כפר סבא

מה יעלה בגורלו של מפעל "בר און" בכ"ס?

ראש עיריית כפר סבא לשר להגנת הסביבה: "אשר ביטול רישיון העסק של מפעל בר-און"

זאב שרגא 23/05/2019
מפעל בראון. המאבק נמשך
צילום: זאב שרגא

ראש עיריית כפר סבא, רפי סער, פנה בשבוע החולף לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, בדרישה לנקוט בצעדים נגד מפעל בר-און בשכונה הירוקה, זאת לאחר שבדיגומים אחרונים שביצעה היחידה האזורית של המשרד להגנת הסביבה, נמצאו ערכי פורמאלדהיד החורגים מערכי היעד שנקבעו. בהודעה שפרסמה העירייה צוין כי, "למרות עמדת המשרד להגנת הסביבה, כי חריגה מערך היעד אינה מצביעה על סיכון לבריאות הציבור, הודיע ראש העיר לשר, כי עיריית כפר סבא רואה ממצאים אלה בחומרה רבה."

  "באחרונה בוצעו מדידות דיגום זיהום אוויר נוספות בשכונה הירוקה כפר-סבא" כתב סער לשר, "בדיגומים האחרונים שהתבצעו בין התאריכים 12-13.03.2019 על ידי המשרד להגנת הסביבה, ובמסגרת דרישה של עיריית מכפר-סבא, נמצא כי בדיגום היממתי בכל נקודות הדיגום באזור נמצאו ערכים חורגים מערך היעד של פורמאלדהיד."

"הוסבר לנו כי הערכים שנמדדו אינם מהווים סכנה לציבור, אך עיריית כפר-סבא רואה ממצאים אלה שהתקבלו בחומרה רבה, ולא תיתן ידה להמשך זיהום האוויר בשכונה בפרט, ובעיר בכלל, ולפגיעה בתושביה. לא ייתכן שתושבי העיר כפר-סבא ימשיכו לסבול כתוצאה מאזלת ידו של המשרד להגנת הסביבה להביא להפסקת פעילותו של מפעל בר-און. לא נאפשר כי תושבינו ייפגעו, ואנו דורשים את התערבותו הדחופה של המשרד להגנת הסביבה בנושא, ולזמן באופן מיידי ובהול את בעלי המפעל לשימוע."

"לכן, אנו דורשים כי המשרד להגנת הסביבה ינקוט בכל הצעדים הנדרשים, כדי להביא לשלילת רישיון העסק של מפעל בר-און בעיר ולהפסקת פעילות המפעל בדחיפות. אנו דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לפעול בנחרצות ובעיקשות נגד המפגעים הסביבתיים, הגורמים פגיעה בתושבינו, כמובן תוך שיתוף ותיאום עם העירייה".

 "לא נמצאו ערכים החורגים מהתקנים"

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "עיריית כפר סבא היא רשות הרישוי ויש בידיה את כל הסמכויות הקשורות לרישיון העסק של המפעל - אם תבחר להפעילן משיקוליה. המשרד להגנת הסביבה ערך לבקשת עיריית כפר סבא, מספר סבבים של דיגומים מקיפים בשכונה הירוקה בעיר. בכל הדיגומים שבוצעו לא נמצאו ערכים החורגים מהתקנים הקבועים בחוק. המשרד הוציא בימים האחרונים עדכון מסודר לעירייה על תוצאות הדיגומים, וימשיך לערוך מעקב אחר איכות האוויר בשכונה. בנוגע למפעל בראון, בדיגום פתע שערך המשרד באחרונה בארובת המפעל לא נמצאו חריגות באיכות האוויר."

 עוד אמרו במשרד כי, "בהתייחס לחומר פורמאלדהיד, לאחר בדיקת המשרד לא נמצאו חריגות מהערכים הקבועים בחוק, וערכים דומים נמדדו גם באזורים אחרים בארץ. מקור החומר הוא בתעשייה, אך גם במקורות אחרים כגון תחבורה ושימושים חקלאיים."

מפעל בראון: פוגעים בנו בצורה מגמתית.

מהנהלת מפעל בר און נמסר בתגובה: "פנייתו של ראש העיר הינה תמוהה בהחלט ולצערנו רחוקה לחלוטין מהמציאות בשטח. מפעל בראון עומד פעם אחר פעם בפני ביקורות של נציגי העירייה והמשרד להגנת הסביבה, ותמיד מעלים את אותה הקביעה- המפעל פועל בהתאם לתקנות המחמירות ביותר, וחשוב מכך- לא נמצא בתחומו פורמאלדהיד, חומר בו לא נעשה כל שימוש במפעל.

 "בתאריך ה-12.3 בו נבדקו ריכוזי פורמלדהיד בשכונה הירוקה, הגיע המשרד להגנת הסביבה לבדיקות פתע בארובות המפעל והתוצאות הראו באופן מובהק שאין שום קשר בין מכון התערובת והריכוזים אשר נמדדים בשכונה, כך שגם אם ישנו לכאורה זיהום אוויר בשכונה הוא בהכרח מגיע מגורם אחר.  צר לנו כי למרות השקעה במיליוני שקלים מצד המפעל במטרה להימנע מכל פגיעה סביבתית, ולמרות שידוע לאנשי העירייה באופן ברור כי בפורמאלדהיד נעשה שימוש במפעלים אחרים בסביבתנו- אך כאמור לא על ידנו, עדיין בוחרים משיקולים לא עניינים להמשיך ולפגוע בנו בצורה מגמתית ותוך התעלמות מוחלטת מהמציאות".

עוד בכפר סבא
כתב לוקאל 04/11/2019
זאב גולדשמיט 16/09/2019
כתב לוקאל 15/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
 יבואן רכבי יוקרה חשוד בעבירות מס בהיקף של מאות אלפי שקלים
יבואן רכבי יוקרה חשוד בעבירות מס בהיקף של מאות אלפי שקלים
מוזאון חריף מלוח
נמצאו יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס
רונן וסרמן. מצוקת חניה באזור הרכבת
אין איפה לחנות סמוך לתחנת הרכבת
הושק מיזם המנטורים ברמת השרון
יוזמה חדשה ברמת השרון
כמה שווה הנוף שלכם מהדירה?
חשד: מטפלת תקפה קשישה ברמת השרון
חשד: מטפלת תקפה קשישה ברמת השרון
ירידה בהיקף הנסיעה בחופים
ירידה בהיקף הנסיעה בחופים