כפר סבא

"מה שהייתי רוצה לקבל הוא את תפקיד שרת החקלאות"

ערב לפני השבעת חברי הכנסת ה – 21, נפגשנו עם חברת הכנסת שרן השכל ("ליכוד") תושבת כפר סבא, לשיחה על מערכת הבחירות הסוערת, על הממשלה העתידית ועל התפקיד בו היא חושקת, – שרת החקלאות

זאב שרגא 02/05/2019
השכל עם ראש הממשלה נתניהו.
צילום באדיבות דוברות שרן השכל

ערב לפני ההשבעה בכנסת, איך את מרגישה?

"אני ממש מתרגשת. זו אומנם פעם שנייה שאני מושבעת אבל יש בכנסת איזה קסם כזה, בכל בוקר שאני מגיעה לשם אני מתפעלת מהמקום הזה אז ההשבעה בטח ובטח מרגשת." 

מה בדיוק הייתה המעורבת שלך בקמפיין?

 "לקחתי בקמפיין חלק מאוד פעיל והייתי בקשר ישיר עם ראש הממשלה, שביקש ממני לארגן אירועים וקיבל גם את עצתי בכל מיני נושאים הקשורים בעיקר לקהל היעד שלי, צעירים שמעניינים אותם נושאים כלכליים, קהילה ליברלית שעקבה אחרי הפעילות שלי בנושא אי ההפללה והוא הבין שאני מובילה את הנישה הזו, שבדיוק התלבשו עלייה פייגלין ואחרים".

 האם הצבת בקשה לראש הממשלה לתפקיד מסוים, אולי אפילו לתפקיד שרה?

"חשוב לזכור שיש לנו כאן בעיה. השותפות הקואליציוניות שלנו קיבלו מעט מאוד מנדטים, ועם כל ההתכווצות הזו יש להן עדיין דרישות כמו הדרישות הקודמות. זה משאיר אותנו בעמדה מאוד לא נעימה, כי בסופו של דבר הציבור נתן לליכוד 36 מנדטים כדי לקחת את התפקידים המשפיעים, להנהיג ולהוביל את המדינה והשאלה היא מה המחיר שנצטרך לשלם."

"אנחנו לא רוצים לבוא ולשים גלגלים לממשלת ימין, אנחנו יודעים שנצטרך להתפשר, אבל תלוי עד כמה. לשאלתך, מה שהייתי רוצה לקבל הוא את תפקיד שרת החקלאות. פעלתי בארבע השנים האחרונות ביחד עם החקלאים כדי לשפר את מצב החקלאות בישראל וגם כדי להיטיב עם הצרכנים הישראלים, בשביל לייצר מזון יותר זול ויותר איכותי. אני גם אשמח לשרת את אזרחי ישראל גם בתפקיד של יו"ר ועדת הכלכלה או ועדת הפנים. כנבחרת ציבור, אני לא מסתכלת מה המעמד של התפקיד אלא איך אני יכולה לעשות את הכי טוב שאפשר בתפקיד שקיבלתי."

נחזור רגע לקמפיין הבחירות, עם ביקורת שנשמעה כלפיי הליכוד שלכאורה ניסה לסמן את בני גנץ כ"לא כשיר נפשית", איך את מתייחסת לביקורת הזאת?

"אנחנו לא התחלנו בחזית פוליטית אישית בקמפיין. אבל לצערי כאשר "כחול לבן", גנץ לפיד, ראו שהסקרים שלהם יורדים הם החליטו להוציא ספין תקשורתי על עניין הצוללות – קמפיין אישי ומביך, כשבעצם הם לא השאירו לנו ברירה והיינו חייבים להגיב. להאשים אותנו כאילו הצגנו אותו כאדם משוגע או לא שפוי, זה לא נכון. אבל מי שהתחיל בכל העניין של קמפיין אישי זה בהחלט "כחול לבן"."

 איך את מתייחסת לאמירה של ח"כ ביטן כאילו מי שמצפה להיות שר בממשלה הבאה צריך לכאורה לעבור בבלפור?

"קודם כל הייתי אומרת שביטן נמצא כרגע במצב רגיש, הוא מבין כמוני את הסיטואציה הפוליטית, הוא מצפה להיות שר והוא גם מבין שהדבר הזה לא בהכרח אפשרי. אני מבינה את כל הסיפורים מסביב, אבל אתה לא יכול להגיד לי שזה לא לגיטימי שאשתך לדוגמה, חולקת אתך רעיונות בסוף היום, זה בן הזוג שלך, האדם שאתה סומך עליו ואולי היחידי לידך, שאין לו שום אינטרס. גם אני אישית מתייעצת עם בעלי, זה נורמלי ולגיטימי, האם הוא מתייעץ איתה בנושא של מינויים? יכול מאוד להיות. האם תאוריית הקונספירציה שמנסים לבנות סביב ולנפח נכונה? אני יכולה להגיד לך שלא נתקלתי בזה."

