כפר סבא

"היה איש של חסד ובעל שמחת חיים גדולה"

כך אמרו בני משפחתו של ראובן פרידלנדר שנספה בשריפה שפרצה בדירתו בכפר סבא. "בעלי האהוב הלך יחד עם הבית", אמרה אשתו. "הוא היה איש של נתינה, חסד, עזרה לזולת ובעל שמחת חיים", העידו בני משפחתו ושכניו. בנו ביקש סיוע על מנת לשקם את דירת אמו שנותרה חסרת כל

קרן שלהבת מיכאל פרוסמושקין 30/05/2019
נזק כבד לדירה - צילום - דוברות תחנה אזורית מרחב השרון

 "אנחנו לא מעכלים את האסון הכבד", אומר בראיון מיוחד ל"קול הכפר" ישראל פרידלנדר בנו של ראובן (58) שנספה בשריפה שפרצה בתחילת השבוע בדירתו בכפר סבא. "חלפו ימים ספורים ואני מרגיש כאילו שעברה חצי שנה. "לא רצינו להתראיין אבל חשוב לנו שידעו איזה אדם טוב אבא היה". 

בני המשפחה שאיבדו את אב המשפחה, נאלצים להתמודד לצד האובדן האישי, גם עם הנזק המשני שהוא הרס הדירה. "אמא נותרה רק עם בגדיה. כל תכולת הבית של הוריי נשרפה. נשארו רק כמה דברים, בניהם חיבור שאבא כתב. אני ואחותי מצאנו אותו על השידה שלו. הוא כתב שהשמחה היא עבודה". 

השריפה פרצה ביום שני, סמוך לשעה עשר בבוקר, אז התקבל דיווח על שריפה בדירה ברחוב השיקמה בכפר סבא. עם קבלת הדיווח הוזעקו למקום כוחות כיבוי, מד"א, איחוד הצלה, השיטור העירוני ומשטרה אשר זיהו עשן סמיך ולהבות מדירה בקומה ראשונה בבניין בן ארבע קומות. 

לוחמי האש, בפיקודו של רב רשף חזי זעזע, פרצו את דלת דירה ותוך זמן קצר איתרו באחד מהחדרים גבר שהיה שרוע על הרצפה. הוא חולץ והועבר לטיפול אנשי מד"א שנאלצו לקבוע את מותו תוך זמן קצר. אשתו לא שהתה בבית בעת פרוץ השריפה בדירה. 

"כשהגענו למקום ראינו אש ועשן בחלונות של הדירה בקומה הראשונה", סיפר חובש בכיר במד"א ניר עמרני. "הכיבוי פעלו לכבות את הלהבות ומיד כשהתאפשר, עלינו לדירה בליווי הכיבוי וחילצנו גבר שהיה מחוסר הכרה וסבל מכוויות ושאיפת עשן. הוא היה ללא סימני חיים ולצערנו לא נותר לנו אלא לקבוע את מותו". 

על פי עדויות של תושבי הרחוב, עוד בטרם הגעת כוחות ההצלה, הם ראו את שכנם, פרידלנדר,  נצמד אל החלון של הדירה שעליו סורג והתחנן על חייו תוך שהוא ביקש שיוציאו אותו מהדירה. "ראינו עשן והאיש  עומד בחלון, פניו היו אדומות, הוא התנשף ופתאום הוא נפל", סיפרו שכניו. "עלינו למעלה, צעקתי לו 'תפתח את דלת', 'תפתח את דלת', אבל הוא לא הגיב". 

מפקד תחנה אזורית השרון טפסר משנה רוני קדם וסגנו סגן טפסר אלי פילו הגיעו אף הם למקום ופיקדו על האירוע. תושבים המתגוררים בסמוך ומכירים את המנוח הוכו בהלם עם היוודע דבר מותו של האיש, כשחלקם אף פרצו בבכי. 

"נשרף הבית שלי ובעלי האהוב הלך יחד עם הבית", כתבה אשתו של המנוח בפרופיל הפייסבוק שלה. "לא מעניין אותי הבית. הלכו חיים שלי, יקר שלי, חבר, ידיד נפש שלי... הכאב כל כך גדול". 

"אנחנו עדיין בהלם ולא מעכלים מה קורה", אמר חתנו של המנוח שהגיע בין הראשונים לזירה ופרץ בבכי. למרות הקשיים שלו הוא היה תמיד שמח. הוא נפצע בצבא וסבל מנכות. בשנים האחרונות הוא התחזק מבחינה דתית ונהג להתפלל המון. הוא היה איש של נתינה וחסד ועזר להרבה אנשים מבלי שידעו על כך. התכונה הכי בולטת שלו הייתה שמחת חיים. הוא תמיד ראה את הטוב שבכל דבר". 

