כפר סבא

"למה לא מטפלים בשדרה?"

מסיור שערך כתבנו בגן הברון מנשה בכפר סבא עולה תמונה עגומה של הזנחה, עצים שנכרתו לטובת הקמת בניין, עצי ברושים שהתייבשו, מבנה נטוש, עשביה שצומחת פרא, ההזנחה בעיקר בשדרה המערבית. העירייה מבטיחה לשחזר את השדרה המערבית

זאב גולדשמיט 09/07/2019
מבנה נטוש בגן
צילום: פרטי

בכניסה הצפונית לשכונה הירוקה בכפר סבא ישנה שדרת עצים הנקראת "גן הברון מנשה". מדובר בגן שההיסטוריה שלו נשזרה בתולדות היישוב היהודי בארץ ישראל.  אדמות הגן בשטח של כעשרה דונמים נרכשו ע"י הברון פליקס דה מנשה, איש אלכסנדריה שמעולם לא התגורר בארץ ישראל, אבל רכש בה קרקעות. גן מנשה הפך למקום מפגש של חברי השומר, הפלמ"ח וההגנה.לגן המופלא הגיעו רבים ממנהיגי היישוב: דוד בן גוריון, אנשי התרבות אהרון מסקין וחנה רובינא, ויש אומרים שאפילו השחקנית האיטלקיה סופיה לורן התארחה בו. הגן המפואר, שבמשך שנים היה כפיסת טבע עלומה, הועבר לרשות העירייה וניטעו בו עצים ונשתלו דשאים, אבל לאחרונה עלו תלונות מצד תושבים על הזנחה.

 לצד השדרה המרכזית קיימת שדרה נוספת ממזרח למערב, שמקבילה לבתי היוקרה שנבנו מסביב. חבר מועצת העיר כפר סבא, פנחס כהנא, מתכנן ערים במקצועו, שביקר במקום,סיפר: "שדרת מזרח-מערב הצמודה לגן מנשה מוזנחת לחלוטין וזאת אחרי שהייתה מחויבות מצד העירייה לשקם את השדרה. מאז שהניחו מערכת טפטוף ונטעו שתילים במקום השדרה מוזנחת. חסרים כעשרה עצים, והעצים הקיימים לא מטופלים, אולי חולים. למה מחכים? למה לא מטפלים בשדרה ובכל השטח?".

ואכן,מסיור שערכו השבוע בשדרת הברון עולה שהשדרה ממזרח למערב נטועה בעצים יבשים. עשבייה סבוכה עוטפת את גזעי העצים, מה שמראה, לכאורה,  שיד גנן לא טיפלה בהם לאחרונה.

בנוסף,כהנא מסב את תשובת ליבנו לבניין מגורים שנמצא עדיין בבניה והורחב על חשבון השטח הציבורי, ולשם כך שדרת העצים נקטעה באמצע השביל.

אחד השכנים שירד אלינו סיפר, שעשרות תלונות של שכנים על הזנחה הופנו לעירייה, שאכן שלחה נציג לבדוק את העצים, אבל לטענתו לא נתנה פתרונות.אותו שכן אף הוסיף, ששביל העפר שתחום בין שדרת העצים לשכונת המגורים, מוזנח. בשביל העפר ראינו מכולה גדולה ומכונית שחונה.

חצינו את רחוב אנגל, וביקרנו בשדרה המרכזית שמחציתה נראית טוב, בעוד שבחלק הקדמי חסרים עשרה עצים שנכרתו. ההליכה בשדרה היא על שדה קוצים.

 לאחר הליכה קצרה מגיעים למבנה נטוש ומוזנח,שעל קירותיו צוירו ציורי גרפיטי,וכל ריצפת המבנה מזוהמת. המבנה הזה עלול להיות מאויש ע"י חסרי בית או שוהים בלתי חוקיים. אותה תושבת השכונה שעברה במקום אמרה: "היו יכולים להפוך את זה למרכז מבקרים,או כל דבר תרבותי אחר. לא חבל?".

לצד הגן המגודר ניבנו בשנים האחרונות מספר קוטג'ים, וסללו כביש מיוחד כדי שניתן יהיה להגיע ברכב לקוטג'ים. הכביש מוביל גם למגרש חניה, שמעטים יודעים עליו,והוא רוב הזמן אינו מאויש.

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "עיריית כפר סבא משקיעה רבות בשדרת העצים שבגן הברון מנשה. נושא הברושים היבשים נמצא בבדיקה של גורמי מקצוע ואגרונומים, על מנת לזהות באם ישנו קשר סיבתי בין עבודת הקבלן לבין העובדה שברושים התייבשו. במקרה של השדרה המזרחית, עיריית כפר סבא דאגה להקים מערכת השקיה ולשתול ברושים במקומם של אלה שהתייבשו. השדרה שוחזרה והיום ניתן לראות את השדרה הולכת וצומחת מחדש על אותו תוואי היסטורי. באשר לשדרה המערבית, במידה ויימצא קשר ישיר של קבלן לנזק הנ"ל, הנושא ייאכף בחומרה וזה כאמור נמצא בבירור.

"חשוב להדגיש, כי בסיור שנערך במקום, נצפתה תופעה של התייבשות של קצות העלווה, העלולה להעיד על מחלה ולא על נזק עקב חוסר השקייה או פגיעה על ידי קבלן, והנושא, כאמור, בבדיקה, כאשר העירייה תדאג לשחזר את השדרה המערבית, כפי שעשתה בשדרה המזרחית. בין אם קבלן גרם לכך ובין אם מחלה כזו או אחרת".


עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
אישה בחוף הנפרד בעת השעות המיועדות לגברים
החוף הנפרד לא יורד מהכותרות
גבר איבד את הכרתו וטבע בבריכה בכפ"ס
חילופים על הקווים
"למלאכי האבטחה סליחה ומחילה"
מתחילים במערך השאטלים
בקרוב שאטלים לאזור התעשייה בכ"ס
שירות עירוני בקליק
פרסום ראשון: סימה פרי פורשת מהמרוץ לראשות העירייה ומהחיים הפוליטיים
קפה ביגה  ניוקי ערמונים
מתכון מנצח לניוקי ברוטב ערמונים