כפר סבא

שובתים למען כדור הארץ

כ- 200 תלמידים מכפר סבא פתחו את המחאה הבינלאומית בנושא משבר האקלים , זאת במסגרת יום שיא מדעי במרכז הטכנודע בחדרה בו השתתפו יחד עם ח"כ יעל כהן פארן

כתב לוקאל 17/03/2019
שובתים למען כדור הארץ
צילום באדיבות דוברות עיריית כפר סבא

כ- 200 תלמידים מבתי הספר היסודיים בכפר סבא השתתפו ביום שיא מדעי שהתקיים במרכז הטכנודע בחדרה, כחלק מלימודיהם במסגרת פרויקט "חכמים באנרגיה". מפגש זה היווה את הפתיח לשביתת התלמידים ובני הנוער הבינלאומית בנושא משבר האקלים, ומסיבה זו פגשו במהלך ביקורם את ח"כ יעל כהן פארן.

מטרת יום השיא הינה פעילות חווייתית המסכמת את הנלמד ומעודדת להתייעלות אנרגטית בבית הספר ובבית. התלמידים, שלקחו חלק ביום זה, הינם חלק מקבוצת מנהיגות בבית הספר העוקבת אחר צריכת החשמל באמצעות מערכות ניהול אנרגיה חכמות. במהלך הפעילות במעבדות התנסו התלמידים בתהליך הפקת החשמל, בחנו חלופות להפקת חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים, הכירו את החשיבות ביעילותם האנרגטית של חומרי בנייה שונים ובחנו את ההבדלים בין התנהגות "חסכונית" ו"בזבזנית" באנרגיה.

לאחר מכן, חתמו על עצומה הקוראת לאנשי ציבור, פוליטיקאים ואזרחים לקחת אחריות על נושא צמצום פליטות גזי החממה. ולבסוף, פגשו את ח"כ כהן פארן שסיפרה להם על עבודתה ופעילותה הציבורית  בתחום איכות הסביבה והקיימות.

נזכיר כי, פרויקט "חכמים באנרגיה" הוא יוזמה משותפת של עיריית כפר סבא- בהובלת אגף קיימות וחדשנות, ואיגוד ערים לאיכות סביבה משולש דרומי, בתמיכת האיחוד האירופי.  הפרויקט פועל מזה 4 שנים במטרה להביא להתייעלות אנרגטית וצמצום פליטות גזי חממה, באמצעות מערכות "ניהול אנרגיה חכם", המבוססות על טכנולוגיות מידע מתקדמות. הפרויקט מתפרס ב- 25 בתי ספר בעיר, מוסדות ציבור ואגפים בעירייה כחלק מהמאמץ העירוני והעולמי לעצור את ההתחממות הגלובאלית. כמו כן, הפרויקט מהווה מודל בר-שכפול לרשויות מקומיות.

ראש העיר, רפי סער: "משבר האקלים הינו בינלאומי ומעסיק מנהיגים מכל קצוות תבל. אין ספק כי באחריות כל אחד ואחת מאתנו לצמצם את פליטות גזי החממה, רק יחד נביא לשינוי ממשי. התמלאתי גאווה לשמוע על תלמידנו שמובילים בבתי הספר את הנושא החשוב, ומנהיגים שינוי של ממש. המשיכו לקחת חלק ביוזמות מקומיות ובינלאומית ולפעול למען תחומים היקרים ללבכם".

סגן ראש העיר ומחזיק תיק התחבורה, עילאי הרסגור הנדין:  "התלמידים, שמשתתפים בפרויקט המשותף לעיריית כפר סבא, יישובי המשולש והאיחוד האירופי, מבינים מהן ההשלכות הקשות שיהיו למדיניות הבלתי אחראית של שימוש במקורות אנרגיה שאינם מתחדשים על עתידם וחיי הדור שלהם. השקנו את הפרויקט לפני ארבע שנים, כשהחזקתי לראשונה בתיק הקיימות, ואני רואה את ההתקדמות שעשו התלמידים בנושא מורכב זה של התייעלות אנרגטית. השיטות שיושמו בכפר סבא יכולות לחולל שינוי גדול אם יורחבו ליישובים נוספים בארץ ובעולם. אנחנו קרובים מאוד לנקודת האל חזור מבחינת היציבות האקלימית, ואלה בדיוק הצעדים שיכולים למנוע את האסון אם נתמיד בהם ונפיץ אותם הלאה. יש לציין כי מלבד העניינים שברומו של עולם הפרויקט מביא גם לחיסכון כספי בצריכת החשמל של מוסדות החינוך ובתי התלמידים לטובת תושבי כפר סבא."

שלומית קיטרו, רכזת פרויקט "חכמים באנרגיה" בעיריית כפר סבא, "מטרת יום השיא הינה העצמת התלמידים והמורים המובילים בפרויקט, העשרה ולימוד, תוך כדי התנסות וחוויה ורכישת כלים יישומיים לניהול אנרגיה חכם בבית הספר ובבית. גם אם תלמידי בתי הספר היסודיים לא לוקחים חלק בשביתה או במחאה, הם חקרו, למדו והכינו שלטים וסלוגנים ולמדו מהו אקטיביזם סביבתי".

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
נהג אוטובוס נשדד בקריות
הפוליטיקה של רמת השרון
הפוליטיקה של רמת השרון
ייחודי באיזור השרון
שם חדש לאיצטדיון "המושבה"?
ניתוח עיצוב והגדלת ישבן
ספורט זה קודם כל עבודה קשה
"ספורט זה קודם כל עבודה קשה"
בקרוב מצביעים ומשפיעים
בקרוב מצביעים ומשפיעים
המתעמלת ליזה גליידיוק
המתעמלת ליזה גליידיוק מעפולה זכתה באליפות ישראל