כפר סבא

"איש של צדקה שכל הזמן רצה לעשות טוב לאנשים"

שבוע לאחר מותו הפתאומי של שלמה אבנית (74) מכפר סבא במהלך טיול בנגב, בסביבתו עדיין מתקשים לעכל את האובדן

מיכאל פרוסמושקין 23/05/2019
שלמה אבנית ז
צילום: פרטי

"הוא נפטר במקום שהוא הכי אהב ובחברת אנשים שהוא מאוד אהב", כך אמר השבוע בראיון ל"קול הכפר" חתנו של שלמה אבנית (74) מכפר סבא שנפטר בשבוע שעבר במהלך טיול בנגב.

ביום רביעי שעבר יצא שלמה לטיול יחד עם עוד שישה חברים מבוגרים בנחל עקרבים בצפון מזרח הנגב.  בשלב מסוים, עקב החום הכבד והעובדה שהמסלול היה קשה יחסית, חשו חברי הקבוצה תשישות. בעקבות כך, שניים מהם החליטו להתקדם לאזור בו יש קליטה סלולארית על מנת להזעיק עזרה. "במשטרת ישראל דיווח על בקשת קבוצת מטיילים מבוגרים לחילוץ מנחל עקרבים עליון לתחתון עקב כך שהם תשושים", נמסר מהמשטרה. "למקום יצאו מפקד נקודת השיטור ערבה ומתנדבי משטרה מיחידת החילוץ ערבה אשר פגשו בקבוצת המטיילים, מסרו להם מים והתברר כי קבוצת המטיילים - שמנתה שבעה אנשים - התפזרה ונפתחו בינהם פערי הליכה". שישה מהם אותרו וחולצו, אך שלמה אותר כשהוא תשוש וחסר דופק. מתנדבי יחידת החילוץ החלו לבצע בו פעולות החייאה תוך הזנקת כוח מוסק של יחידת 669. משהגיעו לוחמי היחידה  למקום, הם סייעו במאמצי ההחייאה אך לאחר כשעה וחצי של פעולות החייאה לא נותר לרופא אלא לקבוע את מותו. על פי הערכות של בני משפחתו, שלמה נפטר כתוצאה ממכת חום שתיתכן הובילה לאירוע לבבי. יחד עם זאת, במשפחה הדגישו השבוע כי בניגוד לדיווחים בכלי התקשורת, למטיילים לא אזלו המים.

שעות ספורות לאחר מותו, התייצבו שני שוטרים בביתו של שלמה בכפר סבא ונאלצו לעדכן את אשתו על מותו של מי שהיה בעלה למעלה מחמישה עשורים. שלמה נולד בבת ים לזוג הורים מפולין. במשפחתו מספרים כי כאשר התבגר נשלח על ידי הוריו לישיבת בני עקיבא בנחלים, שם גם הכיר את דבורה מי שלימים הפכה לאשתו. הוא התגייס לשייטת צוללות והיה החייל הדתי הראשון שהתגייס לצוללות.

הוא שירת שירות סדיר מלא, נשאר מספר שנים בקבע ובמהלך שירותו הצבאי כמכונאי בצוללת הוכרז כמצטיין נשיא.  בני המחזור שלו הם אנשי הצוללת אח"י דקר שטבעה בשנת 1968 בדרכה מבריטניה לישראל כשעל סיפונה 69 אנשי צוות. שלמה, היה אמור להיות על אותה הפלגה, אך בשל הריון של אשתו והלידה המתקרבת, החליט שלא להפליג בסוף - וכך ניצלו חייו. 

בשלב מסוים לאחר שחרורו מצה"ל, באמצע שנות ה - 20 לחייו, החל לעבוד בבנק "לאומי", עד שהתקדם לתפקיד סגן מנהל סניף שאותו ביצע במספר סניפים באזור השרון. הוא אומנם נולד בבת ים, אך בהמשך עברה משפחתו לתל אביב ובשנות ה - 80 לרעננה. לפני כעשור, עבר שלמה להתגורר באלפי מנשה ולפני כשנתיים לכפר סבא. לפני שנים רבות, אימץ שלמה אל חיק משפחתו את ילדיה של אחותו ובעלה לאחר שהשניים נפטרו תוך תקופה קצרה.

לדברי משפחתו, מאז שיצא שלמה לפנסיה, הוא עשה הרבה דברים פילנתרופיים. "שלמה היה איש יקר, צנוע ואהוב. במשך שנים נהג להתנדב ולסייע בגנים ונקרא ע"י כל הילדים: 'סבא שלמה', נכתב בדף הפייסבוק הרשמי של היישוב אלפי מנשה לאחר היוודע דבר מותו. "בעבר שימש גם כגבאי של בית הכנסת בגבעת טל ותמיד עשה הכל עם חיוך גדול".

לאורך השנים, כמעט מידי חודש, נהג לצאת לטייל ביחד עם קבוצת חברים בני גילו. "הוא היה פעיל מאוד ובריא", סיפר השבוע חתנו של שלמה. מעבר לפעילותו ההתנדבותית, היה שלמה גבאי וחזן. "הרבה אנשים הכירו אותו כחזן בבתי כנסת בזכות קול הבריטון שהיה לו".

מאז היוודע דבר מותו הפתאומי, אל בית המשפחה הגיעו עשרות רבות של קרובי משפחה, חברים ומכרים שהכירו את שלמה ממעגלים חברתיים שונים במהלך חייו. "אדם טוב, חבר אמת, איש משפחה למופת, בשלן,  איש של צדקה ונתינה ללא גבולות וללא חשבון אישי, אשר כל הזמן רצה רק לעשות טוב לאנשים" - אלו הם רק חלק מהמתיאורים שציינו השבוע בסביבתו של שלמה.

לצד הנתינה התמידית שלו, מספרים במשפחתו, שלמה פעל לקרב מאוד בין דתיים לחילונים. בשנים האחרונות, הוא ואשתו אף שימשו כמשפחה מאמצת של עולים חדשים שעברו תהליך גיור צבאי. "היה לו מאוד חשוב לקרב לבבות", מדגישים במשפחתו.  

מאות בני אדם השתתפו ביום חמישי בהלווייתו של שלמה בבית העלמין "פרדס חיים". הוא הותיר אחריו אישה, שלושה ילדים, עשרים נכדים ושישה נינים.

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
הוד השרון בחרה: אמיר כוכבי
קשיש נרצח עי בנו? צילום אילוסטרציה
תושב הרצליה נעצר בחשד כי הרג את אביו
חשד: נהג "טס" ב - 173 קמ"ש
הצטיינות לצוות שטיפל בילדים הסורים
הצטיינות לצוות שטיפל בילדים הסורים
קניות בסופר עם הילדים הפכו נעימות יותר
פרדס חנה כרכור נערכת לשנה"ל תשע"ט
מהנדסת העיר כפר סבא הנכנסת, אדריכלית עליזה זיידלר גרנות
מהנדסת העיר כפר סבא מציגה את "האני מאמין" שלה
החובשת הראשונה במדא על אופנוע כבד
הצלת חיים