כפר סבא

בית ספר מונטסורי בכפר סבא ייפתח כבר בשנת הלימודים הקרובה

השבוע הודיעה העירייה על פתיחתו של בית הספר "החופש להיות" בשיטת מונטסורי, לאחר כשנתיים וחצי של פעילות הורים שדחפו להקמתו

זאב שרגא 27/03/2019
צוות ההקמה של בית הספר
צוות ההקמה של בית הספר , צילום: פרטי

מזה כשנתיים וחצי פועלת בכפר סבא קבוצת הורים נחושה ועקבית, במטרה להקים בעיר את בית הספר הראשון בשיטת 'מונטסורי' והשבוע נרשמה התרגשות שיא בקרבם, עת הודיעה העירייה כי בית הספר עתיד להתחיל את פעילותו כבר בשנת הלימודים הקרובה, כשלוחה עצמאית צומחת של בית הספר הדמוקרטי ע"ש יעקב חזן וההרשמה לכיתות א'-ב' בבית הספר תיפתח כבר ב – 14.4.

 פעילותם המקדימה והענפה של קבוצת ההורים, שותפה לציבור בדף הפייסבוק "החופש להיות-הקמת בי"ס מונטסורי בכפר סבא", שם ברכו על החלטת העירייה ובעיקר, ביקשו להודות לכל הגורמים המעורבים בהגשמת חלומם: "נרגשים ומלאי גאווה אנו מבשרים על הקמת בית ספר מונטסורי "החופש להיות" בכפר סבא," נכתב בדף הקבוצה, "אנו מבקשים להודות לאגף החינוך בעיריית כפר סבא ובראש ובראשונה למ"מ ראש אגף החינוך, אורית ליבוביץ אשר ראתה למול עיניה לאורך כל הדרך את טובת ילדי העיר, הובילה וניווטה את התהליך אל מול גורמי העירייה ומשרד החינוך.  לאורלי פורמן מנהלת אגף החינוך היוצאת, לסיגל רם המפקחת האזורית היוצאת ולגילה זילברשטיין המפקחת הנוכחית. לדלית סמואל ותומר גרשוביץ, מנהלי בית הספר הדמוקרטי, לאיתי צחר, מנכ"ל העירייה,  לד"ר אסנת ספורטה, מחזיקת תיק החינוך ולמר רפי סער ראש העיר. אלו האנשים אשר בהקשבה ובשיתוף פעולה העזו, קידמו ופעלו לטובת הקמת בית הספר המונטסורי הממלכתי הראשון בישראל, בעיר כפר סבא."

 "כשנתיים וחצי חלפו מאז יצאנו למסע להקמת בית ספר מונטסורי ממלכתי בעיר. אנו מוקירים ומעריכים את כל מי שליווה אותנו בתקופה זו, הראה לנו את הדרך וחווה איתנו את המורכבות והאתגרים שעמדו בפנינו: לנמרוד בן נח, איילת ארד, דני יוגב, ד״ר טל בן שחר, מיכל אילני, מירית שקד-ברק, צביקה צרפתי, דנה נגלר וחברי צוות ההקמה שליוו לאורך כל התקופה. תודה מיוחדת לאנשים הבאים: חלי ורועי כהן – גן ברל'ה, על היותכם המלווים הרוחניים, מקור ההשראה של "החופש להיות" ועל שבזכותכם הילדים שלנו בכל יום מסתובבים עם ברק בעיניים. יעקב הכט ומוריה בן עמי - ערי חינוך על ליווי הקמת "קרית החינוך הייחודית" בעיר, על החשיבה היצירתית והעזרה במימוש החזון.

לענבר אופק  על מקצועיות ללא פשרות ועל התהליך שעוד עתיד לבוא ולדנה הירשברג - מנהלת בית הספר, על שותפות מרגשת ועבודה צוות נפלאה, מבטיחים להמשיך לפעול ביחד למען המטרה."

 "ואחרונים, למשפחות היקרות של צוות ההקמה על שהבינו והכילו במהלך כל התקופה, את אינסוף השעות והימים שהושקעו על פגישות, שיחות, סיורים, נסיעות ופעילויות לטובת מימוש החלום. הם תמכו, פירגנו, עזרו, דחפו ובעיקר היו שם בשבילנו.באופן רשמי, יוצאים לדרך.

שיהיה באהבה - נכון שנהוג לומר "שיהיה בהצלחה", אבל אנחנו מאמינים, וגם המחקרים מראים, שילדים שיודעים שאוהבים אותם מצליחים הרבה יותר."

 כאמור, ההרשמה לבית הספר תחל ביום א', 14.4 ותסתיים ביום ג' 30.4. הרישום יתקיים דרך אתר בית הספר בכתובת https://montessoriks.wixsite.com/montessoriks ובמקרה של ביקוש רב, תיערך הגרלה בין הנרשמים. לקראת פתיחת ההרשמה יתקיימו מפגשי היכרות בבית הספר הדמוקרטי, ביום חמישי הבא 4.4 וביום שני 8.4 בשעה 20:30.

 מעיריית כפר סבא נמסר כי, "עם הקמת בית הספר במודל "מונטסורי" תוקם גם קריה חינוכית דמוקרטית ראשונה מסוגה בעולם, שתהווה קמפוס משותף לשלושת בתי הספר הייחודיים: הדמוקרטי, הסאדברי והמונטסורי. חשוב לציין כי שלושת בתי-הספר הללו הינם בתי-ספר ציבוריים מוכרים ורשמיים, וכי הקבלה אליהם תתקיים בהגרלה, הנותנת הזדמנות שווה לכל התלמידים המעוניינים ללמוד בהם. לצד בתי-הספר הייחודיים, יושק תהליך מקביל ומשלים בכלל בתי-הספר היסודיים בעיר, הכולל גיבוש ייחודיות לכל אחד מבתי-ספר, שבעקבותיו ייפתחו אזורי הרישום ותתאפשר בחירה מבוקרת של הורים בבתי-הספר. כל התהליכים הללו יחד, מטרתם להפוך את הלמידה לחוויה מרתקת ומעצימה עבור התלמידים.

