כפר סבא

לנגב חומוס ולהביט אל החלל

צביקה נוי, הבעלים של חומוס "בהדונס", מדבר על הלחן שלו ל"בראשית", שיושמע בעוד כמה ימים בחלל ("אנחנו עושים היסטוריה") ועל הזמר שהתפרסם עם השיר, גבי שושן ז"ל: "אם הייתי יודע שהוא במצב כל כך קשה הייתי עושה הכל כדי שלא יתאבד"

קרן שלהבת 04/04/2019
צביקה נוי. עשה היסטוריה
צילום: קרן שלהבת

את השיר "בראשית" רובכם בוודאי מכיר, אבל מה אתם יודעים על מי שהלחין אותו? אם אתם מסתובבים באזור התעשייה בכפר סבא ויצא לכם לנגב חומוס בטח פגשתם את צביקה נוי ב"בהדונס", עם החיוך שלו שהפך לסימן ההיכר שלו ועם חוש הקצב שלא עזב אותו לרגע. עכשיו קבלו סיבה נוספת לשבת איתו לנגב: בעוד כמה ימים השיר שהלחין יושמע בחלל כשהחללית "בראשית" תנחת על הירח.

"השיר הזה הוא חגיגה מאוד גדולה בארץ ובעולם", מספר נוי (71), שמתגלה לאורך השיחה כאדם חביב מאוד שלא מפסיק לחייך. "הוא כבר עשה היסטוריה כששולי רנד שר אותו בחגיגה של יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל. כעת הוא עושה היסטוריה בחלל".

האמנת שהשיר הזה יגיע כל כך רחוק, תרתי משמע?

"האמת שלא, אבל השיר הזה עשה רק טוב לכל מי שהיה מעורב בו. לי, לאהוד מנור ולזמר גבי שושן. הכרתי את גבי כשעבדתי איתו בלהקת הרוק 'שוקולדה'. היה שם גם צביקה פיק, איציק סימון ושוקי לוי. כשהלהקה התפרקה הקמנו הרכב חדש שמאוד הצליח. אריק סאן שמע אותנו ולקח אותנו לסיבוב הופעות בארצות הברית. בסופו של דבר נשארתי שם 17 שנה וזו הייתה תקופה שלא אשכח לעולם".

נוי, נשוי ואב לארבעה, הוא דור שני לשואה, על כל המשתמע מכך. אביו איבד בשואה את אשתו ושני ילדים ואמו איבדה בעלה וכך הם התחברו. "אנחנו, בני הדור השני, דור שאכל אותה", הוא אומר. "אנחנו גדלנו עם אנשים שבורים, שהתחבאו והיו כל הזמן בפחדים ומתחים".

הכאבים שחווית באו לידי ביטוי במוזיקה שלך?

"אני בטוח שכן כי המוזיקה שלי היא יותר מינורית מאשר מז'ורית. כשהייתי קטן בפולין אמא שלי לקחה אותי לאופרות ושם ספגתי את האהבה למוזיקה. כל חיי אני חי ונושם מוזיקה מכל הסגנונות".

למדת מוזיקה?

"לא למדתי בצורה מסודרת. אני הייתי מתופף. התחלתי לתופף על פחים של חמוצים. היינו ממלאים אותם בחול כדי שישמיעו צלילים קצת אחרים. היה לי דוד שקנה לי תופים ומשם הכל התגלגל. בהרכבים המוזיקליים שהייתי בהם המוזיקאים לימדו אותי לנגן, אבל עד היום אני לא יודע לקרוא תווים".

איך פגשת את אהוד מנור?

"אהוד הגיע לתל אביב בשנות השבעים וחיפש מוזיקה מודרנית. אז השמיעו רק להקות צבאיות, אבל אותי השמיעו בזכות אייבי נתן. היה לו שם די ג'יי אנגלי שמאוד אהב את המוזיקה שלי והשמיע שיר שלי בשם 'אני אלך'. הוא השמיע אותו שש, שבע פעמים ביום וככה אהוד פנה אליי".

איזה אדם הוא היה?

"אדם מאוד רגוע. היה לו דיבור נעים והיה כיף לעבוד איתו. הוא נדלק על החומר שלי ואהבנו לעבוד ביחד".

אם גבי שושן היה יודע שהשיר שלו יושמע בחלל ויזכה לתהילת עולם זה היה יכול לעזור לו ולגרום לו לחשוב עוד רגע לפני שהוא מתאבד?

"קשה לענות על השאלה הזו. גבי היה בחור מאוד סגור. הוא עשה המון טעויות והוא הודה בהן. הוא רצה בסוף לעשות תקליט וביקש כסף מאנשים. הוא הצליח לגייס עשרות אלפי שקלים לפרויקט, אבל אף אחד לא השמיע והוא שקע בדיכאון וייאוש. אם הייתי יודע שהוא במצב כל כך קשה הייתי עושה הכל כדי שלא יתאבד. הייתי מזמין אותו בכל יום שישי שיאכל עם המשפחה שלי. הוא גר אצלי בניו יורק כמה שבועות והייתי שמח לעזור לו גם כאן, אבל הבעיה שהוא לא דיבר על מה שעובר עליו".

הסיבה שפתחת חומוסייה קשורה לכך שקשה להתפרנס ממוזיקה?

"ממש לא. אני עשיתי הרבה מאוד כסף בארצות הברית, אבל ההורים שלי היו בשנותיהם האחרונות והם ביקשו ממני לחזור להיות איתם. אחרי ארבע שנים הם נפטרו ואני הייתי אמור לחזור לארצות הברית, אבל אז פגשתי בחורה נחמדה. התחתנו ועשינו ילדה. אז נשארתי פה והבנתי שאני צריך לעשות משהו. אחרי מוזיקה האהבה הכי גדולה שלי זה אוכל. פתחתי מקום בשם 'באגטעים' שרץ 17 שנים ועכשיו עשינו את החומוסייה הזו בשביל הנשמה".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
הפוליטיקה של הוד השרון
הפוליטיקה של הוד השרון
הקאנטרי יוצא לדרך
ילד בן 10 נפצע באצבעו
גבר נדקר בעפולה
ציון צמח
חיזוק להפועל "ניר" רמת השרון
סודות עמידה מול קהל ואיך להתגבר על פחד במה
הפוליטיקה של הרצליה
הפוליטיקה של הרצליה
 נקיים או לא?
נקיים או לא?