כפר סבא

בדרך לגן ולבית ספר - עוברים קורס החייאה

איחוד הצלה כפר סבא והוד השרון זכה במכרז להפעלת ההשתלמויות למורים, גננות וסייעות בנושא עזרה ראשונה והחייאה. עופר לוין, סגן ראש סניף איחוד הצלה כפר סבא והוד השרון, מסביר על חשיבות התפקוד במצבי חירום בשניות הראשונות

קרן שלהבת 22/08/2019
צילום: קרן שלהבת

 חוק הפיקוח על המעונות שיכנס לתוקף מה-1.9 יאלץ את כל צוותי הגנים לעבור השתלמות בנושא עזרה ראשונה והחייאה.  ארגון איחוד הצלה, שמעביר הכשרות עזרה ראשונה בדרגות והיקפים שונים, זכה במכרז ויכשיר אלפי מורים, גננות וסייעות כדי שיוכלו להתמודד במצב של פציעות, חנק או כל מצב בריאותי מסכן חיים, עד להגעת כוחות מקצועיים למקום.

עופר לוין סגן ראש סניף איחוד הצלה כפר סבא והוד השרון: "לרוב הצלת חייו של הילד או הפעוט נמדדת ביכולת של הגננת או המורה לתפקד במצב החירום בשניות הראשונות. השנה ידרשו כל איש צוות בגן, בית ספר, או מרכז שלומדים בו ילדים לעבור 20 שעות של השתלמות בנושא עזרה ראשונה. הצוות יעבור קורס בעזרה ראשונה בסיסית כדי שהם יוכלו לתת מענה בזמן של פציעות, חנק, פגיעות של בעלי חיים, וכמובן, שיוכלו לבצע החייאה במידת הצורך".

מה הן הפגיעות הנפוצות שאתם נתקלים בהם במהלך השנה?

"לרוב אנחנו מקבלים קריאות של מצבי חירום בשל אלרגיה, חום פרכוסים, נפילות על הראש, קוצר נשימה קשה והתעלפויות. הרבה גננות/גננים ומורות/מורים לא יודעים מה לעשות במצבים כאלו. המטרה שלנו היא שבתום ההכשרה הם ידעו איך להתנהל במצב חירום. הסיכוי של הילדים להינצל ולהישאר בחיים יהיה הרבה יותר גבוה אם בצוות של המוסד הלימודי ידעו מה צריך לעשות ומתי. ישנם מקרים שמסתיימים במוות רק בגלל שבצוות הגן או בית הספר לא ידעו מה לעשות ונכנסו ללחץ".

פרויקט "משפחה בטוחה"

ניב רוזנטל תושב כפר סבא, פרמדיק בארגון, מסביר שכיום חשוב שכל אדם ילמד ויעבור קורס עזרה ראשונה והחייאה. "מצב חירום רפואי יכול להתרחש בכל רגע, בין אם זה בבית, בעבודה או ברחוב. יש לנו בארגון פרויקט "משפחה בטוחה" שמתקיים בכל רחבי הארץ, במטרה ללמד כל אזרח את הכללים הבסיסיים בהגשת עזרה ראשונה ופעולות מצילות חיים, עד הגעת צוות בכיר ומיומן. אלפי גברים ונשים עברו עד היום את ההכשרה, חלקם אף הצילו חיים בעזרת הידע שרכשו".

איזו הכשרה עוברים בקורס?

"במסגרת פרויקט 'משפחה בטוחה' נערכו ונערכים מאות קורסי עזרה ראשונה ברחבי הארץ. מטרת הקורסים היא להעניק להורים לילדים, הכשרה בסיסית בהגשת עזרה ראשונה מצילת חיים. ההשתתפות בקורס היא בחינם. הגשת עזרה ראשונה בדקות הראשונות היא קריטית לייצוב מצבו של החולה או הפצוע. ככל שהפצוע יקבל טיפול בדקות הראשונות כך יגברו סיכוייו של החולה או הפצוע להינצל. "הקורס בן 4 שעות ומיועד לכלל האוכלוסייה. בקורס נלמדים עקרונות ההחייאה הבסיסית, טיפול בחנק במבוגר, טיפול בחנק בתינוק, טיפול באירועי חירום שונים כגון: התכווצויות חום, כוויות, עצירת שטף דם.

 "נתקלנו לא פעם במקרים בהם הורים הצליחו להציל את החיים של הילדים שלהם בגלל שהם עברו קורס החייאה. לפני מספר חודשים הוזעקנו לאירוע שבו תינוק נחנק בעת אכילתו. ההורים הבחינו שהוא משתנק, הם טפחו עליו כדי שישתעל תוך כדי ליווי של מוקדן שלנו שסייע להם עד שהגענו למקום. התינוק ניצל כמובן ונזקק להמשך טיפול ובדיקות בבית החולים. ישנם רגעים ומקרים שמסתיימים בסוף טוב וזה קורה לרוב שההורים לא מאבדים את העשתונות ויש להם הבנה בסיסית לגבי מה שצריך לעשות במקרה מסכן חיים".

הרשמה לקורס 'משפחה בטוחה' בטלפון: 02-5002020

לצפייה בסרטון החייאה כנסו לפייסבוק שלנו "קול הכפר-לוקאל".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
הדמיית הפרויקט בקרית יובל בירושלים של חברת צברים
5 בניינים חדשים בשכונת קריית יובל בירושלים
שישי בצבעי קק"ל – טיול מודרך ללא תשלום ביער אלעד
המופע "קירות מדברים" הצליח בפסטיבל עכו
יריד המגמות הטכנולוגיות בחולון
יריד המגמות הטכנולוגיות בחולון
לא יציבה
#לאמצביעיםשחיתות בהרצליה
מרדף מהסרטים בהוד השרון
מרדף מהסרטים בהוד השרון
מתגייסים למען עמותת עמיחי
מתגייסים למען עמותת "עמיחי"