כפר סבא

'כלים שלובים'

'כלים שלובים' היא תוכנית ללימודי מוסיקה מונגשים לאנשים עם מוגבלות שכלית. חברי הלהקה, שצמחה מתוך התוכנית, מספרים כיצד המוזיקה משפיעה על חייהם, משכיחה מהם את הכאב וגורמת להם להרגיש שווים

קרן שלהבת 02/05/2019
חברי להקת
צילום: קרן שלהבת

לפני שבועיים הופיעו חברי להקת "כלים שלובים" במעון רוחמה בכפר סבא, בית לבעלי מוגבלויות. החברים עמדו על הבמה וביצעו מספר שירים מרגשים, בינהם השיר "שווים" של עילאי בוטנר ורן דנקר.  חברי הלהקה, שנלחמים מידי יום בקשיים פיזיים, במוגבלות שלהם וביחס של החברה, זוכים לפרקים לעמוד על הבמה לשיר, לשמח ולהרגיש שווים, בדיוק כמו בשיר.

הודיה רוזנברג בת 37 תושבת כפר סבא, סובלת משיתוק מוחין בדרגה נמוכה, מספרת על ההשפעה של המוזיקה עליה "המוזיקה מרפאה אותי, היא משכיחה ממני את כל הכאב והדברים שאני עוברת. לכולנו לפעמים עצוב ולפעמים שמח, כשאני שרה אני שוכחת הכל. כל מה שאני רוצה זה לשמח אנשים ולהרגיש כמו כולם".

רותי רייניך מנהלת התוכנית "כלים שלובים" מספרת על הפרויקט המוזיקאלי המרגש: "'כלים שלובים' היא תוכנית לימודים ללימודי מוסיקה מונגשים לאנשים עם מוגבלות שכלית. מדובר בתוכנית שנתית להכשרה מקצועית בתחומי התמיכה במוסיקה ולימודי מוסיקה לאנשים עם מוגבלות שכלית שנפתחה באוניברסיטת בר אילן, בשיתוף אקים ישראל והמחלקה למוסיקה באוניברסיטת בר אילן".

לימודי מוזיקה הנם מורכבים וקשים. כיצד את מצליחה להעביר את השיעורים לאנשים בעלי מוגבלויות?

"אני מטפלת באמצעות מוזיקה כבר הרבה שנים. התוכנית מאפשרת לאדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית שאוהב מוסיקה ומעוניין לעסוק בתחום, ללמוד ולהעמיק בעולם זה תוך התאמה ליכולותיו, רצונותיו ולצרכיו האישיים, תוך הזדמנות למימוש פוטנציאל אישי וחיזוק הביטחון העצמי. מסלול הלימודים הינו שנתי וכולל תכנית לימודים מונגשת, מגוונת ומרתקת, המשלבת נושאים תיאורטיים וחווייתיים".

הקמת הלהקה היא חלק מהתוכנית, והמשותף לכל חבריה הוא האהבה למוזיקה. רועי גינת בן 22 מנתניה: "אני מנגן ושר. לא כולם מבינים את הקושי שלנו. כמו כולם גם אני חולם להופיע ב'כוכב הבא', כאן אני מתמודד עם המגבלות שלי ועטוף באהבה. ב'כוכב הבא' יהיה לי יותר קשה".

 רונן בירנברג בן 44 מנס ציונה: "אני מנגן בפסנתר. אני משמח אנשים וילדים, בכל פעם שאני עולה לבמה אני שוכח מהכל".

 דפני שטיינברג בת 24 מכפר סבא: "אני שרה ושמחה לפגוש את החברים שלי".

מאיה לוי בת 21 מנתניה: "אני שרה בלהקה ומנגנת באורגן. אני מתרגשת כל פעם מחדש לראות איך הקהל מתרגש שאנחנו שרים". 

הודיה נלחמה רוב חייה כדי לחיות כמו כולם, היא סובלת לוקה משיתוק מוחין שמשפיע מעט על הליכתה ועל שווי משקלה, למרות נתוני הפתיחה הלא פשוטים היא סיימה לימודים בבית ספר רגיל. בהמשך התנדבה לשרת בצה"ל, שם שירתה כאחראית על חלקי חילוף של מטוסים. לאחר שחרורה עבדה בתור מלצרית במסעדות, עד שלפני שנתיים מצאה עבודה קבועה בחברת אשראי.

הודיה: "לקח לי זמן להגיע לאן שהגעתי. בעבר, כשחיפשתי עבודה, הרבה מעסיקים קראו לי לראיון, וכשראו אותי אמרו לי שלא התקבלתי מבלי לתת לי הסבר למה. היו תקופות שפשוט לא רציתי לצאת מהבית. העדפתי כבר להישאר בבית ולא להתאמץ. החברים והמשפחה שלי עודדו אותי, כי הם ידעו מי אני ומה היכולות שלי. האמונה שלהם בי גרמה לי להאמין בעצמי ולא לוותר".

מתי גילית את כישרונך לשירה?

"לפני 6 שנים חברה מהעבודה גררה אותי לערבי קריוקי. ידיד שלי ששמע אותי שרה התלהב ואמר לי שאני חייבת לעשות עם זה משהו".

 ניסית לקחת את האהבה שלך צעד קדימה, למשל, להתקבל לתכניות כמו "הכוכב הבא" או "דה וויס"?

"ניסיתי להתקבל וללכת לאודישנים, אך לא התקבלתי, לצערי. העמותות שאני חברה בהן לוקחות אותנו בכל כמה חודשים לנופש באילת. הצלחתי להתחבר לכמה אמנים מקומיים שמעלים אותי לבמה ונותנים לי לשיר. כרגע אני רוצה להקליט כמה קאוורים לדיסק, ואשמח אם מישהו יציע לי להקליט לפחות שיר אחד באולפן שלו. קשה לי לעמוד בכך מבחינה כספית. מעבר לכך, אשמח אם בעירייה יזמינו אותי לשיר באירועים קהילתיים".

 למופע של להקת כלים שלובים ניתן להתקשר לרותי לטלפון: 052-8382591

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
כוח חדש וצעיר בעיר
מחיר למשתכן עתלית
ההגרלה הגדולה של "מחיר למשתכן" יצאה לדרך הבוקר
רוכב אופניים נהרג בתאונה
פרס חינוך מחוזי לביה"ס המנחיל בר"ג
עיריית תל-אביב-יפו מארחת בחג 500 קשישים
נערכים לאכיפת חוק האופניים
ברעננה דואגים לאזרחים הוותיקים
מרכז הסחר המקוון דואר ישראל
נפתח מרכז מסירה חדש בהוד השרון