כפר סבא

החל שלב ההוכחות במשפטו של יהודה בן חמו

השבוע נפתח שלב ההוכחות במשפטו של ראש עיריית כפר סבא לשעבר. אל דוכן העדים עלו שורת עדי תביעה, בעוד שסנגוריו של בן חמו ניסו להראות כי לא היה לו כל קשר לתווי הקנייה שהתקבלו ומי שהתעסק בהם היו עוזריו, בהם חזי ברזני שהפך לעד מדינה בפרשה

מיכאל פרוסמושקין 29/01/2019
יהודה בן חמו. מנסה להוכיח את חפותו

כשנה לאחר הגשת כתב האישום נגד ראש העירייה לשעבר, יהודה בן חמו, נפתח השבוע בבית המשפט המחוזי בלוד שלב ההוכחות במשפט במהלכו תנסה ההגנה לשמוט את הקרקע מתחת לטענות שנטענו בכתב האישום.

כזכור, בן חמו הואשם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, גניבה בידי עובד ציבור, מרמה, ערמה או תחבולה, הטרדת עד, הפרת הוראה חוקית וכן עבירות לחוק התכנון והבנייה. עיקרו של כתב האישום נוגע לתווי קנייה בשווי מאות אלפי שקלים שקיבל לכאורה בן חמו עבור נזקקים אך לקח לעצמו, וכן עוסק כתב האישום בסיוע שהעניק לכאורה בן חמו לאיש עסקים וקבלן שהינו חברו הקרוב – תוך התערבות פסולה ובניגוד עניינים וזאת על מנת לקדם את ענייניו של חברו אצל גורמי מקצוע שונים. 

בדיון התברר כי המשטרה תפסה, במקומות שונים וברשותו של בן חמו, עשרות תווי קנייה. סנגוריו, עורכי הדין אשר אוחיון וחן הולדר, ניסו בדיון וימשיכו גם בדיונים הקרובים לגדוע את הקשר הנטען ע"י הפרקליטות והמשטרה בין תווי הקנייה לבן חמו עצמו.

בדיון העידו ונחקרו שורה של עדי תביעה - ובהם רפ"ק עודד ראם מי שהיה החוקר המרכזי בפרשה וגבה בזמנו מבן חמו את גרסתו, וכן עלו אל דוכן העדים בכירים ב"יינות ביתן" שסיפקו לכאורה חלק מהתווים לעוזריו של בן חמו: חזי ברזני - מי שהפך לעד מדינה בתיק תמורת חסינות מהעמדה לדין, ודותן חסנסון. במהלך הדיון העיד גם מייק דרזי, סמנכ"ל הכספים של 'יינות ביתן' שסיפר כי במשך מספר שנים העבירה הרשת לעיריית כפר סבא מאות אלפי שקלים כתרומה, בעיקר לחגי תשרי ופסח. בהקשר זה נטען בכתב האישום כי בן חמו קיבל מהרשת בין השנים 2009 – 2016 תווי קנייה בסך כולל של 420 אלף שקל, כשמתוך הסכום הזה נטל בן חמו כ – 180 אלף שקל לצרכיו האישיים. עורכי הדין התמקדו בהקשר זה לתווי קנייה בודדים שנמצאו במשרדו של בן חמו, ולגביהם טענה ההגנה כי מדובר בתווים שהם עודפים שהוחזרו למשרד לאחר שחולקו לנזקקים, ללא התערבות של בן חמו ומבלי שהוא עשה בהם שימוש.

"אני חושב שהצלחנו להראות שמי שהתעסק עם זה מהתחלה ועד הסוף זה חזי ברזני שהוא עד המדינה ודותן חסנסון", אמר בשיחה עם קול הכפר "עו"ד אשר אוחיון. "ואם היו תקלות או אי סדרים, כשכלל לא בטוח שהיו, אז הם צריכים לתת את ההסברים. אני חושב שהוכחנו שלבן חמו לא הייתה שום נגיעה. כל אחד ואחד מהעדים חזר והדגיש שבן חמו לא דיבר, לא התקשר, לא ניסה להתרים ולא ניסה להאיץ לתרום יותר.  כל הפעולות הללו עשה חזי ברזני. באופן תמוה לא היה רשום "ביינות ביתן" מי לקח את התלושים, כי הם החתימו כל פעם מי לקח אותם, אז באופן תמוה לא קיבלנו את הרישומים הללו". 

המשטרה טענה כי עוזריו של בן חמו נשלחו על ידו לקחת את התווים, וזה מתבסס על דבריהם בחקירה. "מדובר במי שיש להם עניין לסגור עם יהודה", אומר עו"ד אוחיון. "אם אכן הדבר היה נכון, אז מן הסתם הם היו אומרים לכל אותם עובדי 'יינות ביתן' שיהודה שלח אותם. לא הגיוני שבמשך כל השנים זה לא נאמר לאף גורם ב'יינות ביתן'". לדברי עו"ד אוחיון, בן חמו אומנם ידע שחולקו תווים לנזקקים שבאו לעירייה, כי כולם ידעו, אך הוא לא התעסק עם זה אישית. אם נשארו עודפים והחליטו אותם עוזרים להחזיר אותם למשרד של יהודה כדי שהוא בעצמו יוכל לתת אותם למישהו, אז אין בזה בעיה, אך העיסוק בזה הוא לא שלו".  

עד נוסף שעלה אל דוכן העדים היה נציג של חברת הבנייה "נוה מרום – חברה קבלנית לבניין בע"מ", שגם ממנה נטען בכתב האישום קיבל בן חמו תווי קנייה במהלך השנים. "יהודה מכיר אותו שנים והוא מעולם לא דיבר עם יהודה על זה", אמר עו"ד אוחיון. "הוא גם מציין בעדותו כי מי שהתעסק עם זה היה ברזני ויהודה לא דיבר איתו בנושא ולא ביקש ממנו דבר וחצי דבר".

עו"ד חן הולנדר הוסיף בשיחה עם העיתון כי בדיון הזה "לא היה צורך לקעקע יותר מידי כי לא שמענו דברים מפלילים. אנחנו טוענים שככל שבוצעו שימושים פסולים, אז העוזרים של יהודה היו מעורבים בזה". לגבי עשרות התווים שנמצאו במסגרת החקירה, אמר עו"ד הולנדר כי יתייחסו לכך באופן מסודר בהמשך בבית המשפט.

 

 

 

עוד בכפר סבא
מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 07/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 04/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
בחזרה לבית הספר
בחזרה לבית הספר
חורשת העמל , רמת השרון
היכן ילמדו תלמידי ביה"ס "יעל רום"?
יור ועדת כספים, יעל ברזילי
אושר תקציב עיריית הוד השרון
שתי מעבדות סמים נחשפו בבת ים
״פטריות קונים רק בסופר"
מבני נוער מונגשים
כפר סבא עיר נגישה
חנוכת הבית החדש של תיאטרון בית ליסין
תלונה: העירייה אינה אוכפת חניה של כלי רכב כבדים ברחוב יבניאלי