כפר סבא

רוני סקה אומניות לחימה בכ"ס - למען הספורטאים הצעירים

רוני סקה, בעל מועדון אומניות לחימה בכפר סבא והמוביל תכנית לימודים נוספת (תל"ן) בבתי ספר בעיר, מסביר מדוע הוא רואה בעיסוקו דרך חיים, במה תורם העיסוק בענף לנערים ונערות ומדוע זה מתאים לכל אחד ואחת

זאב גולדשמיט 29/08/2019
צילום: פרטי

אומנות הלחימה היא מיומנות גופנית נרכשת, שעיקרה שיפור יכולת הלחימה בקרב פנים אל פנים. רוני סקה מכפר סבא מפעיל מזה שנים בעיר מועדון לאומנויות הלחימה  TEAM SAKA או בשמו האחר, אגרוף תאילנדי, ויש לא מעט ילדים שחייבים לו את עתידם.

סקה מאבחן בתנועה בשיטתoco  ומומחה בעבודה עם ילדים ונוער בעלי מסוגלות מועטה בכישורים חברתיים, קשיים מוטריים, היפראקטיביות, קשב. הוא התחיל את דרכו כילד שחי בסביבת חיים רוויה עוני ופשע ובנוסף בעצמו היה ועודנו מתקשה בקשב, היפראקטיביות ודיסלקציה, חווה חיים לא פשוטים כילד כולל דחייה חברתית. כיום סקה מוביל את  פרויקט ניצוצות, מופיע בפני בני נוער בבתי הספר ומספר על קורות חייו, ועל הדרך שעבר בדרך להצלחה. אם תשאלו אותו כיצד הצליח למרות הכל, ישיב שלא משנה מאיפה הגעתם, תמיד אפשר להצליח. בהמשך לפרויקט ניצוצות קיבל לשנת הלימודים הנוכחית בבלעדיות תוכנית תל"ן ייחודית בספורט הנקראת "תל"ן רוני סקה לכישורי חיים והגנה עצמית" .

במועדון שלו סקה נותן את נשמתו להצלחת החניכים. בין התגליות שמתאמנים במועדון, סקה מציין כמה כישרונות: אריאל ריבקה שעולה לכיתה ו' ("הילד הזה פוטנציאל לאלוף עולם") , עילי יעקב (עולה ל-ז'), רוי אשר , עומרי וינבלד וברק קרווצ'נקו. כל החניכים נהנים מאימונים שרוני סקה מעביר בעצמו ומסתייע במדריך עידן זוביב, שלאחרונה פתח קבוצה חדשה באגרוף קלאסי.

שאלתי אותו מה אומנות הלחימה מקנה לנער צעיר, וסקה השיב שזה משנה את חייהם בצורה דרמטית. "מי שמתמיד באימונים לאורך שנים לומד איפוק ושליטה עצמית ביצרים, משפר את הבטחון העצמי, והמשפעת העצמית, מקנה כישורי חברה, ובקיצור, גורם לנער להתרחק מצרות. באימון מוציאים את התסכולים ומפחיתים לחצים. באומנות הלחימה לומדים לקבל החלטות תחת לחץ, וזה לא מקרי שרבים מהבוגרים אצלי מתגייסים בצבא ליחידות מובחרות ולטייס ובנוסף תורמת לילדים שהסביבה הגדירה כברדקיסטים. זה השפיע אפילו על הריכוז והשליטה בלימודים, כולל ילדים שהפסיקו להשתמש בריטלין"

רוני, האם אומנות לחימה מתאימה לכל אחד?

"בהחלט. לא כולם חייבים להיות אלופים בזירה, אבל מי שמתמיד באימונים מצליח בחיים בזכות הכלים שמקבל באמנות הלחימה, וכשהוא יוצא לאזרחות הוא אלוף בחיים. אגרוף תאילנדי זו לא אלימות. אלה שמתאמנים הרבה שנים מרגישים כיף עם בת הזוג, בעבודה, בצבא. גם בנות זקוקות ללמוד הגנת עצמית כהגנה מפני סוטים. מתאמנות אצלי הרבה בנות באגרוף תאילנדי ואף אחד לא יכול להתקרב אליהן".

סקה מקדיש את כולו למתאמנים הצעירים, ורואה באומנות הלחימה דרך חיים. בנוסף, הוא מסייע לבני נוער בסיכון, שנשלחים אליו ממחלקת הרווחה ומליונס. "מגיעים לכאן ילדים עם הרבה בעיות, אבל הדיסקרטיות נשמרת בקפדנות ולא מזהים אותם" הוסיף סקה. "כשמגיע אלי נער עם בטחון עצמי נמוך, אני עוזר לו לחזק את עצמו באימון ובשיחות מוטיבציה. אני מדבר אליהם בשפה אחרת. אני גורם לילדים שבאים אלי שבעים, להיות צמאים לאימונים. יש ילדים שמתאמנים אצלי, שאלמלא ההתמדה עלולים היו להידרדר לפשע. אני בדעה שאין תלמיד לא טוב, אלא יש מורה שאין לו את הכלים הנכונים ללמד את הילד".

סקה יודע לזהות נוער בסיכון, לנוכח היותו חבר בשלוש וועדות עירוניות: נוער בסיכון, ספורט ולקידום הגיוס לצה"ל. במסגר תכנית תל"ן, סקה גם מלמד אגרוף תאילנדי בשלושה בתי ספר בעיר: שז"ר, רמון ובן גוריון, והתלמידים מתחילים להתחבר לזה. סקה הקים עמותה מצליחה נוער בסיכון, אבל לדבריו העירייה אמנם מכירה בעמותה שהוא מנהל מזה שלוש שנים למצוינות בספורט לנוער בסיכון, אבל אינה מתקצבת אותה על אף שהוא משקיע משאבים רבים ומאמן את הנוער ללא תשלום. כל ילד שמגיע אלי עם קשיים למיניהם, אני מבקש מההורים לרשום מדוע הביאו אותו אלי ואחרי שנה אני מראה להם את המכתב והם לא זוכרים שהוא היה כזה" סיפר.

עוד בכפר סבא
זאב גולדשמיט 12/11/2019
זאב גולדשמיט 07/11/2019
זאב גולדשמיט 05/11/2019
זאב גולדשמיט 31/10/2019
זאב גולדשמיט 31/10/2019
זאב גולדשמיט 30/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
מדליק המשואה בא לבקר הלל יפה
מדליק המשואה בא לבקר "הלל יפה"
צעיר חשוד בהחזקת אקסטזי
אישה התחשמלה למוות בראשון לציון
מאסר לתושב הוד השרון שהחזיק מטען ותחמושת
אלפי בני נוער ביריד ההתנדבות
הישג נהדר לתלמידי בית הספר אוסישקין
בית הספר "אוסישקין" בכפר סבא זכה במקום הראשון בתחרות הרובוטיקה
ממשיכות עבודות התשתית בפרדס חנה-כרכור
עובדים על התשתיות בפרדס חנה-כרכור
עיריית רעננה מבקשת לפנות את בית הכנסת "בית ארי"