כפר סבא

"לקח לריאות": שן הוצאה מריאה של קשיש

שן שנשברה במהלך טיפול שיניים עשתה את דרכה אל הריאה של קשיש בן 85 שהחל לסבול משיעול מתמשך. לאחר כארבע שעות, הצליח צוות מחלקת הריאות בביה"ח "מאיר" לחלץ את השן ללא ביצוע ניתוח

מיכאל פרוסמושקין 29/07/2019
השן הבריאה
צילום: דוברות בית חולים מאיר

סוף טוב: צוות רפואי ממחלקת הריאות במרכז הרפואי "מאיר" חילץ שן מריאה של קשיש.

לפני כשבוע וחצי הגיע בן 85 מנתניה למחלקת הריאות במרכז הרפואי "מאיר" בכפר סבא עם חשד להימצאות של גוף זר בריאות. לדבריו, בזמן טיפול אצל רופא שיניים חלק מהגשר נשבר ונשאף לגרונו ומאז הוא סובל משיעול. הוא נשלח לביצוע צילום חזה, אז התברר כי  השן התמקמה בריאה הימנית של הקשיש.

את פעולת חילוץ השן ניהל ד"ר איל רומם, מנהל תחום רפואת ריאות פולשנית מהמרכז הרפואי "מאיר", שסיפר: "החלטנו לעשות כל שביכולתנו כדי לא להגיע לניתוח חזה פתוח, וניסינו לחלץ את השן באמצעות ברונכוסקופיה – פעולה שבה מוחדר מכשיר אל דרכי הנשימה ומאפשר לבדוק את דרכי הנשימה וגם לטפל בבעיות המתגלות תוך כדי הבדיקה, במקרה זה, השן שנשאפה".

לדברי ד"ר רומם, "הפעולה היתה מורכבת במיוחד. השן היתה גדולה, זזה ממקום למקום, והיה קושי רב לתפוס אותה באמצעות מלקחיים". ד"ר רומם הסביר כי במקרים מסוג זה ישנו חשש אמיתי לתזוזת השן בריאה – מה שעלול להביא לסגירת נתיב אוויר מרכזי עד כדי קריסת הריאה. "ניסיתי לשלוף את השן באמצעות מספר טכניקות, בין היתר על ידי שימוש בציוד שמשמש להוצאת אבנים מהכליות. בסוף הצלחתי לסובב את השן ולתפוס אותה דרך השורש, ואחרי ארבע שעות ארוכות של עבודת צוות מאומצת ועיקשת הצלחנו לשלוף את השן ולהימנע מניתוח ופתיחה של בית החזה".

אתי קלצ'וב אחות אחראית ברונכוסקופיה שעבדה יחד עם ד"ר רומם בחדר מספרת: "זו היתה פעולה מאתגרת במיוחד, כמעט בלתי אפשרית. לאורך השעות הארוכות נעזרנו גם בד"ר אורי ונד ובאחות שולי גראפי לטובת הפרוצדורה המסובכת, וכשהצלחנו לשלוף את השן, התמלאנו תחושת סיפוק אדירה, וגאוות יחידה של צוות מוביל שלא מוותר ונלחם עבור המטופלים יום יום".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
"השהות בגינה עבור ילדינו לא נעימה ומסוכנת"
פנחס כהנא
בקשה לדיון מורחב בנושא הקרוונים
מערכת הבחירות מגיעה לרתיחה עם תלונה של ברוידא במשטרה ותלונות הדדיות על הסתה
הספר לאן נעלמו הפסים של הזברה?. פרויקט משפחתי
ספר משפחתי
מנהלת מחוז תל אביב ביקרה בהרצליה
מריה דומרק , קמפיין חדש
איתי לוי ומריה דומרק בקמפיין חדש
שינויים בהנהגת הורי הגנים בכפר סבא
אישום: המלצר תקף את אחראי המשמרת
אישום: המלצר תקף את האחמ"ש