כפר סבא

הקואליציה לא הצליחה להעביר החלטה של הצבת קראוונים בביה"ס התורני

בישיבת מליאת הוועדה לתיכנון הבניה. אסנת ספורטה הצביע נגד, כמו גם סיעת מרצ. פנחס כהנא שהביא את ההצעה למליאה, מרוצה

זאב גולדשמיט 27/08/2019
פנחס כהנא, צילום: נטלי קוסקי

לא שקט בקואליציה בכפר סבא. מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובניה שהתכנסה ביום שני לדיון בנושא הצבת קראוונים זמניים בבית הספר "עטרת חיים" מרשת מעיין החינוך התורני, הצביעה נגד, ובאופן נדיר לראש העיר רפי סער לא היה רוב להעביר את ההחלטה, שנפלה כאשר עשרה הצביעו נגד ושמונה הצביעו בעד.

הדרמה בישיבה התרחשה כשארבעה חברי קואליציה הצביעו יחד עם האופוזיציה: ד"ר אסנת ספורטה, מחזיקת תיק החינוך מרשימתו של רפי סער, וחברי רשימת מר"צ: סגן ראש העיר עילאי הרסגור הנדין, פליאה קטנר ולירית שפיר שמש.

מן הראוי להזכיר שלפני כחודש הצליח ראש העיר להעביר את ההחלטה בוועדה להציב קראוונים, למרות שהיה שיויון בהצבעה (3:3) אבל קולו הכפול הספיק. מי שטירפד את הצבת הקראוונים היה חבר המועצה מסיעת "כפר סבא מתקדמת", פינחס כהנא, שמימש את זכותו החוקית וביקש לדון בהצעה בנוכחות כל חברי המליאה. כהנא זכה לתמיכה גדולה כשהסביר לחבריו במועצה את הבעיות שבהצבת קראוונים, כמו עומסי תנועה בשכונת סביוני הכפר, ושמבנים ייבלים לטענתו אינם פתרון.  כהנא השיב למפרגנים, שההחלטה תלויה בהצבעתם, ואכן הוא המנצח הגדול .

אי אישור הצבת קראוונים מספר ימים לפני תחילת שנת הלימודים יוצר בעיה הגדולה לבית הספר, שקלט תלמידים חדשים. חברי הקואליציה פנו בסיום הישיבה ליועצים המשפטיים כדי לבחון דרכים חלופיות לבית הספר.

במהלך הישיבה של מליאת הוועדה לתכנון ובניה אושרו שתי החלטות נוספות: שימוש חורג מייעוד לחניון אוטובוסים ועמדת שטיפה ליד בית העלמין "פרדס חיים". האישור ניתן לתקופה של שש שנים, למרות שבתחילה דובר על תקופה קצרה יותר. כמו כן אושר הצבת קראוונים בבית הספר הממלכתי המונטיסורי.

ד"ר ספורטה הסבירה מדוע החליטה להצביע נגד הצבת קראוונים בביה"ס עץ חיים:" אנחנו מחויבים קודם כל לתלמידי העיר שלנו, ובית הספר המדובר כולל 382 תלמידים, ש-80 אחוז מהם אינם תושבי כפר סבא, עיר שמצויה במצוקה של שטחים חומים. מדובר בבית ספר שאינו ממלכתי, והמחויבות שלנו היא להקצאת שטחים לבתי ספר שמיים. בנוסף, ברחוב אחד במרחק של חמישים מטר קיימים שלושה מוסדות חינוך. תלמידי בית הספר מגיעים מחוץ לעיר בהסעות של אוטובוסים וזה גורם למפגע תחבורתי לתושבי השכונה."

איזה פתרון אחר אתם תתנו לתלמידים ?
"הבעלים צריכים למצוא פתרון. מן הראוי שמנהלי בית הספר היו מגישים בזמן בקשה מסודרת לוועדת הקצאות להקצאת שטח, אבל מה שהם ביקשו מאיתנו זה לאשר הצבת מבנים ייבלים , כאשר אין להם שום זיקה לשטח".

ההצבעה שלך פגעה בראש העיר. כיצד תמשיכו להתנהל?

