כפר סבא

מי יציל את אלה?

אלה נחום 41 שסובלת מאנורקסיה עברה במהלך השנים מספר אשפוזים בבתי החולים, שלדבריה לא הועילו לה. לדבריה, פנייתה לקבלת סיוע מהמרפאה להפרעות אכילה בכפר סבא נדחתה על הסף. תגובת דוברות קופת חולים כללית: "המטופלת נבדקה מספר פעמים על ידי מומחים אשר המליצו על מסגרות טיפוליות המותאמות למצבה"

קרן שלהבת 01/08/2019
אלה נחום.
צילום: קרן שלהבת

אלה נחום בת 41, תושבת קרני שומרון, מגיעה כל יום לעבודתה בכפר סבא. היא עובדת במרפאה של מכבי בתור מזכירה רפואית ומנסה לשקם את חייה ולהבריא ממחלת מאנורקסיה. "אני מתמודדת עם המחלה המון שנים. מי ששמה לב לבעיה שלי הייתה המורה שלי בתיכון הדרים בהוד השרון. היא יידעה את ההורים שלי ואת כל מי שצריך. אושפזתי מספר פעמים, אך הטיפולים בבית החולים לא עזרו לי".

 אלה ששוקלת 38 ק"ג מספרת שחייתה במשך שנים על שתיית נס קפה ולעיסת מסטיקים. "האשפוזים החזיקו אותי בחיים, אך לא טיפלו בבעיה שלי. בבית החולים האביסו אותי באוכל שזו בעצם הבעיה שלי. אני צריכה מרפאה שתלמד אותי איך להתמודד עם הפרעת האכילה שלי לאורך זמן תוך כדי שאני אחיה את חיי.

 "אני פעילה, עובדת בעבודה מסודרת ומנסה לשקם את חיי. הרצון שלי להשתקם בתוך הקהילה ולא בבית החולים, אך לא מאפשרים לי לעשות זאת. שתי חברות שלי מתו לאחרונה, אחת מדום לב בגלל שהמערכת שלה קרסה. שתיהן מתו בגלל המחלה. אני לא רוצה להגיע למצב הזה ומתחננת שיעזרו לי".

איך הגעת למצב הזה?

"בגיל 13 שקלתי המון. הגובה שלי הוא 150 והגעתי למשקל של 85 ק"ג. הילדים בבית הספר הציקו לי וזה פגע בי. התחלתי דיאטה וחייתי על 200 קלוריות ביום. ירדתי במשקל בצורה דרסטית ואף אחד לא ידע שאני פשוט מרעיבה את עצמי. זה היה קשה בהתחלה, אבל התרגלתי. התחלתי להתעלף והרופאים ובני המשפחה לא ידעו למה. אשפזו אותי מספר פעמים ולרופאים לקח זמן להבין ממה אני סובלת. בעבר טופלתי במרפאת הנוטרים ברעננה, אבל היא נסגרה והעבירו אותה לכפר סבא. מדובר במרפאה של קופת חולים כללית שמטפלת בהפרעות אכילה. לאחרונה פניתי לשם כדי לקבל טיפול אך הם סירבו לקבל אותי".

אולי הסיבה שסירבו לקבל אותך היא שאת צריכה טיפול יותר אינטנסיבי שאותו מקבלים בבית החולים?

"בפירוש לא. בכל פעם שיצאתי מבית החולים הבעיה שלי החריפה. אני מודעת לכך שיש לי בעיה ומבקשת עזרה. אני מבקשת שלא יתנו לי להגיע למצב של החברות שלי. אני רווקה, ללא ילדים וללא זוגיות. ניסיתי להילחם בזה לבד, אבל אני לא מצליחה. יש עוד הרבה כמוני שנופלים בין הכיסאות. כיום אני מתפקדת ועובדת. אני רוצה להמשיך לחיות ומקווה שאתקבל לטיפול בקהילה".

איזה מסר יש לך להעביר לנערים ונערות שסובלים מדימוי גוף שלילי?

"חשוב שכל אחד יאהב את עצמו כפי שהוא. אני מעריצה את נטע ברזילי ששמה פס על כולם ולא דופקת חשבון לאף אחד. צריך שיהיו עוד דמויות כאלו לחיקוי בקרב בני הנוער. חשוב שמי שמתחיל להרעיב את עצמו ידע שמאוד קשה לצאת מהמצב הזה. אפשר לשמור על המשקל אבל חשוב שזה יעשה בליווי של דיאטנית. חשוב גם שההורים ישימו לב אם הילדים שלהם מרזים באופן דרסטי ומהר. בחצי השנה הראשונה אפשר לטפל בזה מהר. אחרי, זה מאוד קשה". 

תגובת דוברות קופת חולים כללית: המקרה מוכר ומטופל. מרפאת "הדרים" כפר סבא לטיפול בהפרעות אכילה היא שלוחה של מרכז לבריאות הנפש שלוותה ומטפלת במצבים רפואיים המתאימים לטיפול אמבולטורי במרפאה.

המטופלת נבדקה מספר פעמים על ידי מומחים אשר המליצו על מסגרות טיפוליות המותאמות למצבה. המלצנו על מספר חלופות וביניהן, טיפול יום בתל השומר או טיפול יום להפרעות אכילה במרפאת פולג נתניה (שלוחה של 'לב השרון'). על מנת להקל אף קבענו למטופלת בהסכמתה תורים שבהמשך בוטלו על ידה. מדובר ביחידות בהן המטופל שוהה במרפאה במהלך היום בחלק מימות השבוע, וחוזר לביתו בסוף היום. כמו כן, הוצע אפשרות לטיפול בשלוותה במסגרת אשפוז. בהמשך אף הוצע אשפוז במחלקה פנימית ייעודית בתל השומר דבר שהמטופלת לא דחתה על הסף. כל החלופות שהוצעו לוו בהסבר מלא וזאת כדי להבטיח כי היא תקבל את הטיפול הרפואי האיכותי ביותר.

"גם בעתיד נמשיך לעמוד לרשותה ונפעל על מנת שתקבל את המענה הרפואי הטוב ביותר במסגרת המתאימה למצבה הנוכחי.

 

איחולנו לרוב כח ורפואה שלמה".


 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
אירועי סוף החודש באושילנד כפר סבא
הפנינג חוגים לכל המשפחה
פודינג קוקוס עם רוטב דובדבנים
פועל נפצע בינוני עד קשה
מתקין מזגנים נפל מגובה בירושלים ונפצע בינוני עד קשה
הגלריה יוצאת לדרך
תאונה קשה בצפון
צעיר הולך רגל נדרס למוות בכניסה לישוב בַּרְטַּעָה
תחנת הרכבת בעפולה
ראש עיריית עפולה במסר לשר התחבורה
גבר נפצע קשה בשריפה ברמת גן