כפר סבא

"זה שאני נכה, לא אומר שאני שקוף"

כך אומר תושב כפר סבא, המתנייד על קלנועית, לאחר שהגיש תביעה על סך מאה אלף שקלים נגד חברת "מטרופולין" בטענה כי במספר מקרים נהגי החברה לא רצו לעלות אותו לאוטובוס בשל היותו נכה

מיכאל פרוסמושקין 22/08/2019
צביקה וינר וסנגורו עו"ד אורי נחמיאס(בתמונה הקטנה),צילום:פרטי

צביקה וינר (58) מכפר סבא, נכה המתנייד על קלנועית, הגיש תביעה על סך מאה אלף שקלים נגד חברת "מטרופולין" שבה הוא טוען כי במספר מקרים נהגי החברה סירבו לעלות אותו לאוטובוס בשל היותו נכה.

על פי התביעה, שהוגשה באמצעות סנגורו עו"ד אורי נחמיאס, וינר, נכה 100%, משותק ברגליו, מוגבל בשאר חלקי גופו ומתנייד על קלנועית המותאמת להעלאתה לתחבורה ציבורית.

בתביעה צוין כי כל חברת תחבורה ציבורית מחויבת לתת שירות לנכה על קלנועית ולעלותו על אוטובוס תוך אספקת כל השירותים הנלווים (רמפה, העלאת הנה על ידי הנהג, קשירה למעגן חניה בתוך האוטובוס וכו').

וינר מציין בתביעתו כי "בשל מצבו הרפואי הקשה, הוא איננו מסוגל לנהוג ומשכך נאלץ להתנייד לטיפולים ובדיקות באמצעות תחבורה ציבורית בלבד". בהקשר זה יש לציין, כי לפני מספר שבועות, עבר וינר כריתת רגל מהברך ומטה בשל מצבו הרפואי.

עוד לפני כריתת הרגל, על מנת להגיע מביתו בכפ"ס לטיפולים בית החולים לוינשטיין ברעננה. "לצערו הרב", נכתב בתביעה, "נהגי אוטובוסים אשר מופעלים על ידי החברה סירבו לעצור בתחנה ולקחת את התובע רק בשל היותו נכה המתנייד על כיסא גלגלים וזאת בניגוד לחוק".

בתביעה טוען עו"ד נחמיאס כי נתקל ביותר מעשרה מקרים בהם סירבו הנהגים לעלות אותו לאוטובוס, כשהתביעה הוגשה בגין שלושה מקרים שאירעו בחודשים מאי ויוני 2018 ואותם הצליח וינר לתעד, לדבריו, בזמן אמת. 

במקרה הראשון הוא טוען כי לאחר שביקש מהנהג לפתוח את הרמפה לקלנועית על מנת שיוכל לעלות בבטחה והחל להתקדם לעבר הדלת, הנהג סגר את הדלתות האוטובוס ונסע. באירוע שני, כך לדבריו, כאשר הבחין בו נהג אוטובוס ממתין לבדו בתחנה, המשיך בנסיעתו בעודו מסמן לוינר "לא" באצבעו. באירוע השלישי נטען כי לאחר קושי בפתיחת הרמפה, כאשר ביקש וינר מהנהג לעזור לו להיחגר בבטחה במקום שיש בו חגורת בטיחות ייעודית, הנהג – כך לדברי וינר – סימן לו בידו בתנועה מזלזלת ואמר למשמע כל נוסעי האוטובוס: "גם ככה בזבזת לי זמן עם הכיסא החשמלי שלך, אתה חושב שיש לי זמן לקשור אותך עכשיו? תשתדל לא ליפול".

וינר טוען בתביעתו כי "עקב האירועים שצוינו בתביעה ואשר גרמו לכך שהוא הפסיד טיפולים ובדיקות קריטיים, הוחמר מצבו הרפואי והוא אף נאלץ לעבור ניתוח קשה ברגליו".

לטענתו, לאחר שהושפל וכבודו נרמס, הוא הפסיק להשתמש בשירותי תחבורה ציבורית, וכיום הוא מתנייד לטיפולים בקלנועית ומוניות מיוחדות ויקרות. עוד נטען כי בשל האירועים בגינם חש 'כקליפת שום' ו'אדם שקוף', הומלץ לו להתחיל בטיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים ואף ליטול כדורי הרגעה למניעת דיכאון ועצב.

ע"פ התביעה, וינר פנה אל "מטרופולין" ודיווח בזמן אמת על ההפרות הבוטות, לדבריו, ועל הפגיעה בזכויותיו, ביקש לטפל בתופעה זו ולפצות אותו על העוול שנגרם לו.

במהלך התכתובות בין וינר, באמצעות עו"ד נחמיאס, לבין "מטרופולין", הציעה החברה – מבלי להתייחס לטענות שהועלו – לסיים את המחלוקת בפשרה מחוץ לבית המשפט תוך מתן פיצוי בסך אלף שקלים.

וינר, חבר בוועדת הנגישות של העירייה ומתנדב בחב"ד,  אמר השבוע ממיטת אשפוזו בביה"ח "מאיר", לאחר כריתת הרגל: "זה שאני נכה, לא אומר שאני 'שקוף'. אני בן אדם. יש לי רגשות. יש לי לב וזה שיש לי בעיה ברגליים זה לא אומר שאני לא מרגיש אם פוגעים בי. זה שאני נכה, זה לא אומר שמגיע לי יותר. אבל לפחות לעזור לי להתנייד עם המכשיר שלי. מגיעות לי זכויות כמו לכל אדם אחר שאינו נכה". 

עו"ד נחמיאס הוסיף ואמר: "מרשי ניסה להמנע עד כמה שאפשר מלהגיש תביעה משפטית כנגד החברה לשם מיצוי מלוא זכויותיו . לפני הגשת התביעה נעשתה פנייה לחברה בדרכי נועם, עם זאת החברה בחרה דווקא לדחות את טענות מרשי ולהציע פיצוי שאינו עולה בקנה אחד עם ציפיות מרשי ובהתאם לדין. יצויין כי החברה מודעת לגודלה של הקלנועית עליה מתנייד מרשי ועם זאת לא ניתנה תגובה הולמת . משהחברה נמנעה מלסיים את ההליכים ונאלמה דום נוכח טענותיו המבוססות של מרשי, נאלץ מרשי לפנות לבית המשפט בתביעה מתאימה. מרשי סבור כי מעבר לפיצוי לו הוא זכאי, יש לפעול למען יראו ויראו". 

מ"מטרופולין" נמסר: "טרם קבלנו את כתב התביעה. ברגע שנקבל אותה לידינו, נבדוק במה דברים אמורים ונגיב בבית המשפט".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
אופנוען נהרג בתאונה בנגב
עונת היתושים בפתח
עוקצים אותם בחזרה
תחנת האוטובוס לא בשימוש. התושבים דורשים חניה
מדוע זועמים תושבי רחוב הדר בהרצליה?
מאור ומירן בוזגלו
הזוג הלוהט של הכדורגל הישראלי
אלמונים השחיתו את רכבו של רב ברמת השרון
חוף אשקלון ביריד החטיבה להתיישבות
8 פצועים בהם 1 בינוני בתאונה בכביש 60
המועצה התכנסה לישיבה אחרונה לקדנציה