כפר סבא

המשטרה חויבה לפצות מפגין שנעצר

המשטרה תפצה באלפי שקלים פעיל חברתי שנעצר לאחר שהפגין בכפר סבא תוך שימוש במגפון. "לא הייתה עילה חוקית לעצור את התובע"

מיכאל פרוסמושקין 02/07/2019
המשטרה חויבה לפצות מפגין שנעצר
צילום אילוסטרציה iclip art

משטרת כפר סבא תפצה פעיל חברתי שנעצר לאחר שהפגין בשנה שעברה נגד שרת המשפטים דאז איילת שקד – כך קבע לפני ימים אחדים בית משפט לתביעות קטנות.

מדובר בתביעה שהוגשה ע"י הפעיל ערן ורד, ומתייחסת לאירוע שהתרחש ב – 19 בספטמבר 2018, אז הגיע ורד יחד עם חברו אל מחוץ לאולם בו התקיים כנס בחירות לרשויות המקומיות בכפר סבא, בנוכחות שרת המשפטים דאז. השניים נעמדו על המדשאה ממול המבנה והביעו דברי מחאה כלפי שקד באמצעות מגפון. ורד טען כי בחלוף כרבע שעה, הגיעה למקום ניידת משטרה והוא הדרש לחדול משימוש במגפון. לאחר שסירב, הוא נעצר, נאזק והוכנס לניידת למשך כ – 17 דקות. לאחר ששקד עזבה, הוא שוחרר. ורד טען כי היתה לו זכות מלאה לבטא את דעתו, להביע את מחאתו והוא לא סיכן איש ולא הזיק לאף אחד. על כן דרש לפצות אותו ב – 6,000 שקל. מנגד, המשטרה טענה כי נוכחותו גרמה להפרה של הסדר הציבורי ועל כן היתה למשטרה לפעול כפי שפעלה.

השופטת זהבית אלדר דחתה את טענת המשטרה וקבעה, לאחר שצפתה בסרטון מהמקום, כי ורד וחברו לא חסמו כבישים, לא התנצחו עם מפגיני נגד ולא התעמתו עם שוטרים. עוד קבעה השופטת כי התנועה בכיר נראית מתנהלת כסדרה ללא כל סיכון, האטה, הפרעה או הסחת דעתם של נהגים וזאת בניגוד לנטען בדו"ח הפעולה של השוטר ובכתב ההגנה.

השופטת גם ציינה כי לאחר שחרורו של ורד, הוא לא זומן לחקירה ולא הוגש נגדו כתב אישום על הפרת הסדר הציבורי. "מעשיו של התובע לא עלו לכדי הפרת הסדר הציבורי ולכן בנסיבות האירוע, לא מצאתי כי הייתה למשטרה עילה חוקית לעצור את התובע", פסקה השופטת. לאור כך, חייבה השופטת את המשטרה לפצות את ורד ב – 3,000 שקל בתוספת הוצאות משפט בסך 400 שקל.

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
נמצאה מנהלת לביהס דקל
נמצאה מנהלת לביה"ס דקל
איך תכינו את ביתכם ודירתכם לחורף הקרב?
כיתות תאומות עירוני ב'
צאלה וקסמן-גונן, סמנכלית שירות והסברה בעיריית כפר סבא
מעיריית כפר סבא להייטק
מרכז מסחרי ראשון בשכונת נווה זמר ברעננה
בדרך למרכז מסחרי ראשון בשכונת "נווה זמר" ברעננה
שיעור על גלגלים
שיעור על גלגלים
חשודה לא הובאה בזמן לביהמ"ש – המשטרה תשלם
המתנדב המצטיין