כפר סבא

הסוף לרעש המטוסים?

16 עיריות ורשויות מקומיות הגישו עתירה לבג"צ כנגד שר התחבורה, השר להגנת הסביבה ורשות התעופה האזרחית, בדרישה להטלת מגבלות רעש למטוסים הנוחתים בנתב"ג

זאב שרגא 04/04/2019
עילאי הרסגור הנדין. מאחדים כוחות
צילום: ליאור פילשטיינר

השבוע הוגשה לבג"צ עתירה חסרת תקדים לה שותפות 16 עיריות ורשויות מקומיות, בהן העיר כפר סבא, כנגד שר התחבורה, השר לאיכות הסביבה ורשות התעופה האזרחית, על מנת שיקבעו מגבלות רעש לנחיתת מטוסים בנתב"ג בכלל, ובלילה בפרט. על העתירה חתומות הערים תל אביב, חולון, אור יהודה, ראשון לציון, מודיעין-מכבים-רעות, ראש העין, כוכב יאיר, בית דגן, מועצת שהם, קיבוץ עינת, המושבים בני עטרות, מזור ובארות יצחק, המועצות האזוריות חבל מודיעין ודרום השרון וכאמור גם העיר כפר סבא.

 בהודעה משותפת שהוציאו העותרות נכתב כי, "מסתבר, באופן מפתיע, כי שר התחבורה, למרות שביקש לעצמו והפקיע את חובת קביעת מגבלות הרעש לנחיתה מהשר לאיכות הסביבה כבר בשנת 2011, כלל לא ממלא מאז אחר הוראת החוק, אותה ביקש הוא אישית כאמור לעצמו. הוא הבהיר כי אינו עושה זאת, כך לדבריו, "באופן עקרוני"."

 "לחילופין מתבקש בג"צ, היה ושר התחבורה יסרב למלא את חובתו, להורות על החזרת ה'מנדט' החוקי לקביעת הרעש המותר לידי השר לאיכות הסביבה, כפי שהיה קודם.

 "עוד עולה ומסתבר מן העתירה, כי רעש המטוסים הנגרם בנחיתה עולה לעיתים על זה הנגרם בהמראה, וזאת, היות ובשעת הנחיתה המטוס טס נמוך מאד כשכל אמצעי העצירה פתוחים, מה שמייצר רעש רב.

חשוב לציין, כי היישובים הסובלים מרעש המטוסים הנוחתים מצויים בכל המעגל סביב נתב"ג, שכן הנחיתות, להבדיל מההמראות מתבצעות מכל הכיוונים ולא רק לכיוון מערב. עוד יודגש, כי להבדיל מההמראות אשר נפסקות בין 01:40 ל- 05:00 בבוקר הנחיתות בנתב"ג מותרות 24/7, 364 ימים בשנה, וזאת בניגוד למקובל בעולם המערבי".

 העתירה הוגשה על ידי עורכי הדין אבנר (נרי) ירקוני, חן עמידור, גל כהן ופרופ' רן גלעדי ונתמכת בחוות דעת מקצועית של ד"ר אסנת ארנון, האקוסטיקאית הבכירה בישראל, המתמחה בנושא.

 סגן ראש עיריית כפר סבא ומחזיק תיק התחבורה, עילאי הרסגור-הנדין: "במקום לנסות להעביר את המסלול האווירי של הנחיתות, כך שיהיה מעל ערים אחרות, החלטנו להתאחד עם כל הרשויות הנפגעות ולגרום להגבלת הנחיתות הליליות מעל כל אזור המרכז".

 ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "העתירה תענה לבית המשפט באמצעות פרקליטות המדינה."

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "המשרד להגנת הסביבה קיבל את העתירה לידיו בימים אלה, ילמד אותה, ויגיב כמקובל בבית-המשפט באמצעות פרקליטות המדינה."

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
ה-מ-נ-ט-ו-ר-ים
פילוח תוצאות הבחירות. נכון ליום ד בשעה 10:30
מי ניצח את הבחירות בהוד השרון?
רוכבי קקל רכבו עם עיוורים בחנוכת סינגל אופניים חדש בפארק שרשרת-נחל גרר
רכיבה מרגשת
חשד: הכינו וסיפקו אלכוהול מזויף
נדחה ערעורו של ריקו שירזי
צעיר נרצח באילת
שריפה בבניין ברחובות
פצוע בינוני משריפה שפרצה בביתו ברחובות
בן 40 נפצע בינוני בתאונת דרכים בנס ציונה.
פצוע בינוני בתאונת דרכים בנס ציונה