כפר סבא

זה לא כל כך נעים לראות גן סגור

עיריית כפר סבא הודיעה על סגירתם הצפויה של 10 גני ילדים , ההורים יוצאים להפגין , בוועד הורי הגנים העירוני פרסמו הודעה לפיה גם הם לא היו חלק מהליך קבלת ההחלטות

זאב שרגא 15/05/2019
עיריית כפר סבא הודיעה על סגירתם הצפויה של 10 גני ילדים
צילום ארכיון

הורים לילדים בגני הילדים העירוניים הופתעו השבוע עת נקלעו בעל כורחם לסערה סביב סוגיה מהותית בעיר, האם העירייה עומדת לסגור גני ילדים כבר בשנה הקרובה? תחילתה של הסערה עם פרסום פוסט בפורום וועד הורי הגנים העירוני, של אם לילד בגן מרגנית בעיר, לפיו נמסרו לחלק מהורי הגן הודעות רשמיות מהעירייה על סגירתו, כבר בשנת הלימודים הבאה.

 במקביל שיגרו הורי הגן מכתב לבכירי העירייה, בו כתבו כי, "היום בדרך לא דרך נודע לנו כהורים על החלטת סגירת גן מרגנית. מיותר לומר כי חלק מילדינו אמורים היו להמשיך שם גם בשנה הבאה. כוועד אנו עדיין תוהים כיצד מתקבלת החלטה חד צדדית ללא כל שיח עמנו כתושבים בכלל, ומתנדבים לטובת חינוך הילדים בפרט. אנו מבקשים להיפגש בהקדם עם כל מי שמסוגל לבחון או להסביר, ואולי אף להאיר לנו את ההחלטה על מימדיה והשפעתה. סמוכים ובטוחים כי ילדינו לא יפגעו, יועברו לגנים רחוקים או לגנים שאינם משויכים ליסודי השכונתי , אם הגן ייסגר."

 

 "העירייה יצרה קשר בצורה אקראית עם הורים בגן והודיעה על סגירתו, מה שהחל את סבב השמועות בקרב ההורים, לחלקם אמרו שהסגירה נובעת עקב מיעוט נרשמים וביקשנו לקיים פגישה ולראות את הרשימות, את המספרים המדויקים," אומרת יהודית רונן, מוועד הורי גן מרגנית המיועד לסגירה, "אם באמת קיים הכרח לסגור את הגן היינו מצפים בראש ובראשונה לשיתוף איתנו ההורים בוועד הגן, או עם הוועד העירוני, לקבלת הסברים לפני ההחלטה ולא כהודעה חלקית להורים. שאלנו את הגננת אם ידעה על זה והבנו שגם היא קיבלה את ההודעה יום לפני שהודיעו לחלק מההורים," היא אומרת, "הטענה העיקרית שלנו היא שהדברים לא נעשו בדרך ארץ, ללא התחשבות בהורים ולכן החלטנו להפגין במקביל לישיבת המועצה ולהביא את דברנו, יחד עם הורים נוספים שגם הפעילות בגנים שלהם עומדת בסימן שאלה."

לא שיתפו גם את הוועד העירוני

נוכח התפשטות השמועות אודות עוד ועוד גנים שפעילותם עומדת בסימן שאלה לכאורה, פרסמו בוועד הורי הגנים הודעה רשמית, בה ציינו כי גם הם לא היו שותפים בהחלטת העירייה: "אנחנו שומעים באחרונה, כמוכם, על ההחלטות לסגור גנים ברחבי העיר," אמרו בוועד, "כנציגיכם, חשוב לנו לעדכן אתכם שפעולה זו הוחלטה על ידי עיריית כפר סבא לבדה, ללא כל שיח מקדים עם ועד הורי הגנים כפר-סבא – כל זאת, בניגוד מפורש לסיכומים שנעשו מול כל צמרת עיריית כפר סבא, מראש העיר, דרך מנכ"ל העירייה ועד מחלקת הגנים. אנחנו מאמינים שסיכומים צריך לקיים, שלסיכומים יש משמעות, כמו גם לעבודה משותפת. אולי יש צדק בסגירת הגנים, איננו יודעים, כי לא היינו חלק מהשיח. מה שבטוח הוא שיש טעם לפגם בדרך בה מתקבלות ההחלטות בניגוד לסיכומים וללא שיתוף של ההורים."

