כפר סבא

התקף אלרגיה חריף, כתגובה לטיפול באלרגיה

ליאן פריזט (11) סיימה טיפול ייעודי באלרגיה ועברה התקף חריף בעקבותיו, חייה ניצלו בהמשך לטיפול מיידי של צוות המרפאה

זאב שרגא 16/04/2019
בתמונה מימין לשמאל: האחות מרווה, ליאן ואמה ענת והרופאה ד
צילום: פרטי

ליאן פריזט (11) אובחנה לפני כשנתיים כאלרגית לאגוזים לאור התקף חריף שפיתחה במפתיע, ומאז היא תהליך הדרגתי ומבוקר, בליווי רופא מומחה, לחשיפה איטית לאגוזים ומרכיביהם על מנת לגמול את גופה מהאלרגיה. מכיוון שמדובר בתהליך רגיש תחת ביקורת קפדנית, ליאן נשארת במרפאה להשגחה לאחר כל טיפול ולמשך כמה שעות, זאת כדי לוודא שהגוף הגיב בצורה טובה לחשיפת האגוזים וכדי לטפל באופן מיידי במידה ומתפתחת תגובה אלרגנית.

 לפני כשבוע עברה ליאן את הטיפול הרגיל ולאחר כמה שעות המשיכה לביתה כשלפתע הבחינה אימה שהיא משתעלת וסובלת מקוצר נשימה חשוד: "בהתחלה חשבתי שמדובר בשאריות של דלקת ראות ממנה סבלה שבוע קודם לכן, אבל כשראיתי שהשיעול רק מתגבר ולאור הניסיון שיש לי בהתקפי אלרגיה, הבנתי שאני חייבת לגשת מייד לקבל עזרה רפואית כי מדובר בתחילתו של התקף" מספרת אמה ענת, שלקחה את ליאן במיידית למרפאת 'מכבי שירותי בריאות' ברחוב רוטשילד בכפר סבא.

 השתיים הגיעו בשעת ערב מאוחרת כשהצוות הרפואי כבר התכונן לסגירת המרפאה ואת פניהן קבלה מייד האחות מיכל קליין: "בשנייה שהבנתי במה מדובר, רצתי יחד איתן לחדר האחיות והזעקתי את הרופאה שהייתה באותו רגע במרפאה. במקרים של התקף אלרגיה אסור לבזבז דקה," היא אומרת.

 ד"ר תמר ריטה, מתמחה ברפואת משפחה, והאחות מרוה מסארווה הוזעקו לחדר האחיות והחלו במתן טיפול מיידי לליאן: "תוך כדי שאני מכינה את הטיפול הנדרש, תשאלתי את האם כדי להבין לעומק את השתלשלות האירועים. היה ברור מייד שמדובר בהתקף אלרגיה קלאסי שדורש טיפול מיידי כי זה בדיוק מסוג ההתקפים שיכולים להדרדר ולסכן חיים תוך דקות ספורות" מסבירה ד"ר ריטה.

 דקות ארוכות, מתוחות ודרמטיות עברו על ענת עד שהטיפול החל להשפיע על בתה. "אני לא יכולה לתאר כמה מקצועיות, יעילות וסבלניות היו הרופאה והאחיות," אומרת ענת, "הן הרגיעו אותנו ובמקביל לא בזבזו דקה ומייד החלו בטיפול. הן נתנו לליאן אדרנלין, סטרואידים ואינהלציה. הכול היה מתוקתק ומדויק. תוך כמה דקות כבר ראיתי שיפור אצל ליאן. איזה מזל שהן היו במקום. לא יודעת מה היה קורה אם הייתי מגיעה כמה דקות מאוחר יותר."

 לאחר מספר דקות הגיעה ניידת מד"א שפינתה את ליאן לבית החולים להמשך טיפול ומעקב. שם הסביר להם הצוות הרפואי שהטיפול שניתן להם במרפאת מכבי היה מדויק ויעיל. לדבריו ליאן לא זקוקה לטיפול נוסף ועוד באותו הערב היא שוחררה הביתה. "חשוב להדגיש בפני כל הורה לילד אלרגי, על אף החשש וההיסוס המובנים, במקרה של התפתחות התקף אלרגיה עדיף להזריק אפיפן שבולם את ההתקף ולגשת מיידית לצוות רפואי לטיפול. התקפי אלרגיה יכולים להיות קטלניים ובמקרה אמת, חשוב להגיב מהר כי זה יכול להציל חיים" מסכמת ד"ר ריטה.

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
קאנטרי הולמס פלייס כפ"ס יוצא לדרך
מפגשים חווייתיים לוותיקי הוד השרון
מפגשים חווייתיים לוותיקי הוד השרון
עילאי הרסגור הנדין ודוד בן ישי מאגף הקיימות והחדשנות
פרויקט עירוני להטענת רכבים חשמליים
פצוע בתאונת עבודה ליד הוד השרון
מרוץ עלם חולון
מרוץ עלם חולון
יוצאת לדרך חדשה
מנכ"לית העירייה התבקשה להישאר
האזעקה בבית הספר פעלה בערב שבת