייצור עצמאיים של העמותה. אחד מהם הוא מכבסה מקצועית שמופעלת על ידי החניכים בהדרכת איש צוות. המכבסה מספקת שירותי מכבסה ללקוחות פרטיים ומוסדיים. אנחנו מספקים שירות של כביסה וקיפול. אנחנו אוספים את הכביסה מהלקוחות וגם מחזירים להם. נשמח מאוד אם אנשים שיקראו את הכתבה יסייעו לנו בכך שיעזרו בנו".

הצוות במרכז כולל צוות רב מקצועי: מדריכי תעסוקה, מטפלים, אנשי צוות פרא-רפואיים, תראפיסטים, מפעילי חוגים מקצועיים, מזכירה ומתנדבים. המרכז הוא טיפולי ייחודי שמספק חוויה טיפולית ומהנה, עבור המשתקמים עם צרכים מיוחדים, בסביבה שלווה ובטוחה.

החניכים עם הדס ניר אלימלך (במרכז) מנהלת המקום (צילום:: אלן שיבר)

החניכים עם הדס ניר אלימלך (במרכז) מנהלת המקום (צילום:: אלן שיבר)

 

 

איזה מוצרי אומנות ניתן לקנות אצלכם?

"בסדנת האמנות שלנו מועסקות כ- 12 אמניות, בעלות צרכים מיוחדים, בעלות יכולת ורצון לביטוי אישי בכלים אומנותיים מגוונים. הסדנה מתמחה בעבודות יד ממגוון חומרים (נייר, קרטון, פלסטיק, קנבס, בד, רקמה וכד') המתגבשים לעבודות מבוססי מחזור ויצירות רקמה. המשתקמות בסדנה מתוגמלות ממכירות מוצריהם. המוצרים הם כלים ומוצרי נוי מעיסת נייר, מזוזות ותמונות רקומות וציורים על קנבס. הקנייה של המוצרים מסייעת למשתקמים ולנו בכך שנוכל להמשיך ולהפעיל את המקום".

 צביקה סודרי, חניך מע"ש, עובד במכבסה ולאחרונה יוצא לעבוד גם במסעדה: "אני עובד כאן הרבה זמן. אני מקפל מגבות, מכניס מגבות וכביסה לתוך המכונה. אני כבר מוכן לעבודה בחוץ בגלל שעבדתי כאן הרבה זמן. זה עושה לי טוב שאני יכול לעבוד. יש לי גם הרבה חברים כאן".

מה יקרה אם יסגרו לכם את המכבסה?

"אני אהיה עצוב. זה לא יעשה לי טוב. הרבה מהחברים שלי מגיעים לכאן לעבוד וככה יש לנו גם משכורת. אנחנו שמחים להגיע לכאן כל יום ונשמח אם תמשיך להיות לנו עבודה".

 למעוניינים להיעזר בשירותי המכבסה ניתן לפנות לגילה מנהלת המכבסה 050-6668346

 

 

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
פסטיבל צלילי הסתיו במודיעין
תקיפה במסעדה בהרצליה
"המפציץ החום" הגיע
קק״ל אומרת תודה לכבאים
קק״ל אומרת תודה לכבאים
פריחת הרקפות היווניות
פריחת הרקפות היווניות
לפיד. אנחנו מאמינים בחיה ותן לחיות
"אני הולך להיות שר החוץ, ואחר כך ראש הממשלה"
מטיילים ותורמים
מטיילים ותורמים
עבודות חידוש אצטדיון בלומפילד בעיצומן
העבודות באצטדיון בלומפילד בעיצומן