 בעוד הורי הגן מתארגנים להפגנה בנושא, הוציאו בעירייה הודעה רשמית, בה נכתב כי התקבלה החלטה על איחוד גנים בשל מיעוט נרשמים אליהם. "מדובר בגנים אשר אליהם נרשמו בין 2-19 ילדים, מיעוט נרשמים שאינו מאפשר יישום תהליכים פדגוגיים משמעותיים בגיל הרך וניצול אפקטיבי של משאבים," נכתב בהודעה, "הילדים ישולבו בגנים אחרים באזור מגוריהם."

 "עיריית כפר סבא עמלה בימים אלה על שיבוצם של כ- 5000 ילדים לכלל גני הילדים בעיר," נכתב בהודעת העירייה, "במהלך הרישום התברר כי למספר גני ילדים נרשם מספר נמוך מאוד של ילדים. לאחר בחינת כל הנתונים וההשלכות שלהם על איכות השירות שהעירייה מעמידה לרשות ילדי העיר והוריהם, התקבלה החלטה על איחוד חלק מהגנים. מדובר בעשרה גני ילדים, מתוך 199 גני ילדים, הפועלים ברחבי העיר. השיקול המרכזי, שעמד לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות בנוגע לאיחוד הגנים הינה העובדה שהדבר לא נכון מבחינה פדגוגית - בגנים בהם יש מיעוט ילדים לא ניתן לקיים תהליכים פדגוגיים וחברתיים מיטביים והדבר עלול לפגוע בילדים ברמה הרגשית והחברתית. שיקול נוסף שנלקח בחשבון הינו הצורך באיזון מגדרי בגנים בין מספרי הבנים והבנות. הילדים שיועדו ללמוד בגני הילדים שיאוחדו ישולבו בגנים אחרים באזור מגוריהם. אגף החינוך ידון באופן פרטני בכל בקשה לשינוי שיבוץ, בהתאם לקריטריונים הקבועים בנהלים, וזאת מייד לאחר פרסום השיבוצים."

ד"ר אסנת ספורטה, מחזיקת תיק החינוך: "סוגיית השיבוץ לגני ילדים היא סוגייה מורכבת ורגישה, והעיקרון המנחה אותנו הוא טובת הילדים. עוד טרם החלה תקופת הרישום והשיבוץ, הנחתי את הדרג המקצועי לבחון מחדש את תהליך השיבוץ ולהציג בפני המלצות לשיפורו, כשהמדד יהיה שביעות רצון ההורים לצד קבלת החלטות מקצועיות מושכלות. במשך כחודשיים מתקיים תהליך מקצועי ומתמשך של עדכון הנתונים, הפקת משמעויות ותובנות מתוך הנתונים והעלאת הדיוק בשיבוץ, לרבות שיחות יזומות עם הורים וניסיון למציאת מענים מדויקים ככל האפשר בתוך תמונת מציאות מרובת אילוצים ומשתנים. הצורך באיחוד גנים עלה בשל העובדה שלמספר גנים נרשמו 15, 12, 7, 5 ואף 2 ילדים. מספר נמוך כל-כך של ילדים אינו מאפשר קיום מסגרת חינוכית ראויה ותהליכים פדגוגיים וחברתיים נאותים.  אני מבינה את החששות של חלק מההורים, ויחד עם זאת, משוכנעת שזו החלטה שבסופו של יום תטיב על הילדים. צוות אגף החינוך וצוותי גני הילדים ערוכים ללוות את הילדים וההורים בתהליכי הפרידה והקליטה החדשים, ואין לי ספק שבסופו של יום, המהלך ייטיב עם הילדים וההורים."

ד"ר אורי ארבל גנץ מנהל אגף החינוך, "אגף החינוך משקיע מחשבה רבה בשיבוץ ילדי העיר בגנים העירוניים, כשלנגד עיניו עומדת טובת הילדים והצוותים החינוכיים. מדיניות משרד החינוך ועיריית כפר סבא בנושא שיבוץ מתבססת על מגוון רב של שיקולים וביניהם בניית תמהיל מגדרי, רגשי וחברתי וכן מרחק גיאוגרפי ואיזון גילאי. ההחלטה לאחד את הגנים ולשלב את הילדים שנרשמו אליהם בגנים אחרים הינה החלטה פדגוגית גרידא. מיעוט ילדים מקשה על הובלת תהליכים פדגוגיים בגיל הרך ופוגע בכל הקשור להיבטים חברתיים ורגשיים. נמשיך ונשקיע בתהליכים חינוכיים הילדים והצוותים".

