כפר סבא

אלוף אירופה

תנו הרבה כבוד לסייף יובל פרייליך ממועדון הפועל כפר סבא שזכה בשבוע שעבר באליפות אירופה. בראיון ל"קול הכפר" מספר יובל מה צריך סייף טוב כדי להגיע לרמות הגבוהות, מחמיא למועדון מהשרון וחושף את החלום שלו

זאב גולדשמיט 27/06/2019
יובל פרייליך עם מדליית הזהב באליפות אירופה
צילום: אוגוסטו ביצי

יותר משבוע חלף מאז שיובל פרייליך שלנו זכה במדליית הזהב באליפות אירופה בסייף, והוא לא יכול להתרפק על ההישג, שכן כבר בעוד שבועיים וחצי מצפה לו תחרות גדולה נוספת: אליפות העולם שתתקיים בבודפשט, וכעת הציפיות ממנו גדלו.                                      פרייליך, ממועדון הפועל כפר סבא, המדורג 40 בעולם, עשה הישג אדיר בדיסלדורף, גרמניה, לאחר שניצח בגמר אליפות אירופה בסגנון דקר את האיטלקי אנדראה סנטרלי המדורג במקום ה- 13 בעולם. הדרך לגמר עברה בארבעה ניצחונות בשלב הבתים, בהמשך ניצח יריבים מבריטניה ואיטליה; בשמינית וברבע הגמר ניצח שני יריבים מאוקראינה ובחצי הגמר ניצח יריב צ'כי.                                                                      

פרייליך (24) שנולד ביישוב נווה דניאל בגוש עציון בא מבית דתי. יש לו חמש אחים ואחיות.  בילדותו עבר עם הוריו לאוסטרליה למשך ארבע שנים, וכשחזר התחרה במכבי ירושלים. לפני שמונה שנים עבר למועדון הסייף הפועל כפר סבא תחת הדרכתו של המאמן הבכיר אוהד בלוה, המאמן גם את הנבחרת.                                                

פרייליך עלה לכותרות הראשיות במדורי הספורט לפני 11 שנים כשהיה נער בר מצווה. כמי שבא מבית דתי , ביקש לאפשר לו להתחרות שלא בשבת. בקשתו הגיע עד לבית המשפט. בעתירה שהוא ואביו הגישו נטען שיובל מופלה לרעה כיוון שאיגוד הסייף מארגן תחרויות רשמיות בשבתות, ובכך נמנע ממנו להשתתף. בג"ץ הוציא צו זמני לטובת פרייליך וקבע שאם לא יתנו לו להתחרות במוצ"ש הוא יזכה בניצחונות טכניים. בחלוף שנתיים פקע הצו. בתחילת השבוע פרייליך חזר לארץ, ובין האימונים התפנה לראיון מיוחד ל"קול הכפר": "מדלית הזהב באליפות אירופה היא סמל להצלחה שבאה משעות על גבי שעות של עבודה קשה, שלי ושל הרבה מאד אנשים שאני עובד איתם. הזכייה היא התוצר הסופי שאנשים רואים מבחוץ, אבל מה שבאמת מיוחד זה שהאנשים שעמלו יכולים ליהנות מההצלחה ולדעת שהעבודה שלנו נכונה, איכותית וקוצרת פירות. הזכייה עצמה היא לא הדבר העיקרי, אלא תופעת לוואי של הרבה מאד זיעה, כישלונות וחיפושים. אני שמח שבסוף תופעות הלוואי הביאו אותנו למקום הזה".

האם תכננת על מדליית זהב באליפות אירופה?

"אי אפשר לתכנן דברים כאלו. עשיתי כל שביכולתי כדי לתת לעצמי את ההזדמנות הטובה ביותר להגיע לתחרות בצורה הטובה ביותר. לפעמים זה עובד, לפעמים נופלים מוקדם. לפני התחרות דמיינתי את עצמי מנצח, את החגיגות אחרי, את השמחה וההתרגשות. בזמן התחרות נשארתי בפוקוס, לא הרשיתי לדמיון שלי לנדוד, אבל הדמיון ממש הפך למציאות".

