כפר סבא

שלום עושים במכות

באזור התעשייה בכפר סבא פועל בית ספר מיוחד במינו לקראטה שנותן מענה לילדים עם צרכים מיוחדים. הבעלים, נועה קלוגר, לקוית שמיעה: "יצרנו מקום שבו כולם יוכלו להרגיש בנוח. יש כאן מתנחלים, ערבים וילדים שלוקים באוטיזם וכולם מסתדרים נהדר"

קרן שלהבת 29/05/2019
נועה ורז. כלים לחיים
צילום: קרן שלהבת

בסרט הנעורים הקלאסי "קראטה קיד" מר מיאגי מלמד את דניאל לא רק קראטה, אלא גם לקחים חשובים לחיים, כמו מציאת איזון בחיים. גם במכון "קראטה דו" בכפר סבא מאמינים שזה לא רק ספורט אלא דרך ללמד ערכים חשובים כמו סובלנות וקבלת האחר. כאן תוכלו לראות זה לצד זה תלמידים בעלי צרכים מיוחדים, חרדים, ערבים וכולם מסתדרים נהדר אחד עם השני. זה קורה בזכות אישה מיוחדת במינה שמנהלת את המקום: נועה קלוגר. נועה היא בעלת לקות שמיעה והעובדה הזו בהחלט משפיעה על הדרך שבה נראה המקום ועל קבלת הפנים החמה לכל אדם באשר הוא.

קלוגר, לא הגיעה לקראטה במקרה. אביה ניהל מכון דומה ומגיל קטן היא התאהבה בספורט הזה. "יש משהו ממכר בקראטה וזה לא רק מכות כפי שנוהגים בטעות לחשוב", היא אומרת. "להיפך, אנחנו אנשי שלום ואנחנו לומדים את הקראטה כדרך לחזק את הביטחון ולקרב את השלום".

קלוגר היא כאמור לקוית שמיעה שלמדה על בשרה את החשיבות של סובלנות חברתית. "כילדה חוויתי לא מעט קשיים בגלל הלקות שלי", היא מספרת. "לא בכל מקום יודעים לקבל את השונה וזה מאוד צרם לי. זו הסיבה שהמקום הזה הוא סוג של תיקון בשבילי. רציתי ליצור מקום שאנשים כמוני ירגישו בו בנוח. יש כאן מתנחלים, ערבים ואוטיסטים וכולם מסתדרים נהדר. הקראטה הוא גשר נהדר על פני תרבויות ודעות שונות".

ועדיין נראה משונה שילדים עם מוגבלות פיזית יכולים לעסוק בפעילות גופנית מאומצת.

"נכון, אבל חשוב לזכור שאנחנו עוסקים בקראטה קלאסי ולא תחרותי, ולכן כולם יכולים להשתלב. כל אחד לפי יכולתו ולפי הבנתו".

מה הקראטה נתן לך בחיים?

"הקראטה נתן לי ביטחון גדול לחיים, הרבה מעבר לספורט. הוא גרם לי להאמין בעצמי למרות הלקויות, למרות שהילדים מציקים לך. בקראטה למדתי מי אני ומה אני. הגעתי לאן שהגעתי בחיים הרבה בזכות הכלים שקיבלתי בספורט הזה".

בעלה של נועה, רז, עובד כמנהל המקום והוא נראה מאושר וגאה באשתו. "אשתי היא שומרת הראש שלי. זה כיף גדול", הוא אומר. "כל הילדים פה לומדים לשלוט על הכעסים שלהם ולהימנע כמה שאפשר מאלימות. השיטה שלנו היא לפני שנוגעים שולטים בגוף. לכן לא נפצעים וכולם נהנים".

כדי להתרשם איך נראה המכון מהצד של המתאמנים עברנו למשטח העץ, לא לפני שחלצנו נעליים כפי שביקשו מאיתנו, ושוחחנו עם הורים וילדים.

יורם אייזנקוט, אב לעומר – שאובחן על הספקטרום – אומר ש"יש פה כל מה שצריך ילד שיש לו צרכים מיוחדים. אני רואה איך הילד שלי הולך כבר שלוש שנים לחוג הזה עם חיוך על השפתיים ואני מאושר שיש בעיר שלנו מקום כזה".

אייל המל ילד עם שיתוק מוחין ואוטיזם מצורן, הגיע למקום בגיל 3. אמו, אפרת מספרת שהתקשרה לשישה מאמנים ואף אחד לא הסכים לקבל אותו. "כשהתקשרתי למקום ושאלתי את נועה אם הוא יכול להתקבל אליה היא אמרה משפט שאני בחיים לא אשכח: 'אני לא אומרת לאף ילד לא. אנחנו נלמד אותו. אם הוא לא יצליח בקבוצה – נלמד אותו פרטני. בכל מקרה לא נוותר עליו'. המוטו הזה – לא לוותר על אף ילד - זה בעיניי שווה הכל. אייל מרגיש פה בבית כמו שהוא וזו תחושה נדירה לילד כמוהו".

ד"ר מחמוד בישארה מטירה, רופא במחלקה פנימית, מתאמן עם ילדיו מוסטפה (7) וסופיה (12) במקום כבר שנתיים. "לפני 27 שנה התאמנתי אצל אבא של נועה. אחרי כמה שנים לקחתי הפסקה ולאחרונה חזרתי לכאן. באנו לפה וראינו שיש פה משפחה חמה. נועה היא מאמנת מדהימה ומקסימה".

איך עובד השילוב של ערבים ויהודים?

"כולנו בני אדם. אין פה הבדלים. מדברים ביחד, בחגים אנחנו חוגגים ביחד. אנחנו מתחפשים עם כולם בפורים".

סרטון על המקום המיוחד והסובלני שפתחה נועה מחכה לכם בדף הפייסבוק "קול הכפר".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
יצא לדרך פינוי בינוי ברחוב ברנדייס
נעצר חשוד בדריסה מכוונת של אדם אחר
ממשיכה להסתבך
חזון התעבורה של לוי
חזון התעבורה של לוי
למה צריך גינת כלבים נוספת?
תוך שעות: שתי שריפות בהרצליה
טיפים לרענון חדר הילדים
רואים את סוף הפקקים
רואים את סוף הפקקים