כפר סבא

"בכיתי השבוע כפי שלא בכיתי במשך כל חיי"

כך אומר ציבי אלון, שהקים לפני 30 שנה את קבוצת הכדורגל בית"ר כפר סבא. בשבוע שעבר קיבלו נציגי המועדון אות "מגן הכבוד - תקווה ישראלית" מידי נשיא המדינה על פעילותו החינוכית והלימודית למען בני נוער. ציבי שנשכח מאחור מספר ל"קול הכפר" על העלבון הצורב ועל התגובות מחממות הלב שקיבל

קרן שלהבת 15/08/2019
ציבי אלון ליד ארון הגביעים.
צילום: קרן שלהבת

 בשבוע שעבר קיבלו נציגי מועדון בית"ר כפר סבא אות "מגן הכבוד - תקווה ישראלית" מידי נשיא המדינה על פעילותו החינוכית והלימודית למען בני נוער. רק בן אדם אחד נשכח במעמד המרגש: ציבי אלון שהקים את המועדון לפני 30 שנה.

"הייתי נער כשהקמתי את קבוצת הכדורגל מכמה ילדים בשכונה", הוא נזכר. "הצלחתי להביא את הקבוצה שצמחה בשכונת יוספטל להישגים מרהיבים גם בכדורגל וגם בהישגים לימודיים. הייתי אחראי על הקבוצה במשך 30 שנה. כשפרשתי נתתי את המפתחות לעירייה מבלי לבקש דבר. כל מה שרציתי היה שמפעל חיי ימשך ויאפשר לילדים מהשכונות לצמוח במגרש הכדורגל. לצערי, בשבוע שעבר, כשהגיע הרגע לקבל את ההכרה על המפעל שאני הקמתי, שכחו אותי".

תגובות מרגשות בפייסבוק

מי שלא שכח את ציבי הם אותם הילדים שהוא אימן. אותם הילדים שהתחילו את חייהם בשפל וזכו להצליח בחיים בשל המסירות וההתמדה שלו. מאות מכרים וחברים מהעיר שלא שכחו את התרומה שלו, הציפו בימים האחרונים את דף הפייסבוק שלו באהבה, תמיכה ומילות עידוד.

ציבי: "כשראיתי את צוות המועדון מקבל את אות ההכרה מהנשיא לא יכולתי שלא לתמוה למה לא הזכירו אותי ולו במילה אחת. סיפרתי על כך לחבר, שככל הנראה, הפיץ את מה שאמרתי לו. תוך כמה שעות זכיתי למאות תגובות בפייסבוק וגם בווצאפ. כשראיתי את כל הברכות, התמיכה וההזדהות עם הכאב שלי לא יכולתי להפסיק לבכות מרוב התרגשות. לא האמנתי שזה קורה לי. זה חימם לי את הלב שלפחות הציבור לא שוכח את התרומה שלי למועדון".

הכדורגל הציל אותי

ציבי אלון בן 52 נולד וגדל בשכונת יוספטל להורים קשיי יום שעלו ממרוקו. היו לו עוד שמונה אחים בבית. כשבגר נחשב לנער בסיכון והיה לו קשה להשתלב בלימודים. לדבריו, הכדורגל הוא זה שהציל אותו. את המועדון שגרף השבוע שבחים, הוא הקים בעשר אצבעותיו וקרא לו 'מועדון הכדורגל בית"ר שלומי כפר סבא' על שם חברו הטוב שמת לנגד עיניו במגרש כשהוא רק בן 18. במשך שנים נלחם על בני הנוער בשכונת יוספטל ושיכון קפלן מול העירייה כדי להשיג לקבוצה מימון.

 ציבי: "התחלתי לאמן את הילדים כשהייתי בן 17. אהבתי מאוד כדורגל והצטרפתי לקבוצה של הבוגרים. אז השכונה הייתה במצב גרוע ולא היה פה כמעט כלום. רוב הילדים הסתובבו בחוסר מעשה, ואני, שהבנתי איך הכדורגל הציל אותי מהידרדרות, רציתי להציל גם אותם. התחלתי לאמן אותם במגרש שלנו, והצלחתי להגיע למספר של 180 ילדים. עם השנים הקבוצה התחזקה ואימנתי אותם במשך 7 שנים תוך כדי חיזור אחר גורמים בעירייה שיכירו בקבוצה של הילדים. אחרי 7 שנים זכינו להכרה ואני המשכתי לנהל אותה ללא כסף. הצעתי להביא את שחקני הקבוצה להישגים גם בכדורגל וגם בלימודים. היה לנו פרויקט שעודד את הילדים ללמוד. מי שלמד שיחק כדורגל. ככה הצלחתי לגרום להם לא להזניח את הלימודים. אותי, לצערי, לא גייסו לצבא, נלחמתי על כך מול צה"ל עד גיל 21 ללא הצלחה. רציתי לאפשר לאותם ילדים בשכונה נקודת זינוק טובה יותר לחיים. בהמשך הדרך, שהקבוצה גדלה, הצטרפו אליי יוסי אבוטבול, ראובן אוחיון, חנניה קדוש, אשר אלקובי יובל פדריקו, יובל הס ועוד המון מאמנים ומנהלים מדהימים".

סיפרת על המקרה שבו איבדת חברך על המגרש. מה בדיוק קרה שם ואיך זה השפיע עליך?

"הייתי רק בן 18 כשזה קרה. זה קרה בזמן אימון. שלומי ג'מיל ששיחק בקבוצה שלי היה גדול ממני בכמה שנים. אני תמיד הייתי בעמדת השוער בכל שנותיי על המגרש. התערבנו על שוקולד פרה שהוא לא יצליח להבקיע גול. הוא בעט בכדור, הצליח להבקיע גול, עשה לי אצבע משלושת וצנח על הרצפה. כולנו חשבנו שהוא צנח משמחה, אבל כשראינו שהוא לא קם, קראנו לו והבנו שמשהו רע קורה. לצערי, שלומי לא שרד את המקרה ואני נותרתי עם חור בלב. לקחתי על עצמי את ההנצחה שלו וקראתי לקבוצה על שמו. כשקיבלנו תקציב הדפסתי את שמו על המדים של הקבוצה, הכובעים וכדומה".

מה גרם לך להיפרד מתפקיד ניהול הקבוצה?

"פרשתי כי הייתי מחויב לעבודה שלי ולפרנסת בני משפחתי. אני עובד בתור נהג משאית, עבודה שדורשת ממני להיות המון שעות על הכביש. מאז שעזבתי את הקבוצה והותרתי אותה לעירייה לא דרשתי כלום והם מצדם אף פעם לא הזמינו אותי לטקסים ואירועים. עכשיו, כשהמקרה קרה, זה ממש צרם לי. לא חשבתי לעשות עם זה כלום אבל מסתבר שלא שכחו אותי. הפרגון ואהבה שקבלתי טובים יותר מכל תעודה על הקיר".

עוד בכפר סבא
זאב גולדשמיט 12/11/2019
זאב גולדשמיט 07/11/2019
זאב גולדשמיט 05/11/2019
זאב גולדשמיט 31/10/2019
זאב גולדשמיט 31/10/2019
זאב גולדשמיט 30/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
ממשיכים לחלק מלגות
בעלת רכב שהיה מעורב בתאונה - נעצרה
ממשיכים בחידוש השכונות הוותיקות
ממשיכים בחידוש השכונות הוותיקות
שיפוץ פארק המים במודיעין
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
עולים למודיעין
אישום: ביצעה הונאות אשראי בהיקף של אלפי שקלים
מובילים בדיגיטל