כיצד חגגתם אחרי הזכיה במדליה?

"הזמנו פיצה במלון ושתינו כוס בירה, כל הנבחרת ביחד. היה משהו מאד נקי, מאד אמיתי בערב אחרי הזכייה. אני שמח שהייתה לי הזכות לחגוג ולחלוק את הזכייה הזאת עם הנבחרת שלי, שהם גם חברים ואנשים טובים ויקרים".

מה סייף טוב צריך כדי להגיע לרמות האלו?

"אין תחליף לעבודה קשה, לצוות חזק, חכם, תומך וטוב, שזה כמובן גם קריטי. יש לי הזכות לעבוד עם קבוצת אנשים איכותיים, שדוחפים אותי ועושים כל שביכולתם כדי שאוכל להגיע למעמדים כאלה. אמונה ביכולות זה עוד אלמנט שבלעדיו קשה להצליח, למרות שאצל הרבה ספורטאים קשה לפעמים תמיד להאמין, כך גם אני, אבל בסוף אם אין את הדבר הזה עמוק בפנים, לפעמים נתקעים".

כמה שעות אימון בשבוע אתה מקדיש לסייף?

"אני מתאמן מדי יום, חוץ משבתות. במהלך השבוע יש בין שלושה לארבעה אימוני כושר עם יואב אזרד, מאמן הכושר הנהדר שלנו. ארבעה עד חמישה אימוני סייף, ועוד מספר אימונים מנטליים עם פסיכולוג ספורט. הלו"ז שלי בנוי סביב הדברים האלו, אני בונה את החיים שלי סביבם".

מהיכן אספת את הכוחות להיאבק משפטית כדי לאפשר לך להתחרות בסייף שלא בשבתות. ומה קרה מאז?

"המשפט שניהלתי לפני 11 שנה לצערי לא צלח, וקיבלתי בסופו של דבר החלטה שאם אצטרך לסייף בשבת זה מה שאעשה. זה היה מאבק צודק. המצב הזה שספורטאי דתי לא יכול לקבל הזדמנות להיות חלק מנבחרת ישראל בגלל שהוא שומר שבת הוא שערורייתי. זה לא נכון ולא הוגן להציב ספורטאים דתיים בפני הדילמה הזו, ואני מקווה שזה ישתנה. היום השלמתי עם זה, ואני מתחרה בשבת, כיוון שגם בעולם תחרויות גדולות מתקיימות בסופי שבוע". 

יובל, ספר קצת על המועדון שלך, הפועל כפר סבא.

"לפני שמונה שנים עברתי להתאמן בהפועל כפר סבא אחרי שלוש שנים מצוינות בירושלים עם המאמן פשה אבדוקימוב, שנתן לי את הבסיס לסייף שלי. הפועל כפר סבא אז וגם היום היה המועדון החזק ביותר, עם יריבי אימון איכותיים ובעלי הישגים יוצאי דופן. אני זוכר שאוהד היה בשבילי מאמן נבחרת אגדי שאימן סייפים כמו נעם מילס ועידו הרפר, שהיו בשבילי מודלים להערצה. אוהד בלוה לימד אותי לחשוב על סייף בצורה עמוקה, לא כדבר טכני ושטחי של שני סייפים שמנסים לגבור אחד על השני, אלא כדו שיח, ויכוח ספורטיבי שצריך לצאת ממנו על העליונה דרך הכנעה עדינה, מחושבת אך מורכבת. אוהד לימד אותי להסתכל על דברים מזוויות ראייה שונות, מקוריות, גם כסייף וגם כאדם, ואני חייב לו הרבה".

מה החלום שלך?

