כפר סבא

ב(ע)ין השורות פרשת בוא

הרב אהרון קניבסקי, מנהל בית חב"ד

09/01/2019

ילד חכם ביקר פעם בקרקס ועמד מרותק בהופעה של הפיל הגדול. הוא ראה איך הפיל סוחב עצים ודוחף חביות וכולם מתפעלים מכוחו העצום. לאחר ההופעה הוא הבחין שקושרים את הפיל עם שרשרת ליתד עץ קטנה שתקועה באדמה. ותמיהה גדולה הזדקרה במחשבתו וליוותה אותו מאז "איך ייתכן שהפיל שקודם סחב עצים גדולים נשאר כעת במקום ולא בורח, הרי הוא יכול להשתחרר בקלות מהיתד".

שנים רבות ליוותה אותו השאלה עד שפגש באדם חכם שהסביר לו שכשהפיל היה קטן קשרו אותו ליתד כזו כדי שלא יברח, הוא ניסה בכל כוחו להשתחרר ולא הצליח, הוא ניסה שוב ושוב ומשלא הצליח הגיע למסקנה שמיתד כזו הוא לא יכול להשתחרר אף פעם. לכן גם כשגדל וכוחו התחזק הוא נשאר שבוי במחשבות הילדותיות שלו, ולכן הוא אפילו לא מנסה להשתחרר.

בפרשתנו אנחנו קוראים על כך שמשה רבנו אומר לפרעה בשם הקדוש ברוך הוא, "שלח את עמי!". הקב"ה רוצה להוציא את עם ישראל לחירות ומבקש מפרעה לשחרר אותם. אבל המילה הבאה בפסוק היא "ויעבדוני", הקב"ה אמנם מוציא אותם ממצרים אבל הם הופכים להיות עבדים לקב"ה, ואם כן, מהי החירות שעם ישראל כל כך שמחים בה?

מסתבר, שבניגוד למה שמקובל לחשוב, פירוש המילה חירות היא לא חופש. ישנה אפשרות לחיות לכאורה בחופש אבל לא באמת להיות בן חורין. חירות אמתית היא לאו דווקא לא לעבוד קשה אלא למקסם את ה'אני' העצמי גם אם זה דורש עבודה רבה.

כמו שאפשר לראות בבעלי חיים, שכשהם נמצאים בכלוב, אפילו שאין להם דאגות והם מקבלים את האוכל והשתייה שלהם מאנשים – הן להם חירות. דווקא כשהם בטבע וצריכים לעמול למחייתם – יש להם חירות. כך גם כשאדם חופשי לעשות כל מה שירצה, אבל אין לו את החופש לחשוב ולבטא את חכמתו ושכלו, אין לו באמת חירות.

כן הדבר בעם ישראל, כל זמן שהם תפוסים בהרגלים שלהם ממצריים ולא מצליחים לממש את רצונה של הנפש להתחבר לקב"ה, אין להם באמת חירות, לכן אומר הקב"ה לפרעה "שלח את עמי". אבל לא מספיק שהם רק יצאו ממצרים, צריכים גם להוציא את מצרים מהם. "שלח את עמי" זה שלב ראשון אבל המטרה היא "ויעבדוני" - דווקא כשהם יקבלו את התורה שתראה להם את הדרך והכלים לשליטה נכונה בחייהם אז הם יהיו בחירות אמתית.

לכל אחד מאתנו ישנם הרגלים ומגבלות שמפריעות לנו בהתקדמותנו בחיים בגשמיות וברוחניות, לפעמים אנחנו קשורים ליתד ואפילו לא מנסים להשתחרר כי התרגלנו לכך שאין לנו את הכוחות, עלינו לעשות כל מאמץ על מנת לצאת לחירות.


בית חב"ד ויצמן 105 כפר סבא הכתובת לכל עניין יהודי 09-7673568


עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
יוצאות לדרך
אישה סירבה לקבל שירות מקופאית עם פירסינג
אשה כבת 20 במצב בינוני כתוצאה מהתהפכות רכבה בראש העין
פצועה בינוני בתאונת דרכים בראש העין
מקלות שניצל אפויים
שלמה אבנית זל
"איש של צדקה שכל הזמן רצה לעשות טוב לאנשים"
על קו החוף או במרכז העיר?
לבנת קיזנר , מנכל המכללה העסקית
חשיבות ההכנה מראש לפני תחילת משא ומתן מול ספקים
המשנה לראש העיר, אסנת ספורטה, הודיעה על פרישתה מהקואליציה