כפר סבא

"דיכאון אחרי לידה יכול לקרות לכל אחת"

שלוש פעמים חוותה ציפי כהן מכפר סבא דיכאון אחרי לידה. בעקבות החוויה האישית שעברה היא כיום פועלת לתת עזרה לנשים הסובלות ממצוקה במהלך היריון ואחרי לידה ולהעלאת הנושא למודעות הציבורית

זוהר אליה 30/05/2019
ציפי כהן.
צילום: פרטי

ציפי כהן (43) מכפר סבא חוותה דיכאון אחרי לידה שלוש פעמים ולא מאחלת לאף אחת לעבור את זה אפילו פעם אחת. אז איך זה קרה לאישה שמגיל צעיר הייתה עסוקה בלבנות לעצמה את החיים המושלמים? היא סיימה תואר ראשון ושני במערכות מידע, עבדה במשרד הביטחון ובחברת היי טק בתפקידי שיווק וניהול, התחתנה, נכנסה להריון, ילדה תינוק מתוק ובריא – ואז הכל התפוצץ לה בפרצוף.

"יומיים אחרי הלידה אני מסתכלת על התינוק, ומבינה שאלה הם החיים ומתחילה לבכות", היא נזכרת. "נתקפתי חרדה ולא הבנתי מה לא בסדר, הרי התגשם לי חלום ובמקום לשמוח הגעתי למצב של איבוד שליטה. הייתי קמה בבוקר ורואה רק שחור. מסתכלת על הדברים שבניתי ולא אוהבת ולא רוצה כלום – לא את הבעל, הבית או התינוק. אלה תהומות שאי אפשר לתאר אותם".

בבית החולים פטרו את ציפי בדברים קטנים. אמרו לה שהיא עייפה ונתנו לה תרופות הרגעה שמנעו ממנה להניק. רק אחרי שהשתחררה שמעה מרופא שהיא סובלת מדיכאון אחרי לידה. זה לקח שנה שלמה של טיפול עד שהצליחה להתאושש, ולקשר בין הקושי לבין מה שעברה בילדותה.

"אמא שלי נפטרה כשהייתי בת 11 וחצי. זה קרה בפתאומיות, מדלקת ריאות שהסתבכה אבל לפני 30 שנה לא ממש הסתכלו על זה. גדלתי עם אבא מקסים ואח גדול שליוו אותי ואמרו לי לחשוב חיובי וכך עשיתי. במקום להתמודד עם האבל בנפש העדפתי התמודדויות חיצוניות. הייתי התלמידה הכי טוב, חיילת מצטיינת, הצלחתי בעבודה אבל הדברים לא נעלמים מעצמם – הם נשארים בתת מודע עד שמתפוצצים ואז מצטערים שלא טיפלנו קודם".

לא פחדת להיכנס שוב להריון אחרי מה שעברת?

"מתתי מפחד  אבל לא רציתי להשאיר את הילד שלי לבד וחשבתי שאם עברתי את זה פעם אחת ויצאתי מזה אצליח לעבור את זה שוב. ההיריון השני היה מלווה בפחד שזה יחזור אבל הפעם ידעתי לקרוא לילד בשמו. בבית החולים הודעתי מראש שאני חרדתית וביקשתי לדבר עם העובדת הסוציאלית".

גם ההכנה מראש לא הצליחה למנוע את הדיכאון ששב ותקף בשנית. ציפי מודה שלאחריו חשבה לא להביא יותר ילדים לעולם אבל אז נכנסה להיריון לא מתוכנן.

"כשגיליתי אותו הייתי בערבוביית רגשות חזקים. בגלל שבאתי ממשפחה קטנה רציתי עוד ילדים, אבל מצד שני כבר התכוננתי לסגור את הבסטה. נכנסתי ללחץ כי לא ידעתי איך אני עוברת את זה והפלה לא הייתי מסוגלת לעשות. שוב נכנסתי לשמירת הריון אבל אז גיליתי את "מרכז בריאות הנפש של האישה" באיכילוב שטיפלו בי. גם הפעם הדיכאון לא נעלם אבל ה"פיקים" שלו היו נסבלים. נשבעתי שאני הולכת להעלות את הנושא לתודעה ולעזור לנשים אחרות".

ציפי הצטרפה כמתנדבת לעמותת "אמא יקרה" שהוקמה על ידי ימית אורבון ופועלת לתת עזרה לנשים הסובלות ממצוקה במהלך היריון ואחרי לידה ולהעלאת הנושא למודעות הציבורית.

"בבית החולים אחרי הלידה אף אחד לא מסתכל על האמא אלא רק על התינוק ולא מדברים על הנושא, אבל דיכאון אחרי לידה יכול לקרות לכל אחת, מכל מגזר ובכל גיל. יש גם כל מיני דרגות. יש להפריד בין ה"בייבי בלוז" שזה משהו פיזיולוגי, ובין מקרים שבהם אישה חווה קושי לישון ולאכול, מחשבות טורדניות ועליות וירידות קיצוניים במצבי הרוח. אני עובדת על הנושא השיווקי ועל הקמת מרכז פעילות לעמותה פה בכפר סבא, בשיתוף עם טלי רונה מהעירייה".

היום ציפי מעבירה הרצאות בנושא בהתנדבות ותומכת בקבוצת הפייסבוק של העמותה עם יותר מ 2,000 חברות, היא פעילה ב"חממה" לנשים שכירות ומנהלות בכפר סבא (בהובלת איילת פרץ ומאיה מילר), לומדת הנחיית הורים ב"אדלר" ועושה הסבת אקדמאים לתחום החינוך המיוחד.

תעזבי את ההיי טק?

"אני עובדת בחברה מדהימה עם אנשים מקסימים אבל אחרי מה שעברתי אני רוצה לעסוק במשהו ערכי שיצמיח אותי מבפנים. למזלי בעלי מאוד תומך ומפרגן ואין תחליף לתחושה שאני עוזרת למישהו".

אחרי כל מה שעברת, את אמא חרדתית?

"היום אני משתדלת שלא, אבל כשהם היו קטנים, למשל, כל הזמן הייתי נוגעת בהם כדי לראות שהם בחיים עד שהם היו מתעוררים. אני זאת שיצרתי להם בעיות שינה".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
שתי מעבדות סמים בפ"ת ור"ג
מאות הורים הפגינו ברעננה בעקבות אלימות בגני הילדים
גבר נפצע קשה בשריפה ברמת גן
מי הגיש הצהרת הון?(ומי לא?)
רוני בלקין. לקיים בירור
"לזמן את מנהל מחלקת הפיקוח לבירור"
הנהגת ההורים בחט"ב הנגיד: ראש העירייה מנסה להכשיל את מאבקנו
חשד לאירוע שוד בירושלים
התיכוניים הערכיים באזור השרון