"השאלה מקוממת, כיוון שהמנדט שקיבלנו הוא לשמור על האינטרס הציבורי וזה מה שעומד לנגד עיני, כך שהצבעתי באופן ענייני. אשמח לציין, שבהצבעה דומה על הצבת מבנים ייבלים בבית ספר מונטיסורי הצבעתי בעד מאותה סיבה ששם מדובר בבית ספר ממלכתי, שנפתח עבור ילדי כפר סבא, וזה לא יצור פגיעה באיכות החיים של התושבים".

עילאי הרסגור הנדין: "משאבי העיר מוגבלים, ואנחנו סבורים שבית הספר צריך לשמש בעיקר את תושבי העיר. בבית ספר המדובר 80 אחוז מהתלמידים אינם תושבי העיר ובית הספר אינו משרת את תושבי השכונה. אנחנו סבורים שבית הספר הזה צריך לעבור לעיר שממנה באים רוב התלמידים מגיעים".

ההצבעה שלכם פגעה בקואליציה?

"ההצבעה אינה קשורה להיותנו בקואליציה. אנחנו תומכים בדרכה של הקואליציה ובדרכו של ראש העיר".

נטען שהיה סיכום מוקדם שתמנעו בהצבעה?

"לא אתייחס לשיחות פנימיות. ניסינו למצוא פתרון שיהיה מקובל על כל הצדדים. לא הצלחנו, וננסה למצוא פתרונות שיבטיחו את טובת העיר ויהיו מקובלים על כמה שיותר חברי מועצה".

פנחס כהנא: "שמתי להם על השולחן שצריך קודם לתכנן, ורק אחר כך לעשות. התרעתי בעבר לגבי הבעיות בהצבת קראוונים בבית ספר שרוב תלמידיו אינם תושבי העיר, מה גם שקראוונים זה לא מקום ראוי ללמד בו תלמידים. צר לי שכל הנושא נגרר עד רגע לפני תחילת שנת הלימודים. זה לא סיפור פשוט שתלמידים כבר נרשמו לבית הספר ללא מספיק כיתות, אבל העירייה לא ידיעה להתנהל נכון. אני סבור שעירייה לא צריכה לבנות מבנים זמניים בחינוך, ומבלי לבחון היבטים תחבורתיים. הצבעתי נגד הצבת קראוונים גם במונטיסורי, כיוון שצריך היה לתכנן את זה כמו שצריך והיום אי אפשר להכניס שם סיכה".

אורן כהן הגיב לדברים:

הצבעת חברי מועצת העיר שלא להוסיף מבנים יבילים איננה עניינית ונובעת ממניעים לא עניינים.
ישבתי בישיבה ונדהמתי איך חברי מועצה  מתארים כל אחד בדרכו את מגוון התירוצים מדוע לא לאשר את הוספת המבנים לתלמידים.
בהחלטה זו דנו את התלמידים ללמוד בתת תנאים מבלי למצא פיתרון פדגוגי הולם או אפילו להחליט על עתיד בית הספר.
לא ניתן שלא לחוש שהחלטה שכזו היא רק משום שמדובר בתלמידים דתיים חרדים. האם דמם של התלמידים שונה מדמם של יתר התלמידים ?
זוהי החלטה שדגל שחור ענק מתנוסס עליה ובושה שהתקבלה כך.
לא יתכן שדין אחד לתלמידים חרדים ודין שונה לאחרים. כל מגוון הטענות, לרבות אלו של השכנים הסמוכים ועצם הטענה שמרבית התלמידים אינם תושבי העיר, הם טענות שמוטב שיעלו בפורום מתאים ועם אנשי מקצוע מתאימים ובשיתוף הציבור ונבחרי העיר.
ליבי ליבי עם התלמידים שנפגעו ומקווה שמי שהצביע נגדם יוכל להסתכל להם ביום ראשון בעיניים ולנמק את ההחלטה.

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
בת שנתיים וחצי מחדרה בלעה צבר מגנטים
רוכבת אופנוע נפצעה בינוני בתל אביב
פועל נפצע בתאונת עבודה - מצבו בינוני
המתחם המשופץ במתחם שבט הצופים ברמת השרון
נחנך המתחם המשופץ במתחם שבט הצופים ברמת השרון
רוכב אופנוע נהרג בכביש 92
אבלים על מותו של הרב יצחק יחיאל יעקובוביץ' ז"ל
דרום תל אביב - השקעה נבונה?
דרום תל אביב - השקעה נבונה?
שיחקו אותה