כפר סבא

עשרות אלפי מובטלים עשויים שלא לקבל דמי אבטלה

בעקבות העיצומים בשירות התעסוקה עשרות אלפי מובטלים עשויים שלא לקבל דמי אבטלה עובדי לשכת התעסוקה שובתים מזה שלושה שבועות ונראה שלאיש לא אכפת

זאב שרגא 06/02/2019
לשכת התעסוקה כפר סבא
צילום: זאב שרגא

מי מאתנו לא חושש בסתר ליבו מהיום בו יזכה לקבל מכתב פיטורים וימצא את עצמו ללא בטחון כלכלי או תעסוקתי? ברגעים קשים אלה ניגשים המפוטרים ללשכת התעסוקה, "חותמים אבטלה" ומקווים לעבודה חדשה באופק, בעת בה הם מקבלים דמי אבטלה בסיסיים שתפקידם לסייע להמשך ההתנהלות התקינה של משק הבית, בתקופה שבין עבודות. אולם איך מתמודדים עם הידיעה כי גם המערכת שעליה אתם סומכים מכל ברגעים אלו, יוצאת לשביתה? 

 עם סוגיה זו מתמודדים עשרות אלפי מובטלים ברחבי האץ בעקבות שביתה בלשכת התעסוקה התקיימת מזה כשבועיים, מאז ה – 15.1.19 כשבאופק לא רואים את סיומה. יתרה מזאת, המובטלים חוששים שמא התארכותה של השביתה תביא לעיכוב בתשלום דמי האבטלה שעליהם הם כל כך סומכים. לצערנו, את כותרות החדשות והעיתונים תופסות ידיעות על פריימריז לקראת הבחירות, ספינים כאלה ואחרים בעוד האזרח הפשוט הזקוק לסיוע יותר מכל, נופל בין הכיסאות, אחרת קשה להסביר את השקט הזה וטאטוא הבעיה לכאורה, מתחת לשטיח.  

 ניגשנו השבוע ללשכת התעסוקה בכפר סבא, המעניקה שירות לאלפי מובטלים מהערים הוד השרון, כפר סבא ורעננה. המקום היה שומם, פרט לאיש בטחון ואיש מנהלה שישבו בתוך המשרדים ועל הדלת תלויה הודעה לאקונית, אודות השביתה. מי שנכנס לאתר לשכת תעסוקה ברשת, מקבל מיד הודעה ראשית שקופצת ומסבירה בנימוס – כאן שביתה.

 גליה, תושבת כפר סבא, מובטלת מזה מספר חודשים ומתקשה להסתיר את דאגתה הרבה: "כבר שבועיים שהעובדים בלשכה שובתים, אנחנו לא מגיעים להחתים מן הסתם וקיים חשש שמא הנתונים לא יועברו לביטוח הלאומי, שם יתקשו להעביר את דמי האבטלה בזמן," היא אומרת, "בזמן שכולם עסוקים בדברים אחרים איש לא נותן דעתו לשביתה הזאת ואנחנו למעשה נופלים בין הכיסאות."

 מבדיקת הנתונים בלשכת התעסוקה לחודש דצמבר 2018, בעיר הוד השרון  ישנם  613 דורשי עבודה, בהם 254 גברים ו – 359 נשים. בכפר סבא ישנם 1,128 דורשי עבודה, 515 גברים ו – 613 נשים וברעננה 738 דורשי עבודה, 350 גברים ו – 388 נשים. כאמור, 2,479 דורשי עבודה רק בלשכה אחת, החרדים לעתידם. 

 מלשכת התעסוקה נמסר בתגובה כי, "אין ספק שכתוצאה משביתת העובדים דורשי עבודה יפגעו. יחד עם זאת, הנהלת השירות עושה מאמצים כדי לצמצם הפגיעה. מזה זמן מתקיים משא ומתן בהשתתפות ההסתדרות, ועד העובדים, הנהלת השירות ומשרד האוצר. לצערנו המו"מ מצד משרד האוצר מתקיים בעצלתיים. אנו קוראים לאנשי האוצר להאיץ את המו"מ ולהגיע להבנות עם כל השותפים - על מנת להביא את השביתה לסיומה ולצמצם את הפגיעה במובטלים. כך נוכל לחזור כמה שיותר מהר למתן שירות מלא לאזרח".


עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
מרפאת עיניים חדשה נחנכה ב"סורוקה"
"הצוואה של אבא הייתה שכולנו שנמשיך לעבוד במכולת ונשמור עלייה"
נתוני עבירות הרכוש נחשפים
שני מקרים של זיהומים חמורים כתוצאה מפירסינג
מוות בלתי נתפס בטיסה מתאילנד
הרוג בתאונת טרקטור בשפיים
הבחירות מתקרבות, העתירות מתרבות
אנדרטה לזכר חללי "צוק איתן" תוקם בירושלים