כפר סבא

עפה על החיים

בגיל 78, רחל הראל, לא נחה לרגע. היא מתאמנת בפארק, משתתפת בחוגי יוגה, מטיילת בארץ, יש לה ווצאפ, היא גולשת בפייסבוק, מנחה נשים לירידה במשקל ובעיקר נהנית מהחיים

קרן שלהבת 20/06/2019
רחל הראל.
צילום: קרן שלהבת

"גם בגילי אפשר לעוף על החיים", כך אומרת רחל הראל, תושבת כפר סבא בת 78 שלא נחה לרגע. היא פעילה מהרגע שבו היא קמה עד לרגע שבו היא הולכת לישון. היא מתאמנת  4 פעמים בשבוע, רצה, הולכת, משתתפת בחוגי יוגה, התעמלות בונה עצם ואף מטיילת בארץ עם קבוצת פלג-קבוצת בת של מתנדבי 'יד שרה'. יש לה ווטסאפ, היא גולשת בפייסבוק ועדכנית בכל מה שקורה היום גם בעולם של הצעירים.

השינוי בחייה התחיל רק לפני 3 שנים, אז שקלה 120 ק"ג. "השינוי התחיל ביום שנפלתי בבית ופשוט התעלפתי. אני לא יודעת ממה זה נבע, רק שמצאתי את עצמי בבית החולים. הנכד שלי, שרץ מהצבא לראות מה שלומי אמר לי, 'סבתא, את חייבת לקחת את עצמך בידיים'. הנפילה הזו הייתה תמרור ההזהרה שלי. כשהחלמתי, התחלתי לאכול בצורה בריאה יותר, עשיתי ספורט ולמדתי קורס של מנחות לירידה במשקל שנקרא 'אישה עשר'. מאז אני שומרת על עצמי וגם מייעצת לאחרים".

רחל, תושבת העיר, עלתה ארצה בגיל 9 יחד עם הוריה שניצלו ברגעים האחרונים מידי הנאצים כשברחו מפולין לרוסיה. הוריה הכירו על הרכבת שהובילה אותם מרוסיה בחזרה לפולין בתום המלחמה. השניים שנישאו עלו לארץ כמה שנים לאחר מכן שלרחל מלאו 9.

"הורי היו ניצולי שואה, הם תמיד דאגו שאני ושני אחיי נאכל. הפחד שהאוכל ייגמר תמיד לווה אותם והם השרישו בנו את הפחד הזה", מספרת רחל שבמהלך חייה ניסתה את כל הדיאטות האפשריות ואף ניתוח לקיצור קיבה, שלאחריו שמנה שוב. "אני לא חושבת שישנה דיאטה שלא ניסיתי. ירדתי ועליתי במשקל כל הזמן. אכלתי הכל בלי סינון וכמובן שלא ביצעתי שום פעילות גופנית".

המפנה של רחל התרחש לפני 3 שנים כאשר בעלה, מוטק'ה, שמוכר בעיר כאיש ציבור, יו"ר מורי הנהיגה ועוד שלל של תפקידים נפטר.

 רחל: "אני ובעלי חיינו יחד 55 שנה. התחתנתי איתו חצי שנה לאחר שסיימתי את השירות הצבאי. נולדו לנו 3 ילדים וכשנולד הילד הראשון, פתחנו חנות למוצרי תינוקות 'במבי', כולם הכירו אותנו. בתחילת דרכי הייתי מדריכת גדנ"ע ויצא לי להדריך גם את דן כנר וגם את אפרים סנה. לא נולדתי שמנה, זה פשוט קרה עם הלידות והגיל. הייתי עסוקה בעבודה ולא דאגתי לעצמי. כשמוטק'ה נפטר, הרגשתי אבודה. עברתי משבר קשה שמוטט אותי. כשנכדי החייל עזב הכל ובא לבקר אותי עם המדים הוא ממש כעס עליי. הוא לא רצה שיקרה לי משהו וביקש ממני שאקח את עצמי בידיים".

איך עשית את זה?

"בתום האשפוז, החלטתי שאני מתחילה להעסיק את עצמי. התחלתי ללכת להמון חוגים, בינהם הדרכה של נשים בתחום התזונה ושמירה על אורח חיים בריא. אימצתי את השיטה, התחלתי לאכול בצורה מסודרת. הפסקתי לשתות ממותקים. אני משתדלת לאכול אוכל גולמי וכמה שפחות מזון מעובד. אני שותה המון מים וכמובן שעושה פעילות גופנית והולכת לחוגי התעמלות 4 פעמים בשבוע - צועדת ברגל ואפילו רצה, עושה כפיפות בטן שמיכה ועוד"

לא קשה לך?

"לא. אני עושה את הכל בצורה מבוקרת ומקשיבה לגוף שלי. ישנן המון פעילויות לגיל השלישי בכפר סבא ואני ממליצה לאנשים להגיע ולהירשם".

ישנם אנשים בגילך שסובלים מכל מיני בעיות רפואיות או שמרגישים תשושים. מה תציעי להם?

"דבר ראשון לא לשבת בבית. צאו, תבלו ותחיו. כשטוב לבן אדם אז הוא פתוח לשינויים. דבר שני להתחיל לאכול בריא. לא להחליט לעשות דיאטה כי אז אפשר להרזות אבל לא מתמידים. לקום בבוקר, לצעוד, ללכת לטייל, לאכול ארוחות מסודרות ומזינות. לשתות הרבה מים וכמובן לעשות פעילות גופנית. למי שחושש מגרימה של נזק, ניתן להירשם להתעמלות בפארק בשם 'פיט-קיי' שמתאימה לאנשים מבוגרים ונעשית בפיקוח ובאוויר הצח. מלבד הפעילות בפארק יש התעמלות בונה עצם מטעם העירייה ועוד שלל חוגים וטיולים. אם רוצים להפוך לבריאים, חייבים לאמץ אורח חיים בריא. כדאי להתחיל לשמור על הבריאות ולעשות פעילות גופנית לפני שמגיעים לגילי. אני לא סופר וומן וצועדת כל יום 'עוד צעד אחד' מבלי להעמיס על הגוף שלי. מי שקשה לו יכול להתחיל בהליכה של 10 דקות ומשם להתקדם".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
פסולת אלקטרונית
זכויות לפינוי הפסולת האלקטרונית – ללא עלות
תקף באגרופים, סטר ואיים
יורדים לאילת? קבלו 5 רעיונות לאוכל מהיר
יורדים לאילת? קבלו 5 רעיונות לאוכל מהיר
אלפי יחד יוקמו בכפר יונה
אלפי יח"ד יוקמו בכפר יונה
סוף לתורים בעיריית י-ם
סוף לתורים בעיריית י-ם
קשישה במצב אנוש לאחר שנפגעה מרכב
קשישה במצב אנוש לאחר שנפגעה מרכב
נדחתה הצעת מר"צ לביטול התוספת בארנונה ולתחבורה בשבת
"אנחנו כאן בשבילכן"