 כאחת מחברות הכנסת הליברליות בליכוד איך את מתייחסת לאמירות בציבור המגדירות את דרישות המפלגות החרדיות כ"סחיטה פוליטית"?

"רבין שילם להם כסף וחילק להם רכבים, נתן להם את משרד החינוך ועוד תפקידים בכירים, ככה זה עובד. האינטרס של המפלגות החרדיות הוא לייצג את הציבור שלהן והן עושות את זה נאמנה."

 באופן אישי, את חושבת שח"כ סמוטריץ' מתאים לתפקיד שר החינוך?
"אני לא יודעת מה הוא יעשה בתור שר חינוך ולכן אני לא יכולה לשפוט אותו, לפני שהוא בכלל דרך בתוך משרד, זה לא הוגן כלפיו ולא הוגן כלפיי אף אחד. יאיר לפיד נכנס למשרד האוצר עם תואר בכלכלה? ליברמן נכנס למשרד הביטחון עם עבר קרבי? האם הם היו טובים או לא – כנראה קצת פחות. אבל בסופו של דבר אתה מקיף את עצמך בצוות מקצועי שאמור לתת לך את הייעוץ המקצועי, כדי להוביל את הרפורמות שבהן אתה מאמין."

 מיד לאחר הבחירות עלה רעיון להקמת ממשלת אחדות, היית מעדיפה ממשלה כזו על פני הממשלה שנרקמת בימים אלה ממש?

"אני לא בעד ממשלת אחדות. יש בי המון פחד מחברי הכנסת של כחול לבן. העובדה שגנץ בחר באבי ניסנקורן לתפקיד האוצר, או להוביל ביחד איתו את הסיעה, מאוד מדאיגה אותי. ח"כ עופר שלח והעמדות הביטחוניות שלו בנוגע לפלסטינים מדאיגות אותי מאוד, בדומה לדעותיהן של ח"כ קארין אלהרר ויעל גרמן ועוד רבים במפלגה שנמצאים בעצם על הספקטרום של השמאל. הרבה יותר נוח לי לשבת עם אנשים שישבתי איתם ארבע שנים, אני יודעת שאפשר להגיע איתם לפשרות והסכמות ולקדם ביחד את המדינה."

את מרשה לעצמך ולו לרגע, לחשוב על העידן שאחרי נתניהו או לסמן מי עתיד להנהיג את המפלגה אחריו?
"לא, אין טעם לחשוב על זה כי אני לא נביאה, אני לא יודעת מה ואיך יהיה. יש לראש הממשלה שלנו את הזמן לעשות את שלו, הוא המנהיג שלנו שהביא לנו ניצחון אדיר במערכת הבחירות והגדיל את הליכוד ל – 35 מנדטים, אז על מה בעצם אנחנו מדברים?"

במידה ויוגש כתב אישום נגדו, את חושבת שעליו לפרוש או שהוא יכול להמשיך בתפקידו כראש הממשלה?

"אזרחי ישראל כבר שלוש שנים מקבלים מסרים מהתקשורת שהנה הנה, ראש הממשלה הולך להיות מואשם בשוחד בארבעה תיקים. אני חושבת שההצבעה של אזרחי ישראל מראה חוסר אמון רציני בכל התהליך הזה, בהדלפות, בכל ההתנהלות וגם אני אישית אומרת חכו רגע – יכול להיות מצב שבו לא יוגש כתב אישום, אז למה לבוא ולהכפיש?"

איפה את רואה את עצמך בעוד חמש שנים?

"במשרד החקלאות. צריך לטפל במשרד הזה, ממש טיפול שורש עמוק ורציני. המשרד אמון על נושאים חשובים כמו צער בעלי חיים, פיקוח על שמורות הטבע וגם על מצבם העגום של החקלאים שפשוט קורסים ועד היום אף אחד לא הצליח לעשות סדר במשרד הזה. זה משרד שאוטם את השר, הפקידים מנהלים את השרים וחומסים אותם מכל מהלך שהם מנסים לעשות."    

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
פרויקט ECO הרצליה הירוקה
"הרצליה מבוקשת מאוד למגורים"
הסכמי איחוד בין המועמדים
אנה בטרפז נדנדה
"הקרקס הקסום הגדול" מגיע לכפר הירוק
בתמונה מימין לשמאל: אסי, אוהד, חני ויעקב
הבוזגלוס בדרך להנפקת דרכון פורטוגלי
בקשה לאיחוד תיקים או פשיטת רגל ?
הרשימה הדתית המאוחדת השיקה את קמפיין הבחירות שלה
חצר הגן ללא רשת הצל. ההורים זועמים
מדוע לא הוצבה רשת צל מעל חצר הגן?
בהרצליה דואגים לנזקקים