כפר סבא

מי בכלל צריך בגדים?

יש כאלה שעבורם פסח הוא הזדמנות לשפץ את הבית, או לפצוח בדיאטה, ויש כאלה – כמו איציק שכטר מכפר סבא - שמנצלים את חג החירות כדי להשתחרר מהבגדים ולהצטרף לחבריו הנטוריסטים שנהנים ממזג האוויר החמים

קרן שלהבת 18/04/2019
איציק שכטר.
צילום: קרן שלהבת

במבט ראשון נראה איציק שכטר הכפר-סבאי כמו פנסיונר חביב שמעביר את ימי הפנסיה בנעימים עם בת זוגו הדתייה וכלבתו בינות לעצי האבוקדו. אבל המראה של האיש החביב עשוי להטעות, שכן חייו של שכטר סוערים ומלאי עניין כפי שניתן לצפות מתפקידו כמזכיר וגזבר עמותת הנטוריסטים (אתם אולי מכירים אותם בשם נודיסטים).

אנחנו נפגשים בביתו בשיכון ותיקים לשיחה שמתגלגלת מהר מאוד למקומות מפתיעים, כמו למשל הגילוי שבקבוצה יש גם גברים חרדים.

איך זה בדיוק מסתדר עם צניעות, אני שואלת אותו והוא לא מתרגש: "הם מסבירים לי שכמו במקווה הם מורידים בגדים והכל בסדר".

אבל במקווה אין נשים.

"זה גם נכון. אני לא בעמדה של לתרץ את החרדים שמקלים על עצמם, אני רק אומר לך את מה שהם מסבירים שהבעיה היא לא להביט, אלא לשמור נגיעה. וכאן אין בעיה מכיוון שכולנו בקבוצה מקפידים על כך. יש לנו כמה חוקים נוקשים כמו איסור על נעיצת מבטים ועל מגע מיני. כמובן שבשום פנים ואופן לא מצלמים משתתפים שאינם רוצים להצטלם. כל מי שמצטרף לעמותה חייב לחתום על כללי ההתנהגות. מדי פעם באים אלינו כל מיני גברברים שמנסים להתחכם, אבל אם אנחנו רואים שהם עברו את הגבול אנחנו מסבירים להם בתקיפות שמקומם לא איתנו".

איך הגעת לנטוריזם?

"היום קל למצוא כל דבר באינטרנט, אבל כשאני התחלתי להתעניין בנושא – אי אז בשנות השבעים – זה היה הרבה יותר קשה. היו לי כמה חוויות בנושא לאורך השנים, אבל ממש בצורה מסודרת נכנסתי לעניין לפני 12 שנה כשהגעתי לחבר בעמותה. מרגע שנכנסתי אליה התאהבתי באנשים ובחוויות שאני חווה איתם".

מה סוד הקסם של להיות עירום בחברה?

"אני לא יודע להסביר את זה, אבל זו הנאה גדולה – פיזית ונפשית - ללכת בלי בגדים ולהרגיש את המים מלטפים כל חלק בגוף. בעברי הרחוק עבדתי בחברת טיולים שעשתה טיולים בסיני. ב-1967 הזדמן לי להיות בווילה נטושה על חוף ים סוף. זו הייתה הפעם הראשונה שהזדמן לי להיות נטוריסט. אחר כך לא היו לי הזדמנויות. התחתנתי ועשיתי לביתי. כשהתפנה לי הזמן חזרתי לזה".

אתה לא חושש שיצלמו אותך בלי שתשים לב?

"ממש לא. כשאני מתפשט אני מרגיש חופש מוחלט. תחשבי על זה שאת שוחה בבריכה ללא בגד ים. איזו הרגשה נהדרת את מרגישה בכל הגוף".

יש כאלה שיסתכלו על אנשים בגיל השלישי, כשכל האיברים מדלדלים ויגידו לעצמם שאולי זה פחות מתאים.

"למה? כי העולם שייך לצעירים? זו עוד סטיגמה ובגלל זה כל כך חשוב להגיע למפגשים האלה ולחוות תפיסת חיים שונה. יש אצלנו 1,500 חברים פעילים ואני מכיר את רובם. אני מרגיש מאוד נוח להתפשט לידם. יש אצלנו חיילים משוחררים ויש מבוגרים. כל אחד נראה כמו שהוא נראה ואין תחרות בשום נושא. יש אצלנו אדריכלים, עורכי דין ואנשים פשוטים, וברגע שפושטים את הבגדים הכל מתיישר".

אתה רוצה להגיד שזה לא מוזר לשכור עורך דין שיום קודם ראית אותו עירום?

"לא. צריך לעשות הבחנה בין החיים הפרטיים שלנו לקריירה שלנו".

בבית אתה מסתובב עירום?

"בהחלט, גדלתי באווירה פתוחה. הכל מתחיל ונגמר בחינוך. אם גדלת בבית שאמרו שעירום זה פויה אז את תתביישי בגוף שלך ותשמרי אותו לעצמך".

היכן אתם מבלים?

"נכון להיום יש חוף אחד בחוף געש, שמנקז אליו את כל חובבי הרחצה בעירום במרכז. יש גם חוף בעתלית. אנחנו בעמותה שוכרים מקומות במרכז הארץ שבהם אנחנו יכולים לשמור על הפרטיות שלנו".

נתקלתם במקומות שסירבו להשכיר לכם את המקום?

"בוודאי. הרבה מאוד, אבל אנחנו מסתדרים. מי שמכיר אותנו יודע שכדאי להשכיר לנו כי אנחנו מאוד נוחים וסולידיים. אנחנו משלמים כסף טוב מאוד ואין אצלנו בלגנים".

מה המסר שלך לקוראים שלנו לרגל חג הפסח?

"צאו לחופשי".

כתבת וידאו על איציק הנטוריסט מחכה לכם בדף הפייסבוק שלנו "קול הכפר".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
סוף לשיעורי הבית בהרצליה?
סוף לשיעורי הבית בהרצליה?
חילופי תפקידים במכללת ספיר
שוטר ושבעה אזרחים הואשמו בעבירות סמים ושוחד
שוטר ואזרחים הואשמו בעבירות סמים ושוחד
מחכים פחות
כנס ראשי רשויות חדשים
רשמית: איתן גינזבורג ברשימה של גנץ לכנסת
טיסה חווייתית בשמי הארץ
טיסה חווייתית בשמי הארץ
מרכז מסחרי חדש בשכונת נווה זמר
צו מנהלי להפסקת העבודות בנווה זמר