"להיות אלוף אולימפי הוא חלום של כל ספורטאי וכך גם שלי, אבל בדרך לשם אני צריך לעבור את התהליך, להיות מחובר לדרך ולדעת לשים את הספורט בפרופורציה. אמנם זה החלום, אבל זה לא הדבר היחיד, וככל שאזכור את זה אולי יהיה לי יותר קל בדרך. חוץ מזה, אני רואה את ההשפעה של המדליה הראשונה של יעל ארד על הספורט הישראלי בכלל ועל ג'ודו בפרט ואני מקווה שיום אחד אוכל לומר שגם אני תרמתי את חלקי בפיתוח הספורט הישראלי. חשוב לא להסתכל תמיד על ההישג, התואר, אלא לדעת לקחת כל צעד בזמנו המתאים ולא לחיות את החיים על פי תוצר סופי שחולמים עליו".

האם אתה רואה את עצמך חוזר עם מדלייה אולימפית מטוקיו?

"אני רואה את עצמי כבעל סיכוי, אבל לא יכול לתת לזה להיות מה שמניע אותי. אני עוד לא שם. רק לעבור את הקריטריון לאולימפיאדה זו משימה קשה. אנחנו מנסים תחילה להגיע לאולימפיאדה כקבוצה, ואם זה לא יצליח אנסה כבודד. העבודה הקשה, ההשתפרות, ההתקדמות והצעדים הקטנים שהופכים אותי ליותר טוב הם שדוחפים אותי קדימה, לא המחשבה על מדליה. ככל שמסתכלים קדימה מדי ונותנים לדברים הרחוקים להוביל אותנו, נפספס את מה שממש לפנינו, את האבנים, העליות והירידות שנמצאות בדרך שצריך לנווט בצורה שקולה ומדודה".                                                                   

במועדון הפועל כפ"ס גאים באלוף החדש. מאמנו אוהד בלוה שמאמן אותו במועדון ובנבחרת,  אמר השבוע: "יובל פרייליך הינו ספורטאי מיוחד, היודע להביא את עצמו לא בפעם הראשונה בתחרויות מטרה. אלוף עולם ואירופה עד גיל 17, פעמיים אלוף אירופה לנוער וסגן אלוף אירופה לגילאי 23.  יובל יחד עם יתר שחקני הנבחרת הינם ספורטאים מצוינים, שזכיתי ב'פרס' גדול, להוביל אותם. יובל הוא אתגר לא קטן שכן הוא אינטליגנט ושואל שאלות, לא מקבל חלק מהדברים כמובנים מאליהם. יובל עובד קשה מאוד באימונים, וההצלחה היא תוצאה של השקעה רבה מצידו".                                       

סייף נוסף מהפועל כפ"ס, עידו הרפה, סיים במקום ה-12 באליפות אירופה, בעוד דני ליס סיים בסיבוב השני. הנבחרת מדורגת במקום השישי באירופה, ומאז פברואר במקום השני בגביע העולם.

עוד בכפר סבא
זאב גולדשמיט 12/11/2019
זאב גולדשמיט 07/11/2019
זאב גולדשמיט 05/11/2019
זאב גולדשמיט 31/10/2019
זאב גולדשמיט 31/10/2019
זאב גולדשמיט 30/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
 ילד כבן 7 שרכב על אופניים נפגע מאוטובוס בבית שמש ונפצע באורח קשה.
אוטובוס פגע בילד בבית שמש
מעל השאר
הולכים ושותים
 חשד: צעיר ביצע מעשים מגונים בקטינות וחיילות
חשד: צעיר ביצע מעשים מגונים בקטינות וחיילות
המקרר החברתי בדרך לרעננה
המקרר החברתי בדרך לרעננה
אגם אופנתית
התחלות חדשות
רב מרכז העיר והמקוואות הרב  בן ציון יעקב קרמר (שמאל)  ואברהם קורזוך מנהל מחלקת המקוואות(ימין)  בבדיקת כשרות בורות הטבילה במקווה החדש
סיור במקווה החדש הנבנה בשכונת קפלן בכ"ס