כפר סבא

"לקחו לי את התכנית מאחורי הגב"

במשך שבועות ארוכים עמל חיים אלבז, נכה שנולד עם שיתוק מוחין, על תוכנית להקמת גינה טיפולית בנגישות מלאה, אולם מה רבה הייתה הפתעתו לקרוא על פתיחתה של הגינה בכתבה בעיתון, מבלי ששמו הוזכר בכלל ומבלי שיוזמן אליה בעצמו.

זאב שרגא 10/01/2019
בתמונה: חיים אלבז בגינה הטיפולית החדשה צילום: זאב שרגא

חיים אלבז (52) תושב העיר כפר סבא, נולד עם שיתוק מוחין (CP) שמתבטא בעיקר בחוסר שיווי משקל, הליכה לא יציבה וקשיים בדיבור, אולם כבר בתחילת השיח בינינו קשה שלא להתרשם מהאינטלגנציה הגבוהה שלו, מחריפות דבריו הצלולים ומכך שלא עשה לעצמו הנחות בחיים. למרות נכותו אלבז מחזיק ברישיון נהיגה ועוסק למחייתו באחד הדברים האהובים עליו בעולם – גינון. זה מכבר סיים את לימודיו כסטודנט לגינון וקיבל תעודה מוכרת, גנן מוסמך סוג 1 + 2 ובשנה וחצי האחרונות הוא מועסק במשתלת 'השדה' בצפון העיר, על ידי ישראל וגלית, אותם הוא מכנה "הרבה מעבר לבני משפחה."


אלבז, בעל ניסיון של עשרות שנים בתחום הגינון, לצד ניסיון החיים של אדם עם מוגבלות קשה, ביקש להגשים את חלומו, "מפעל חייו" כהגדרתו, ולהקים לראשונה בארץ ובעולם גינה טיפולית בנגישות מלאה לכלל בעלי המוגבלויות, כזו שתוכל לפעול באופן שוטף גם בשנת שמיטה. הוא פנה עם הרעיון שלו לעיריית כפר סבא שאימצה אותו בחום והחלה בהקמתה של הגינה, אולם משהו קרה בדרך והחלום, הפך שברון לב מבחינתו.


שנה שלמה שהגינה לא מעובדת

לצורך הכנת הכתבה מציג אלבז חומרים רבים שהכין בעצמו, טרם הגשת הרעיון לעירייה. מצגות והסברים, כאלה הקשורים גם לנקודות טכניות שאמורות להכשיר את הגינה הטיפולית מבחינה הלכתית, לפעילות גם בשנת שמיטה. לדבריו, הציג את הסתייגויותיו בפני גורמי המקצוע שאמונים על הקמת הגינה, הסתייגויות בטיחותיות והלכתיות כאחד, אולם חש כי הרכבת יצאה לדרכה לכאורה, והגינה משנה את פניה שלא לשביעות רצונו. הקשר בין אלבז לגורמי העירייה נותק בשלבי הקמתה של הגינה ואילו הוא מספר, כי הופתע לקרוא על פתיחתה של הגינה בכתבה בעיתון, מבלי ששמו הוזכר בכלל ומבלי שיוזמן אליה בעצמו.


נפגשתי עם אלבז לשיחה קשה וכואבת, בה סיפר כמעט בדמעות, את אשר על ליבו: "כסטודנט ערכתי ביקורים בגינות טיפוליות וגיליתי שרבות מהן לא נגישות וכן שלא מעט גינות מושבתות למעשה בשנת שמיטה. שנה שלמה שהגינה לא יכולה להיות מעובדת על ידי דתיים וזה פשוט אבסורד," הוא אומר, "הכנתי תכנית מפורטת לגינה טיפולית, מניסיוני האישי במהלך החיים וכן בעזרתם של בעלי מקצוע מתחום הגינון והנגישות, והצלחתי להביא תכנית שמכסה גם את סוגיית הפעילות בשנת השמיטה. אחרי שהתכנית הוצגה לעירייה הם אימצו אותה בחום ויצאו לדרך, אבל היו לי הסתייגויות בנוגע להקמתה והרגשתי שפשוט אין עם מי לדבר. בפגישה האחרונה עם נציגי העירייה אמרתי בפירוש שהגינה לא לשביעות רצוני ואיש לא הקשיב לדברים, הקימו גינה שלא עומדת בתנאים לפעילות בשנת שמיטה וכזו שלא תואמת למצגת שהכנתי, הן מבחינת נגישות והן מבחינת הקמה בכלל."


ראית את הכתבה על הגינה בעיתון, איך הרגשת?
"מדברים עכשיו על חודש המודעות בכפר סבא, איזו מודעות ולמי? רמסו אותי," הוא אומר בכאב, "ראיתי את הכתבה בעיתון ואני, למרות שאני כבר חסין לעוולות החברה, הרגשתי עלבון ופגיעה אישית, פשוט גועל נפש."

פנית למישהו בעירייה אחרי הפרסום?
"למי אני אפנה? למי שלקחו לי את התכנית מאחורי הגב? מה אני יכול להגיד להם? הלא הם יודעים שהתכנית הזאת היא מפעל חיי, רציתי להגיע למצב שיש לי אב טיפוס של גינה טיפולית נגישה, כזו שתוכל לתת שירות לכל המטופלים שהם הדאגה האמיתית שלי. אני שם את הכבוד שלי בצד ומדגיש שחשוב לי יותר מהכל שהגינה תענה על הצרכים האמיתיים של המטופלים, אבל אין מי שיקשיב להערות שלי, פשוט המשיכו הלאה, בלעדיי."


