כפר סבא

לוחמי האש הצעירים

יובל שריפי ואביהוא כהן מכפר סבא מתנדבים בתחנת כיבוי והצלה מרחב השרון , הם באים מרצון לתרום לקהילה אבל מודים שהאדרנלין ממכר

קרן שלהבת 07/05/2019
יובל שריפי ואביהוא כהן. אוהבי אקשן
צילום: קרן שלהבת

כל מי שזוכר את השריפה בכרמל בדצמבר 2010 לא ישכח את הנער אלעד ריבן זכרו לברכה שנספה באסון והוא בן 16 בלבד. אלעד התנדב והצטרף לתנועת "צופי האש" - קבוצת תלמידים מתנדבים אשר הוכשרה לסייע לשירותי הכבאות במקרי הצורך.

בעקבות האסון הופסקה קבלת צופי אש חדשים למשך ארבע שנים וכיום פעילים בישראל 1,500 בני נוער.

הרוב המוחלט של צופי האש מתחיל התנדבותו במסגרת מחויבות אישית בבית ספר, וחלקם מתאהבים במסגרת ונשארים בה. שניים כאלה הם יובל שריפי בת 18 ואביהוא כהן בן 17 וחצי, שכבר שנתיים מתנדבים בתחנה.

אביהוא הגיע לכאן בעקבות שכן שעובד בתחנה ומאז לדבריו הוא רואה את עצמו כחלק ממשפחת הכבאים. "אני אוהב אקשן וכאן יש את זה בשפע", הוא אומר.

אתה יכול לתת לנו דוגמא לאירוע שהשתתפת בו?

"יש הרבה אירועים. לפני כמה חודשים השתתפנו בשריפת קוצים מאוד גדולה במתן. זה היה אירוע יוצא דופן וזה היה מרתק לראות את זה מקרוב".

גם יובל מודה שיש כאן הרבה פעילות מסעירה, אבל בראש ובראשונה מה שמשך אותה לכאן הוא הרצון לתרום לקהילה. למשל, היא מספרת על הפעם שהיא הגיעה לחלץ ילד שנתקע ברכב.

משימות צופי האש זהות למשימות הכבאים, במגבלות המתחייבות מגילם הצעיר. כך למשל, נאסר עליהם לחדור לתוך מבנה בוער. בשל הסכנות הנלוות, צופי האש נעזרים בציוד מגן, שעיקרו קסדות, נעלי בטיחות, כפפות, ומעילים ייעודיים לכבאות והצלה.

יובל, הרבה בנות יכולות להירתע מעשן ואש. את לא נרתעת?

"אני לא אגיד שזה לא מסוכן. ברור שזה מרתיע, אבל אני מעדיפה דברים שיש בהם פעילות ולא משהו משעמם".

מה עם ההורים? הם לא חוששים שאת מסכנת את חייך? בטח לאור העובדה שנער בצופי האש נהרג באסון בכרמל.

"הם חוששים וזה מובן מאליו. בהתחלה אבא שלי העדיף שאני אוותר על צופי האש, אבל עם הזמן הוא ראה שזה עושה לי טוב. הוא הבין שאני שומרת על עצמי וכיום הוא מפרגן לי".

אביהוא, איך מגיבים אצלך במשפחה?

"הסביבה שלי מקבלת את זה. למען האמת, אין להם ברירה כי אני לא רואה את החיים שלי בלי מכבי אש".

במהלך המשמרות צופי האש שוהים בתחנות הכיבוי, ונמצאים בכוננות יחד עם הכבאים. כאשר מתקבלת הודעה על אירוע, כבאים וצופי אש יוצאים יחד למקום האירוע ברכבי כיבוי, חילוץ והצלה.

אביהוא, יובל וחבריהם משתתפים בטיפול בכל סוגי האירועים בהם מטפלים שירותי הכבאות; שריפות במבני מגורים, שריפות של כלי רכב, תאונות דרכים ושריפות בשטחים פתוחים.

יובל ואביהוא, מה המסר שלכם לבני הנוער?

יובל: "אני קורא לכל החברים שלי: בואו לקחת אחריות. יש כאן בתחנה אווירה מאוד טובה ואני מאוד שמחה שאני פה ותורמת את החלק שלי לתחנה".

אביהוא: "אני חושב שמי שרוצה להתנדב במסגרת משמעותית ולתרום לקהילה צריך לבוא לכאן כי פה עוסקים בהצלת חיים".

מפקד צוות בתחנה, נאור זדה, מרכז יחד עם קצין המתנדבים רועי אוחיון את תנועת "צופי האש".

מי מתאים לצופי אש?

"כל מי שהוא בן 15 לפחות, יש לו אישור רפואי שהוא יכול להתנדב בכיבוי אש, ללא עבר פלילי ושההורים שלו מסכימים לכך. מעבר לכך הוא צריך לעמוד בדרישות הקורס, מבחן עיוני ומעשי ובמבחן כושר".

אלו בני נוער אתם מחפשים?

"אנחנו מחפשים כאלה שיהיו מסוגלים לעמוד בדברים לא קלים. בתנאי מזג קיצוניים. יש פה עבודה מאומצת. צריך להגיב מהר. ראיתי ילדים שמגיעים לכאן המומים והם יצאו מפה גברים ונשים בוגרים".

מה כוללת ההכשרה של בני הנוער?

"הם מכירים את הכבאית ואת התפקידים השונים בתחנה. הקורס כולל תכנים תאורטיים ומעשיים ומשולבת בו הקפדה על נוהלי הבטיחות".

מה המסר שלך לבני הנוער?

"אם אתם מחפשים לתרום לקהילה ולעשות שירות משמעותי – פה זה המקום בשבילכם. אני בעד כל סוגי ההתנדבות, אבל מניסיון עם בני הנוער אני רואה שכאן הם מקבלים ערך מוסף אדיר".

סרטון על לוחמי האש הצעירים מחכה לכם בדף הפייסבוק "קול הכפר".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
הרב דר מיכאל לייטמן
עושים סדר: פסח בראי הקבלה
נתפסו על חם גונבים מצברים
רכב התהפך בשדרות חיים ברלב בירושלים
רכב התהפך בשדרות חיים ברלב בירושלים
חוק גיוס חובה לצהל
חוק גיוס חובה
אמבולנס ימי יופעל בכנרת
אופרה בפארק
תחילתה של ידידות מופלאה
עת לעזור