 ראש העירייה, רפי סער: "מטרותיי העיקריות להביא את כפר סבא להוביל את התחדשות החינוך הציבורי בישראל, ולאפשר להורים לבחור את הזרם החינוכי בו ירצו לחנך את ילדם בשטחי העיר. מסיבה זו ממש אנו מקימים בית ספר על פי השיטה המונטסורית שיצטרף לשני בתי הספר: הדמוקרטי והסאדברי ובכך תוקם קריית החינוך הדמוקרטית. פרט לבתי הספר הייחודיים אנו נשיק תהליך חדשני במסגרתו כל אחד מבתי הספר יגבש את ייחודיותו האישית".

 המשנה לראש העירייה ומחזיקת תיק החינוך, ד"ר אסנת ספורטה: "בשנה וחצי האחרונות נפגשנו עם אלפי הורים ותושבים שהעלו בפנינו את רצונם לפתיחת בתי-ספר ייחודיים בעיר. בנוסף, נפגשנו עם קבוצת הורים שפעלה באופן מאורגן ומקצועי להפצת הבשורה המונטסורית בקרב תושבי העיר, לרבות קיום ערבי חשיפה והכרות עם הגישה. התרשמנו מאוד מהמהלך, ואני שמחה על שמתאפשר לנו לבשר על פתיחתו של בית-הספר המונטסורי כבר בספטמבר הקרוב, וזאת לאחר עבודה מאומצת של כלל הצוותים המקצועיים בעיר".

מהי שיטת מונטסורי

מדובר בשיטת חינוך של ד”ר מריה מונטסורי, שנועדה על מנת למצות את הפוטנציאל הגלום בכל ילד וילדה. במרכזה של השיטה נמצא הילד ולמעשה זוהי פילוסופיית חינוך המדגישה לימוד שלם וכוללני, המכבד את הילד כאדם. חינוך המקיף את כל תחומי התפתחותו – אינטלקטואלית, חברתית, גופנית, רגשית  ורוחנית. גישה זו שואבת מתוך אינסטינקט הלמידה של הילד, שמטבעו הוא אוטודידקט, ובנויה עליו. בחינוך על פי מונטסורי מושגת הלמידה על ידי תהליך ייחודי בו הילד לומד מתוך הינע פנימי. השיטה מציעה שילוב ייחודי של תכנון לימודי ושל חופש בחירה והללו מתרחשים בתוך מסגרת נתונה שבה התכנון הקוריקולרי מיועד להקניית מיומנויות של לומד שיהיה עצמאי לתמיד long life learner.

 "בית הספר "החופש להיות" יקיים מסגרת חינוכית מונטסורית  לפיה סביבת הלימודים מותאמת לילדים, מאפשרת התנהלות עצמאית, מעוררת סקרנות ומאפשרת בחירה בהתאם לנטיות הטבעיות של כל אחד מהילדים," נכתב באתר בית הספר, "הקו המנחה הוא תפיסתה של דר' מריה מונטסורי: "על הסביבה לגלות את הילד ולא לעצב אותו". בית הספר יפעל במסגרת קריית החינוך הדמוקרטית ובית הספר מחויב לפעול לפי ערכי הדמוקרטיה בדגש על שמירת זכויות האדם של כל אדם בבית הספר יהא גילו אשר יהא. הלמידה בבית הספר תתרחש בכיתות רב גילאיות על פי תלתונים א'-ג' ביחד באותו המרחב. וצפוי לגדול לתלתונים ד'-ו', ז'-ט', י'-י"ב. בשנה הראשונה דו גילאי כמובן".

 "המטרות הישירות של החינוך המונטוסורי ממוקדות בפיתוח מיומנויות של שיפור יכולת הריכוז, שיפור היכולות המוטוריות, שאיפה לעצמאות הילד ושמירה על סדר וארגון. תרגול הידע הנלמד נעשה בעזרת עזרי לימוד ייעודיים, בתוך מסגרת המאפשרת בחירה נרחבת של הילד. תהליך הלמידה מתקדם מהמוחשי אל המופשט. כל ילד בונה בליווי המורה תוכנית למידה אישית המותאמת לקצב הלמידה שלו, ואשר ביצועה הוא באחריותו ובדיאלוג עם המורה. אנו שואפים להעניק לילדים סביבה חינוכית אשר מאפשרת יצירתיות, סקרנות, חופש בחירה,  חדוות למידה, יוזמה, מודעות ומשמעות, וזאת בסביבה דיאלוגית".

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
אופנוען מהרצליה נתפס נוהג ב - 164 קמ"ש
תוכנית חדשה לעמק ססגון
רחובות פותחת את שנת הלימודים
החלליות שוגרו
תערוכת נשים  בעולם
תערוכת "נשים בעולם"
אלמוג יעקב על הפודיום בתחרות האחרונה. אלופת הארץ
רק אני והגלשן שלי
חברת נתיבי ישראל מעדכנת לגבי התקדמות בניית כביש 531
כמה רוכבים על אופניים בצורה מסוכנת?
כמה רוכבים על אופניים בצורה מסוכנת?