כפר סבא

הליך של פשיטת רגל - שלבים

במאמר זה, אעסוק בשלבים של הליך פשיטת רגל המוגש מטעם החייב עד לקבלת הפטר מכל החובות. כמובן, שמדובר בשלבים כללים, לצורך מידע ראשוני וכל מקרה נבחן לגופו.מאת: עו"ד רענן מרום משרד מרום, עדני ושות' עורכי דין ונוטריון

אתר לוקאל 17/12/2018
צילום עצמי

בשלב ראשון, חייב שהצטברו כנגדו חובות העולים על הסך של 18,000 ₪ והוא אינו יכול לפרוע את חובותיו מגיש אל כונס הנכסים הרשמי בקשה להכרזתו כפושט רגל. בבקשה מפרט החייב את נסיבות הסתבכותו הכלכלית ואת הסיבות להיווצרות החובות ומצרף טופס דין וחשבון, כתב ויתור על סודיות, כתב התחייבות ושאלון לצורך קביעת צו התשלומים החודשי שייקבע לו.

במקביל להגשת הבקשה על החייב לשלם פקדון בסך של 1600 ₪ לקופת כונס הנכסים הרשמי.

לאחר שהחייב הגיש את הבקשה בהתאם לכל התנאים כאמור לעיל, מקבל החייב את אישור הכונס הרשמי לפתיחת התיק בבית המשפט המחוזי. לעיתים רחוקות לא מאשר כונס הרשמי את הבקשה. בשני המקרים על החייב להגיש את עמדת כונס הרשמי לבית המשפט.

לאחר הגשת הבקשה לבית המשפט, ניתן צו כינוס, צו תשלומים זמני ועיכוב הליכים כנגד החייב. במסגרת צו הכינוס ביהמ"ש ממנה מנהל מיוחד, שתפקידו בין היתר לבדוק את הסתבכותו הכלכלית של החייב, לחקור את החייב, לבדוק את תביעות החוב של נושי החייב, לבדוק האם ניתן להגדיל את צו התשלומים שנקבע לחייב, ליתן תסקיר האם ניתן להכריז על החייב פושט רגל ולהגיש תוכנית פרעון, עליה נדון במאמר נפרד.

במקביל, על החייב ממועד צו הכינוס לשלם את התשלומים שנקבעו לו ולהגיש דוחות דו חודשיים בדבר הכנסותיו והוצאותיו בצירוף אסמכתאות.

לאחר כ 18 חודשים ביהמ"ש קובע דיון אליו יוזמנו נושי החייב. בדיון, יוחלט האם להכריז על החייב פושט רגל או האם לאשר תוכנית פירעון, אשר הוכנה על ידי המנהל המיוחד, ככל והתנאים בשלו לכך וליתן לחייב הפטר מותנה. במקרים מסויימים, ביהמ"ש רשאי לבטל את הליך פשיטת הרגל (במקרה של חוסר תום לב, ניצול לרעה, הוכחה שהחייב יכול לפרוע את חובותיו, במקרה שהחייב לא שילם את התשלומים שנקבעו לו או לא הגיש דוחות או לא שיתף פעולה עם המנהל המיוחד או העלים נכסים וכיוצ"ב), ביהמ"ש רשאי ליתן לחייב הפטר לאלתר (במקרים בהם ברור שאין לחייב נכסים ואף לא יכולת פרעון וניהול הליך הפש"ר לא יצמיח תועלת לנושים) או לדחות את הדיון למועד מאוחר יותר.

במקרה שבדיון אושרה תוכנית הפרעון, יקבל החייב הפטר מותנה שעם מימוש התוכנית, יקבל החייב הפטר סופי ויוכל להתחיל את חייו ללא חובות.

מדובר בהליך משפטי מורכב המחייב ליווי משפטי של עו"ד הבקיא בתחום. לדוגמא: ליווי מקצועי יכול לחסוך לחייב כסף רב ואחת מהם היא בדיקת תביעות החוב המוגשת לאישור המנהל המיוחד. במספר מקרים שטופלו במשרדנו, הצלחנו להפחית למעלה ממאה אלף ₪ מגובה תביעות החוב שהוגשו למנהל המיוחד, דבר שעזר לחייב להגיע לתוכנית פרעון טובה יותר.

במאמר הבא נדון בתוכנית פרעון בפשיטת רגל, מי מגיש אותה ומה המשמעות שלה.

 

האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי והוא מהווה מידע כללי בלבד

לשאלות, ניתן לפנות במייל office@ma-adv.co.il           או בטלפון 09-7749922

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
האלוף שלנו מהרצליה
זוכים בטריאתלון הוד השרון. חוויה ספורטיבית
יתחרו הילדים לפנינו
מזג האוויר הסב נזקים כבדים לחקלאות בערבה
פיילוט התחדשות עירונית במגדל העמק
פסטיבל שכולו ספר
פסטיבל שכולו ספר
מצפון נפתחה הרעה
תוכנית הנתצ הוצגה במועצה
תוכנית הנת"צ הוצגה במועצה
שחר של יום חדש