כפר סבא

בכפר סבא מחנכים לסובלנות

תוכנית מיוחדת לסייעות ולגננות בנושא מיגור האלימות בגיל הרך כשהמטרה היא לבנות חברת ילדים המושתתת על כבוד הדדי ורגישות לצורכי האחר

כתב לוקאל 18/06/2019
סיום הקורס
צילום באדיבות עיריית כפר סבא

בימים אלה הסתיים המחזור השני של תוכנית "ללמוד לחיות ביחד", אותה מובילות הרשות למניעת אלימות, סמים ואלכוהול והחברה העירונית לתרבות הפנאי בכפר סבא.

מדובר בתוכנית שנפתחה בשנה שעברה, להטמעת פעילויות למיגור האלימות החל מהגיל הרך, אשר עוסקת בחוויה החברתית של ילדים בגן. התוכנית מבקשת לסייע לצוות הגן לבנות חברת ילדים המבוססת על אמפתיה, כבוד הדדי ורגישות לצרכים של הזולת, תוך שמירה והצבת גבולות וחוקים חברתיים ברורים.

הנחת היסוד של התוכנית נשענת על טיפוח התנהגויות פרו חברתיות של ילדים (כגון גילוי אמפתיה, עזרה הדדית ומניעת התנהגויות אנטי חברתיות, ביניהן אלימות פיזית ומילולית), ועל ההנחה שאפשר והכרחי ללמוד וללמד יכולות רגשיות וחברתיות אלו.

בכך מהווה התוכנית כמעין מורה נבוכים, שמתווה שפה ברורה לגננות ולסייעות, כיצד ללמד את הילדים כישורים רגשיים וחברתיים, כגון פיתוח הבנה והבעה רגשית, כישורי הצטרפות לקבוצה ומניעת מקרים של אלימות.

במחזור השני של התוכנית, שנמשך 3 חודשים, השתתפו מנהלות גנים, סייעות בוקר, מדריכות גן ואימהות בית, שסיפרו במפגש הסיכום כי הקורס העשיר והעצים אותן, הקנה להם ביטחון וכלים לעזור לילדים ולהעצים גם אותם.

שני חן, מנהלת הרשות העירונית לביטחון קהילתי: "מטרת ההכשרה היא לבנות אקלים מיטבי לילדים בגן, לזהות אותות מצוקה וליצור סביבה מוגנת ומכילה, כך שהילדים ירגישו מוגנים ובטוחים בעצמם"

ורד קופלוביץ, מנהלת תחום הגיל הרך בחברה העירונית: "זהו נדבך נוסף במגוון השתלמויות חודשיות שהצוותים בגני היול"א עברו במהלך השנה. לאור הצלחת הקורס והמשוב החיובי שקיבלנו מצד צוותי הגנים, הוחלט להמשיכו בשנה הבאה עם צוותים נוספים, ואף לקיים קורס המשך".


עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
שלטי הבחירות ימוחזרו בגני הילדים
מצטייני אוהל שלום
מצטייני אוהל שלום
שתי מעבדות סמים נחשפו בקריות
מסיבת גיוס הסתיימה באלימות
הפעוטה שנדרסה ונפצעה אנושות התאוששה
התאוששה הפעוטה שנפצעה אנושות בתאונה
נפגעים מפגיעת רקטה במושב בשרון
מתכוננים לחורף בביה"ח רמב"ם
נעצר חשוד בסדרת התפרצויות לרכבים