כפר סבא

עידן הרכב החשמלי בכפר סבא

כפר סבא תהיה העיר הראשונה בארץ שתפרוש רשת עמדות טעינה סמוך לבתי התושבים, כחלק מהחזון העירוני להפחתת זיהום האוויר

כתב לוקאל 16/07/2019
ראש העיר רפי סער וסגן ראש העיר עילאי הרסגור-הנדין ברכב החשמלי
צילום באדיבות דוברות עיריית כפר סבא

עיריית כפר סבא, באמצעות החברה הכלכלית, יוצאת במהלך רחב לקדם העברת נהגים מרכבי מנוע בערה לנהיגה ברכבים חשמליים כחלק ממימוש החזון העירוני להפחתת זיהום האוויר.

כעת קורם הפרויקט עור וגידים, לאחר שהוסכם על שיתוף פעולה עם חברת "קרסו מוטורס" ושותפות עם מילגם EV-edge, במסגרתו יוצבו מאות עמדות להטענת רכבים חשמליים ברחבי העיר, כשהעמדה הראשונה תוצב בימים הקרובים, ברחוב התעש באזור התעשייה.

המהלך התקדימי כולל שני חלקים – יצירת היצע מלא של עמדות הטענה בעיר והגדלת ביקושים לרכישת רכבים חשמליים בקרב תושבי העיר וקהל העובדים בה.

בשלב הראשון בפרויקט יוצבו 8 עמדות טעינה ראשונות במיקומים נבחרים, כאשר העמדה הראשונה תוצב כבר בימים הקרובים. בהמשך, תיפרס תשתית הטענה לרכבים במרחב הציבורי על פי ביקוש המוערכת בכמה מאות עמדות טעינה, במטרה להקים רשת טעינה גם בסמוך לבתי התושבים. העמדות יותקנו על ידי מילגם EV-edge. עמדות הטעינה הן החכמות והמתקדמות בישראל ומאפשרות טעינה של כל סוגי הרכבים החשמליים הנטענים הקיימים, וגם אלו הצפויים להגיע  בעתיד.

ראוי לציין, כי כפר סבא, העיר שמובילה בארץ את מהפכת התחבורה, היא העיר הראשונה שהשלימה מכרז לפריסה מלאה של עמדות הטענה במרחב הציבורי בעיר.

בנוסף, ועדת התחבורה העירונית המליצה על סדרת צעדים מרחיקי לכת לעידוד המעבר לרכבים חשמליים מרכבים מונעי דיזל ובנזין, כחלק מהחזון העירוני להפחית את זיהום האוויר ואת הרעש בעיר ולעודד שימוש בכלי רכב מיטיבים עם הסביבה.

המכונית החשמלית  הראשונה בה צפויים לעשות שימוש התושבים היא רנו ZOE החדשה – מכונית 100% חשמלית עם טכנולוגיה חדשנית וטווח נסיעה רחב המעניק חווית נהיגה מרגשת.

במקביל, הושק בימים אלה קמפיין רחב היקף לעידוד מעבר לרכבים חשמליים בשיתוף עם חברת "קרסו מוטורס", במטרה לפשט את המעבר לרכב חשמלי במקביל להקמת רשת הטעינה בעיר. במסגרת זו יימכרו 2 דגמים חשמליים - רנו ZOE הסופר המיני חשמלית שנמכרת בישראל וניסאן LEAF, המשפחתית החשמלית שעתידה להגיע בקרוב לארץ.

כדי לעודד את המעבר לרכבים חשמליים, יינתן פטור מלא מתשלום דמי חניה לרכבים חשמליים ברחבי העיר, וכן יסומנו בצבע ייחודי חניות ייעודיות עם עמדת הטעינה שיוקצו לרכבים חשמליים בלבד. כאמור, את עמדות הטעינה שיוצבו בעיר תתקין מילגם EV-edge. בנוסף, תושבי העיר שיהיו מעוניינים, יוכלו לקבל שירות וי.אי.פי עד הבית – במסגרתו יוכלו ליהנות מנסיעת מבחן עד הבית.