בשיחתי עם אלבז נכח גם ישראל ניצן, מעסיקו במשתלת "השדה" בכפר סבא והשניים מכירים מזה 20 שנים: "חיים למעשה הגיע מתוך תאוות הנתינה שלו והרצון לעזור לחבריו המוגבלים, הוא הניח על שולחן העירייה את כל הקניין הרוחני שהוא אסף במשך כל שנות חייו, זה כל מה שיש לו בחיים," הוא אומר, "אני לא חושב שיש עוד אדם שהשקיע כל כך הרבה זמן, מאמץ וניסיון כנכה ומטופל בעצמו, נתן מטוב ליבו ובסוף הוציאו אותו מהתמונה, "שכחו" אותו. הוא השקיע אלפי שקלים בהכנת מצגת שהשתמשו בה להקמת הגינה, קפצו על הרעיון כמוצאי שלל רב ואפילו לא נתנו לו מילה טובה, שלא לדבר על התייעצות מלאה עם מי שהביא את הרעיון, לגביי הדרך שבה מבצעים את הדברים בפועל. אין לי ספק שמדובר גם בפגיעה נפשית," הוא אומר, "החיים לא החמיאו לו או "ליטפו אותו" כמו שאומרים, ועכשיו באים גם אנשי הציבור ופשוט מוחקים אותו, אני אישית לא יודע איך הייתי מתמודד עם עגמת נפש שכזו וגם הפעם, אני לומד מחיים על תעצומות הנפש הגדולות שלו. הוא יכול למחול על כבודו, אבל הדאגה האמיתית שלו היא המטופלים."


מכבדים ומוקירים את פועלו

בשיחה שערכתי עם גורם בכיר המעורב בפרויקט, ניכר כי תחושותיו הכנות של אלבז שמורות לו, אולם שוב ושוב הודגש בפניי כי הנתק בין הצדדים כך נראה, היה בלתי נמנע נוכח זעמו של אלבז אל מול דרך הקמת הגינה הטיפולית. "כלל הגורמים שעמדו בקשר עם אלבז מבינים שדבריו הקשים נובעים מכאב אמיתי ועמוק," הוא אומר, "לאורך ההליך כולו ההנחיה היא לשתפו בכל צעד ולקבל את הליווי המלא שלו, אולם בלתי אפשרי להגיע למצב בו הדברים ינוהלו על ידו, כיוון שהאחריות לגינה הטיפולית על כל מרכיביה, היא בסופו של דבר שלנו."


"גם עכשיו חשוב לנו מאוד שחיים יהיה מעורב ואף בדקנו אפשרויות לשלבו בעשייה בגינה באופן שוטף, אולי אף כבעל תפקיד שיוכל להביא את ניסיונו  הרב. הבטחנו שהסתייגויות שהציג נשקלות בכובד ראש והדגשנו בפניו, שגם אם נעשות טעויות בדרך, אפשר לתקן אותן וכל שצריך הוא רצון ואורך רוח. לצערנו, חיים בחר לנתק את הקשר בכעס, כשהוא מדגיש שאינו רוצה כל קשר לגינה ואנו כיבדנו את בקשתו. עם זאת, יותר מנשמח לראותו משתלב בעשייה בגינה הטיפולית, כהוגה הרעיון החכם, להקמתה של גינה ייחודית לטובת בעלי המוגבלויות."  


מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "הרעיון להקמת גינה טיפולית בפארק העירוני עלה בעיריית כפר סבא אך ורק הודות למר חיים אלבז.

בפגישה שהתקיימה עם מר אלבז, סיפר על רעיונו זה, על החזון וכן על ניסיונו. כבר באותה פגישה נאמר למר אלבז כי נפעל לממש ולהגשים את הגינה הטיפולית המונגשת בפארק. במהלך חודשים ארוכים בוצע תכנון של הגינה על ידי אנשי מקצוע מטעם העירייה וזאת תוך רצון כן ואמיתי לשתף בתהליך את מר אלבז ואף לשלבו כיועץ לנושא זה. כגורם האחראי מבחינה חוקית ומקצועית על הקמת ותחזוקת הפארק אנו מחויבים בקבלת ההחלטות המקצועיות באופן סופי וזאת על אף הכבוד הרב שאנו רוחשים למר אלבז הן בשל רעיון זה והן בכלל. לצערנו הרב, מר אלבז, ביקש כי לאור הגינה אשר אינה תואמת כלל את חזונו לא נאזכר אותו בשום צורה ודרך בקשר לגינה זו וכך נהגנו. למרות התחושות הקשות של מר אלבז, אנו נמשיך לנסות ולפעול על מנת לשלבו בתהליך וכמובן להוקירו על כך כראוי."

 
עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
פעוט טבע בביתו - מצבו קריטי
מיטב הסלבס גוייסו למען נערות בסיכון
מיטב הסלבס גוייסו למען נערות בסיכון
חוגגים שנתיים ל-ART קיימא בלילה לבן
ראש החזיר על גדר בית הכנסת. פרשה שלא הסתיימה
"לא יכול להיות ששבעה חודשים כלום לא קורה"
מרפאת עיניים חדשה נחנכה ב"סורוקה"
פיס ירוק
טרנדים בארונות בגדים
טרנדים בארונות בגדים
זהו יום הבוחר
זהו יום הבוחר