  חברת המועצה הדר לביא התייחסה לסערה בקרב ההורים ואמרה: "סגירת 10 גנים בכפר סבא לא קרתה מעולם בעיר, והיא חריגה גם לאור העובדה שהעיר במגמת גדילה. לצערי התפיסה של עיריית כפר סבא הייתה פטרונית מול ההורים בתחום החינוך בשנים האחרונות והמהלך הזה מראה שלא ניכר בה שינוי. כולם מסכימים שגן עם שני ילדים לא צריך להיפתח, אבל חשוב להבין שברישום לא ניתן מקום לרצונות של ההורים, ושדרך ההודעה במקרה הזה ובמקרים אחרים הייתה קלוקלת מאוד. יש הרבה מה לשפר בתהליך על מנת לבנות אמון עם הציבור. יש פה מדיניות חינוכית ברורה, שפוגעת בחלשים, ואני אישית לא מסכימה איתה."

 יוצאים להפגנה

הורי גן מרגנית כאמור החליטו על קיומה של הפגנה שתתקיים הערב, במקביל לישיבת המועצה החודשית. "בואו לרגע נצא מאיזור הנוחות.

אם סגירת גני ילדים בעיר שלנו לא מוציאה אותנו מהבית, שום דבר לא יוציא כבר," כתבו ההורים בהזמנה להפגנה, "סגירת גנים משמעותה בפועל הוא עליית מספר הילדים בגנים אחרים. בגנים של כולנו. לא ייתכן שעיריית כפר סבא משלימה עם כך ומובילה מדיניות של גנים צפופים מעל 30 ילדים. אז מה אנו מציעים? להגיע למועצת העיר, עם הילדים ועם שלטים ולומר למנהיגינו ואנשי המקצוע שחינוך ילדינו חשוב לנו ביותר."

 בתוך כך התקיימה ביום שלישי בערב פגישה בה השתתפו וועד הורי הגנים העירוני, מנהל אגף החינוך ד"ר אורי ארבל גנץ, מנהלת מחלקת הגנים, אביבה מורדקוביץ ויו"ר הנהגת הורים עירונית כפר סבא, סיגל קוצ'מן. בוועד עדכנו את ההורים על הפגישה ואמרו כי, "הצבענו על התנהלות כושלת במבחן התוצאה, ויצאנו בדרישה שאגף החינוך ומחלקת הגנים ייצאו בתקשור, מפורט ככל הניתן, לגבי מערכת השיקולים שהובילה לשיבוצים, וכפועל יוצא לסגירה או לאיחוד גנים, וכן שיפרסמו את סרגל הזמנים של תהליך השיבוץ. כמו כן ביקשנו שבשבועיים הקרובים (ולפני פרסום השיבוצים) ייערך כנס שיתוף ציבור בו הם יפרשו את משנתם, ואנחנו נוכל להעלות את כל השאלות והנושאים שמציקים לנו. הם הסכימו לכך, ואמורה לצאת מהם הצהרה לתקשורת וכנס שיתוף הציבור יתואם בהקדם."

זאב שרגא      zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
הדר לביא
החלטות מעניינות התקבלו בישיבות מועצת העיר
רמת ישי: מאבטח הותקף וירה
מבנה מנהל החינוך. יעבור למבנה אחר של העירייה
עיריית רעננה תפנה את משרדי אגף החינוך והמחשוב ברחוב רמב"ם
הסתיימה חקירת דקירת האחות בשמואל הרופא
הסתיימה חקירת דקירת האחות ב"שמואל הרופא"
אני יותר אכזרי מדאעש
"אני יותר אכזרי מדאעש"
כנס "בעלי עסקים ויזמים יוצאי אתיופיה"
אוויר הרים צלול כיין?
הפוליטיקה של הוד השרון
הפוליטיקה של הוד השרון