בדירה שעלתה באש התגורר פרידלנדר במשך מספר עשורים ורבים משכניו הכירו אותו. "הוא התגורר עם אשתו בדירה שכעת לא נותר ממנה דבר. הילדים והנכדים היו כל עולמו. הוא בילה עם הילדים שלי המון. זה היה מרגש לראות אותו משחק איתם כמו ילד. קשה לנו מאוד עם האבדה. אשתו מבקשת מהציבור שיקראו פרקי תהילים לעילוי נשמתו". 

שכנה של המשפחה הוסיפה ואמרה: "הוא היה רק בן 58 ומבחינתנו השכנים זה אסון ואבדה גדולה. הוא מאוד אהב את החיים והיה ביחסים טובים עם כל שכניו. הוא היה איש חם ואדם טוב. בעל אמונה חזקה ואף העביר שעורי דת בערבים". 

בסביבתו של פרידלנדר סיפרו כי הוא הותיר אחריו אישה, הורים, שני ילדים, שלושה נכדים, אח ואחות. 

"חשוב לי שיזכרו את אבא שלי כאדם עם ערכים ומורשת", כך אומר בנו, ישראל, בראיון ראשון לאחר האסון שפקד את המשפחה. 

איפה תפסה אותך הידיעה על השריפה?
"הייתי בעבודה. חטפתי הלם ששמעתי על זה. זה פשוט לא נתפש מה שקרה שם". 

נשמע שהוא השאיר לכם מעין צוואה מבלי להתכוון?
"קשה לי לקרוא לזה צוואה. אבא תמיד דאג להיות בשמחה למרות התלאות שעבר בחייו. מגיעים אלינו לשבעה חברים מבית הכנסת בה נהג להתפלל הגיעו אלינו וספרו לנו שאבא היה אדם שמח. שתמיד אמר שלא צריך להיות במידת הדין אלא במידת הרחמים. אבי לימד אותי להיות אדם טוב וקשוב. הוא התחזק בשנים האחרונות ונהג להתפלל המון. עזר לאחרים והיה אבא טוב. הוא הקשיב לי תמיד ולא שפט אותי גם כשלפעמים איחרתי לקידוש. הוא אף פעם לא שפט אותו והשיחות איתו יהיו חסרות לי מאוד. קשה לי להאמין שזהו זה". 

שכנים טענו ששמעו את אביך צועק מנסה לצאת מהדירה? 
"אנחנו שומעים כל מיני שמועות. אני לא רוצה לחשוב שזה מה שקרה ולא יודע מה קרה. זו סיטואציה שקשה מאוד למשפחה. נותרנו אני אחותי ואמי שלא מבינים עדיין מה קרה לנו. אנחנו ממתינים לתוצאות הבדיקה של כיבוי האש".

אתם זקוקים לעזרה?
"אימי נותרה רק עם הבגדים שעלייה. כל מה שהיה בבית נשרף או שנהרס מהעשן. נשמח אם אנשים יוכלו לסייע לנו בתרומות כספיות. מכשירי חשמל, בשיפוץ הבית וחידושו בתום השבעה". 

למעוניינים לסייע למשפחה ניתן להתקשר לשלומית, בתו של המנוח, בטלפון: 052-9261200 
תרומות כספיות ניתן להעביר  ב-PAY BOX  לשיקום דירת פרידלנדר. חשבון בנק : בנק הפועלים 12 חשבון מספר 231679 סניף 559 על שם מירה פרידלנדר.

 
בתוך כך, חוקר הדליקות מטעם תחנה אזורית השרון,  רב רשף ניסים גווילי, הגיע לזירה ובדק לעומק את הנסיבות לרוץ האש, שהמוקד שלה היה בחדר שינה. דובר תחנת הכיבוי האזורית, רשף רועי אוחיון, מסר כי השערת חוקר הדליקות כי שימוש בנרות הוא זה שגרם לפרוץ הדליקה.  "בעת שימוש בנרות למטרות שונות יש לנקוט במשנה זהירות", הדגיש רשף אוחיון. "יש להשאיר חלון מעט פתוח, להרחיק נרות מפריטים דליקים ולשים לב לבעלי חיים שקופצים. ככלל שימוש בנרות לא מומלץ למעט דברים שמציינים מנהגים שונים ובמקרים אלו יש לנקוט במשנה זהירות".  

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
התרגשות מהולה בעצב
תועד גורר חמור ונעצר
מכוכבי הילדים ועד רובוטים
לג בעומר בצריף בן-גוריון
ל"ג בעומר בצריף בן-גוריון
גיא קלנר, יעקב קורצקי וגור תמר בטקס לזכרו של עידו
מוקירים את זכרו של עידו בן ארי ז"ל
אלכסה דול , ארבל קינן וסלע שרלין
סלבס למען נערות בסיכון
הישג נהדר לתלמידי בית הספר אוסישקין
בית הספר "אוסישקין" בכפר סבא זכה במקום הראשון בתחרות הרובוטיקה
אזור התעשייה שגיא 2000 בתנופת פיתוח
אזור התעשייה "שגיא 2000" בתנופת פיתוח במגדל העמק