ראש העיר, רפי סער: "עיריית כפר סבא מקדמת בימים אלו שורה של פרויקטים סביבתיים, כחלק ממדיניות עירונית ירוקה. אני מברך על שיתוף הפעולה עם חברת 'קרסו מוטורס' ועם קבוצת מילגם EV-edge, במסגרתו נקדם את המעבר לרכבים חשמליים ונפחית את זיהום הסביבה של הכפר-סבאיים בפרט, ובכלל. עיריית כפר סבא תמשיך ליזום פרויקטים נוספים בתחום ואני קורא לתושבי העיר להצטרף למהפכה ולעבור לרכב חשמלי. בזכותכם העיר הירוקה שלנו תהיה ירוקה מתמיד".

סגן ראש העירייה ומחזיק תיקי התחבורה, הקיימות והחדשנות עילאי הרסגור-הנדין: "מהפכת התחבורה ממשיכה, ואנחנו מבצעים מהלך משולב של הצבת עמדות טעינה והכנסת רכבים חשמליים, באופן שיהפוך את כפר סבא לעיר החשמלית הראשונה בישראל. לצד סלילת נתיבי התחבורה הציבורית ושבילי האופניים והפעלת השאטלים לאזורי התעשייה, אנחנו מטפלים גם ברכבים הקיימים ויוצאים במהלך שיעודד תושבים להחליף רכבי בנזין מזהמים לרכבים חשמליים, שתחזוקתם והפעלתם זולה הרבה יותר. מדובר לא רק במהלך סביבתי, אלא בחיסכון כספי לטווח הארוך עבור תושבי כפר סבא".

מנכ"ל עיריית כפר סבא, איתי צחר:"עולם התחבורה משנה את פניו. האתגר האמיתי הניצב בפנינו הוא לכוון נכון למקום אליו העולם צועד. על פי הנראה, הרכבים החשמליים הם חלק מהשינויים המשמעותיים אשר עומדים להתחולל בישראל, וכעיר מובילה אנו גאים להיות חלוצים בנושא".

מנכ"ל החברה הכלכלית לפיתוח כפר סבא, אלעד קנדל: "החברה הכלכלית יוזמת ומקדמת מהלכים תחבורתיים וסביבתיים. מדינת ישראל הכריזה החודש על מהלך ארצי להקמת תחנות הטענה ואנחנו גאים לראות שאנו, כחברת בת עירונית, בחזית הפתרונות הטכנולוגיים ופועלים למען העיר. הקמת העמדות היא צעד נוסף בסל פתרונות תחבורתיים עליהם אנחנו שוקדים בימים אלו".

טומי דויטש, מנכ"ל מילגם EVedge מסר: "אנו, כחברה המובילה במתן פתרון מקיף לטעינת רכבים חשמליים במרחב הציבורי בישראל, גאים להירתם לחזון של כפר סבא ולהעמיד לתושביה ולבאים בשעריה את עמדות הטעינה המתקדמות שלנו".

רועי שחורי, מנהל רנו בישראל ב"קרסו מוטורס": "אנו מברכים את עיריית כפר סבא על היוזמה ושמחים לשתף פעולה בקידום המהפכה לתחבורה בר קיימא בישראל.  תאגיד רנו – ניסאן החל את המהפכה החשמלית בעולם. 'קרסו מוטורס' רואה בפריסת תשתיות טעינה חשיבות עליונה ביצירת המהפכה החשמלית ובהצלחתה בישראל.  עם הדגמים רנו ZOE וניסאןLEAF, אנו מציעים לתושבי כפר סבא חיסכון משמעותי בהוצאות הדלק והאחזקה, ונסיעה במכונית ששומרת על איכות הסביבה ומונעת זיהום אוויר. אנו מברכים את העיר כפר סבא על היוזמה ומקווים שערים נוספות בארץ ילכו בעקבותיה ויעודדו מעבר לרכבים 100% חשמליים".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד להצתה נוספת של עסק במתחם השוק
למה לה פוליטיקה עכשיו?
למה לה פוליטיקה עכשיו?
השריפות באמזונס: שיקוף לאש המשתוללת בין בני האדם
שני פקחים הותקפו בהרצליה
שני פקחים הותקפו בהרצליה על ידי תושב רעננה
קאנטרי הולמס פלייס כפ"ס יוצא לדרך
תאונת דרכים בדרום
תאונה בין רכב מסחרי למשאית בכביש 80
תחלואת חצבת בערי השרון
משה פדלון. מירב המרץ שלי מוקדש לעשייה
"אין שום סיבה למדינה להתערב לנו בחיים"