כפר סבא

מפגש פורום האקולוגים בכ"ס

במפגש למדו בין היתר על על גינון בר-קיימא

כתב לוקאל 27/06/2019
גינת המאביקים פארק כפר סבא
צילום: יעל זילברשטיין ברזידה והדס מרשל ברוך

ביום ג' האחרון נפגש פורום האקולוגים הארצי בנושא צמצום השימוש בהדברת עשביה וגינון בר-קיימא. הפורום הגיע לפארק העירוני בעיריית כפר-סבא בכדי לשמוע מהמובילים בתחום.

כפר-סבא הינה הרשות הראשונה שהכריזה כי היא מפסיקה את השימוש בקוטלי עשבים בכדי לשמור על בריאות הציבור ועוברת לגינון בר-קיימא החסכוני במים ומשאבים, תומך במאביקים ובעיקר בריא יותר לאדם ולסביבה.

למפגש הגיעו אקולוגים של רשויות מרחבי הארץ, נציגי החברה להגנת הטבע, המשרד להגנת הסביבה, אדם טבע ודין, רשות הטבע והגנים ואוניברסיטת תל-אביב בכדי ללמוד מהניסיון של כפר-סבא כמובילה בתחום זה.

עילאי הרסגור הנדין, סגן ראש העיר ומחזיק תיק הקיימות ותיק התחבורה, הציג את התהליך שהוביל לקבלת ההחלטה להפסיק את השימוש בריסוסים לפני כ-3 שנים עקב פניות תושבים והצטברות העדויות על ההשפעות הבריאותיות של חומרים אלו.

עידית אמויאל מנהלת מחלקת גנים ונוף וניריה גרינברג סגן מנהל המחלקה הציגו את העשייה הענפה של המחלקה והציגו כיצד ניתן לעשות זאת בפועל כשהמסר העיקרי הוא-  "עשבים הם לא אויבים".

עידית פירטה על דרך העבודה שכוללת מיפוי מפורט של העיר, יצירת תכנית עבודה מסודרת ומעקב רציף. גינון בר-קיימא כולל הפסקת השימוש בקוטלי עשבים, הרחבת השימוש בשיחים וצמחים משתרעים, כיסוח עשבייה בחרמוש, שימוש ברסק גזם וצמחים מקומיים ועוד.

כל זאת נעשה במקביל להסברה לציבור בשיתוף אגף קיימות וחדשנות בעיר. את המהלך שכולל הסברה במגוון סוגי מדיה, שילוט, פעילויות לציבור הרחב הכוללות הקמת אתרי טבע עירוני ועוד הציגה תמי קצבורג נבנצל סגנית מהלת האגף.

לאחרונה זכתה העיר גם בפרס היער העירוני של משרד החקלאות על ניהול העצים בעיר בצורה ממוחשבת ודיגיטלית עם תשומת לב לכל עץ ועץ.

משם המשיך הפורום האקולוגי לסיור בפארק העירוני בהובלת מוטי מורי מנהל הפארק העיורוני- פארק תומך טבע ואדם בו לצד האזורים האינטנסיביים של מדשאות ומתקני משחק משולבים ערכי טבע כגון בריכת חורף, גינת מאביקים, אזור לגידול צמחייה מקומית ובסכנת הכחדה ועוד.

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
שכונה חדשה תוקם באלעד
קירוי היציע הדרומי באצטדיון טדי
קירוי היציע הדרומי באצטדיון טדי יושלם ביולי 2019
הטיילת בראשל"צ משנה את פניה
עוד יערה רשף. שוקלים ערר
נסגרה חקירת האונס הקבוצתי בהרצליה
פצועים ועצורים בסיומה של הפגנת יוצאי אתיופיה
שישה נפגעים בסיומו של מרדף
שמים סוף לכאב
הפוליטיקה של רמת השרון