כפר סבא

פרויקט הנת"צים - לאן?

מתנגדים לנת"צים ברחוב ויצמן – בוחרים וועד פעולה , בעלי עסקים ותושבים ברחוב ויצמן מוזמנים לקחת חלק בכנס בחירות של וועד הפעולה

זאב שרגא 28/03/2019
הדמיית נתיבי התחבורה הציבורית ברחוב ויצמן
צילום באדיבות אתר העירייה

בשבועות האחרונים סוערות הרוחות בקרב בעלי עסקים ברחוב ויצמן נוכח חששם מפרויקט הנת"צים (נתיבי תחבורה ציבורית) שנראה כי תחילתו קרובה מתמיד, זאת בהמשך לישיבת וועדת התחבורה האחרונה, בה קיבלו חברי המועצה הסבר מקיף אודות הפרויקט העתיד לשנות את פניו של מרכז העיר, תוך סלילתם של שני נתיבי תחבורה ציבורית ייעודים לאורכו של כל רחוב ויצמן.

תקציבי העתק שיועברו לטובת הפרויקט על ידי משרד התחבורה, ישמשו על פי התכנית גם לביצוע שיפוץ נרחב ברחוב, בין השאר סלילת מדרכות חדשות, התקנת פנסי רחוב חדישים, ספסלים ופחי אשפה, כמו גם תחנות אוטובוס בסמוך לנתיבים עצמם.

בוחנים צעדי מחאה

 לאחרונה התאגדו המתנגדים לפרויקט והקימו קבוצת וואצאפ ייעודית, כמו גם קבוצת פייסבוק תחת השם "עסקים קטנים בכפר סבא - המאבק לשמירה על קיום העסקים של רחוב ויצמן" והשבוע יצאו בקריאה לכלל בעלי העסקים והתושבים, להגיע לכנס ייעודי בו ייבחר ועד הפעולה כנגד הפרויקט וייבחנו צעדי המחאה הבאים, בתקווה לשנות את אופי התכנית טרם תחילת העבודות. 

 טל קירשהימר‏, הבעלים של בית מרקחת "כנרת" וממובילי המחאה, שוטח את הסיבות להתנגדות לפרויקט בדף הפייסבוק של הקבוצה: "סיכון חיי התושבים תוך חציית שני נתיבי תחבורה ציבורית מהירה, מפגעי זיהום אוויר ורעש שיתגברו עקב הגדלת נפח התחבורה הציבורית ברחוב ויצמן ובקרבת בתי עסק רבים, מוסדות ציבור ומרכזי בילוי. העיר שסומנה כמובילה בתחום איכות החיים תהפוך לנתיב תחבורה ציבורית ארצי ולעיר מעבר במקום עיר שוקקת חיים. פגיעה קשה וארוכת טווח בעסקים המצויים לאורך רחוב ויצמן באופן קבוע לאחר הפיכת הרחוב למסוכן, רועש ולא מושך ובמיוחד ללא פתרון ראוי לפריקת סחורות לחנויות שלא תתאפשר בשל הנת"צ."

 "פגיעה קשה במיוחד לבתי הקפה שלאורך רחוב ויצמן שיוותרו ללא מבלים עקב מפגעי רעש וזיהום וחוסר חניות ונגישות," הוסיף קירשהימר, "פגיעה קשה בחזותה של העיר עקב עקירת והעתקת עצים רבים שמהווים את חזותה וצביונה של העיר, פגיעה קשה במסחר לאורך רחוב ויצמן עקב ביטול מספר רב של חניות במרכז העיר ומניעת גישה לאנשים בעלי מוגבלויות לעסקים לאורך הרחוב. כל אלה ועוד והכל מבלי לשפר את התחבורה הציבורית עבור תושבי כפר סבא. זהו עתיד עגום לעיר שנבנתה על איכות חיים גבוהה".

החייאת רחוב ויצמן

בעוד קבוצת הפעילים בודקת אפשרויות פעולה כנגד התכנית, הוציאה השבוע העירייה הודעה על תכניתה להחייאת רחוב ויצמן.

"מטרתה של התכנית לחזק את מרכז העיר הוותיק, לעודד תנועה של תושבים ברחוב ולהגביר את המחזור העסקי של בעלי העסקים. לצורך מימוש התכנית מונתה פרויקטורית שתנהל את השיח עם בעלי העסקים והתושבים לאורך הרחוב," אמרו בעירייה, "כחלק מהתכנית נקבע כי נראות פני רחוב ויצמן ישופרו בין היתר: סימוני הכביש ואבני השפה יחודשו והרחוב עובר שטיפה יומיומית באמצעות קיטור. עוד נקבע כי הרחוב ימותג ובעלי העסקים ישווקו באמצעות מגוון פלטפורמות ביניהן: מפת תיירות חדשה, "תו איכות עסק בויצמן" שיכלול פרסום בדף פייסבוק ייעודי ועוד."

 עוד הוסיפו בעירייה כי, "מהלך זה כולל גם את מרכז השירות הפרונטאלי שנפתח במיוחד לבעלי העסקים וכן מדור ייעודי עבורם באתר העירוני. באמצעות שני שירותים הונגשו מגוון מידע ופעולות עבור בעלי העסקים, בין היתר: מידע על ההטבות שמגיעות להם; פירוט תהליך רישוי העסקים; הגשת בקשות מקוונות עבור העסק; ביצוע תשלומים מקוונים; מפת מרכזי המחזור, פינוי אשפה ולוחות פרסום עירוניים; פרטי ההתקשרות עם מנהלת העסקים של החברה הכלכלית; השכרת מתחמים ורבים נוספים. יתרה מזאת, העירייה מגדילה את מספר החניות לאורך הרחוב על מנת להגביר את תנועת העוברים ושבים ברחוב."   

 "כמו כן, מתקיימים גם מגוון רחב של אירועים ופעילויות לאורך רחוב ויצמן, ביניהם: 'שישירושלים'- אירועים לקהל הרחב במדרחוב ירושלים בימי שישי בצהרים, מבצעי Happy Hour ויצמן- מתן הטבות לתושבים הרוכשים בבתי העסק ברחוב ויצמן, נגני כלייזמרים שמהלכים לאורך ויצמן ומנעימים את הזמן לעוברים ושבים וכמובן גולת הכותרת- תהלוכת העדלאידע שהתקיימה בשבוע החולף וזכתה להצלחה רבה."

 גיא פופ, הבעלים של קיוסק "הבונבון", ממובילי קבוצת המחאה: "הפעולות להחייאת מרכז העיר מבורכות, אך אנו מקווים כי אכן תבוצע הבטחתו של ראש העירייה, רפי סער, שלא לבצע כל פעולה בשטח עד שלא ימוצו כל אפשרויות שיתוף הפעולה עם הסוחרים והתושבים, לבחינתה המחודשת של תכנית הנת"צים כולה."

 כנס בחירת וועד הפעולה יתקיים ביום א', 31.3 בשעה 20:30 בג'יימס, חצר השוק כפר סבא.

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
נער הואשם ב – 14 סעיפי אישום בגין עבירות סמים
פותחים את הלב והכיס
הסכם גירושין
דואגים לקשישים
מטרופוליס ברחוב מאזה בהרצליה
פרויקט מטרופוליס ברחוב מאז"ה בהרצליה לקראת סיום שיווק
דוד רובינגר / אמת צילמתי
דוד רובינגר / אמת צילמתי
"גאה מאוד בהתקדמות המחקר בסיעוד"
המכבסה במפעל מע"ש בסכנת סגירה