כפר סבא

"מה שקרה פה הוא ביזיון טוטאלי"

עם פתיחתה של מערכת הבחירות נפגשנו עם חברת הכנסת הטריה, ד"ר אורלי פרומן ("כחול – לבן") תושבת כפר סבא, שמדברת על המציאות הפוליטית הסבוכה, על הרוטציה בין גנץ ללפיד ועל האופטימיות לקראת הבחירות, תוך בטחון מלא כי המפלגה עתידה להתחזק ולנצח

זאב שרגא 13/06/2019
פרומן. להשקיע בחינוך לגיל הרך
צילום: יח"צ

חברת הכנסת הטריה, ד"ר אורלי פרומן ("כחול – לבן") תושבת כפר סבא, בטוחה שאם הכנסת לא הייתה מתפזרת, בני גנץ היה מצליח להרכיב ממשלה. "כללי המשחק משתנים ברגע שמישהו מקבל את המנדט, ואני בטוחה שאם ביבי היה נוהג בהגינות ומחזיר את המנדט לאחר שנכשל, כפי שהיה צריך לעשות, הנשיא היה מטיל את המשימה על בני גנץ והיית רואה גם את המפלגות האחרות באות, מדברות, וביחד מקימות את הממשלה".

אבל למורת רוחה של פרומן, נתניהו לא נתן לגנץ את ההזדמנות הנחשקת הזו ובספטמבר מדינת ישראל תלך שוב לבחירות, "מה שקרה פה הוא ביזיון טוטאלי, חוסר אחריות," אומרת פרומן בכעס, "למעשה המדינה נמצאת בשנה שלמה של קיפאון. בתקופה בחירות אין תקציב מדינה, אי אפשר להוציא לפועל תכניות חדשות וכל המשרדים משותקים. תוסיף לזה את המיליארדים שהבחירות עולות, אתה יודע מה היה אפשר לעשות עם הסכומים האלה? מול זה עומד ביבי שבעצם נכשל, עם שלושה כתבי אישום בכפוף לשימוע, שעושה את הכל כדי להימלט מאימת הדין. אז בחודש הזה בכנסת, במקום לקדם את הנושאים שרציתי, מצאנו את עצמנו עם חוק החסינות, עם פסקת ההתגברות, עם החוק להגדלת מספר השרים בלי הגבלה, כל זה כדי לתת שוחד – תכנסו לממשלה שלי ותגנו עליי בהמשך, עם זה התעסקנו."

 "אנחנו שלושה חודשים לפני פתיחת שנת הלימודים ושר החינוך פוטר, המערכת תקועה לגמרי – נושא הצהרונים שעתידים להתייקר, בנייתן של כיתות לימוד חדשות, תשלומי הורים, הכל תקוע. זו פשוט שערורייה, וזאת ההוכחה שביבי וחלק מתומכיו מסביב לא רואים את טובת האזרחים. אני אומרת לביבי עם כל הכבוד, תודה רבה – לך תתעסק בעניינים שלך ושחרר אותנו לנהל את המדינה ולהוביל אותה, כדי לאפשר לכולנו חיים נורמליים."

ד"ר פרומן, בעלת רקורד מרשים ביותר בתחום החינוך, בתפקיד האחרון כיהנה מנהלת אגף החינוך בכפר סבא, עד שהחליטה על הצטרפותה לפוליטיקה הארצית. לפני כן כיהנה כמנכ"לית משרד החינוך במשך 6 שנים ולמעשה מאז שנת 1977 מקדישה פרומן את חייה המקצועיים לחינוך דור העתיד.

כחברת כנסת טרייה, שלושת הנושאים העיקריים שפרומן רוצה להשקיע בהם הם תחום החינוך ("הגשתי בקשה להקמת שדולה למען הגיל הרך בכנסת וכן לערוך יום מיוחד בכנסת על חשיבות החינוך הרך"), קידום נשים ("אין מספיק ייצוג לנשים אפילו בכנסת, 29 נשים מתוך 120 חברי כנסת, וגם מי ששם לא מוצבת במקומות גבוהים") ויחסי השלטון המקומי והשלטון המרכזי ("השלטון המרכזי צריך לשחרר את כל החסמים על השלטון המקומי על מנת שהאזרח יקבל את השירות הטוב ביותר")

 דווקא במפלגה שלך, בהקשר לקידום נשים – מוצבים ארבעה גברים בראש הרשימה. 

"אתה צודק. אני לא יכולה להגן על העמדה הזאת ואני חושבת שיש תפקיד חשוב לאיזון בין שני המינים".

 נשמעת בקרב הציבור ביקורת בנוגע למה שמכונה הסכם הרוטציה בין בני גנץ ליאיר לפיד, על תפקיד ראש הממשלה.

"אני חושבת ש"כחול לבן" הגיעה בזמן מאוד קצר להישג מאוד גדול, ומה זה אומר? שהציבור צמא לשינוי ואומר לביבי שדי, שילך להתעסק בעניינים שלו וייתן לנו את ההזדמנות לנהל את המדינה. הציבור הצביע 35 מנדטים, עם ההסכם הזה שאנחנו מדברים עליו, ההסכם ימשיך ו"כחול לבן" היא האלטרנטיבה השלטונית, אנשים חייבים להסתכל בעין מפוכחת קדימה ולהבין מה הולך לקרות פה. אנשים שביבי היה מעדיף בתקופות אחרות שיישארו מחוץ לכנסת, כל הכהניסטים והסמוטריצים למיניהם, הוא הביא אותם הכי קרוב אליו, לתוך הקבינט הביטחוני, הוא באמת רוצה להתאבד עם 9 מיליון אזרחים?"

מה הצפי הריאלי למספר המנדטים של כחול לבן בבחירות הקרובות?

"מה אני קוראת בקלפים? אני מאמינה גדולה במפלגה שלי ובהנהגה שלי. הפעם קיבלנו מועד ב' ואנחנו נצליח ונקבל יותר מנדטים. אני מאוד מקווה שאזרחי ישראל שיגיעו לקלפי לא ישכחו את הביזיון שקרה בכנסת ה- 21 ומי הוביל את הכישלון הזה. ברגע שיזכרו שביבי נכשל, יבינו שאי אפשר להמשיך ולהצביע לו. אני אופטימית ומאמינה שאנחנו ננצח ונקבל את אמון הציבור כדי להקים את הממשלה."

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
רחמים שלום עם ראש העיר חיים ברידא
שלום וברכה
אין חגיגה בלי עוגה (גם לא לכלבים)
שוד בנק במרכז כפר סבא
שוד בנק במרכז כפר סבא
 מקום 3 בתחרות הארצית
בית הספר פרחי המדע זכה במקום השלישי בתחרות חקר החלל הארצית
 יום שני ברציפות, אזעקות בצפון
יום שני ברציפות, אזעקות בצפון
"אנו באנו..." – אירוע שיחזור ההעפלה
הקואליציה הבאה תמנה 13 חברים
פצוע קשה בתאונה באשדוד