כפר סבא

נעקצה ע"י יתוש בתאילנד ואושפזה עם סיבוך נדיר

נערה מהוד השרון מאושפזת למעלה משבוע בבית חולים "מאיר" בכפר סבא אחרי שנעקצה מיתוש מסוג "הנמר האסיאתי" במהלך חופשה משפחתית ולקתה בסיבוך מסכן חיים

מיכאל פרוסמושקין 04/09/2019
ד"ר רובי חביב, צילום באדיבות דוברות ביה"ח "מאיר"

נערה, בת 16 מהוד השרון, מאושפזת למעלה משבוע בבית חולים "מאיר" בכפר סבא לאחר שחלתה בקדחת "דנגי" – מחלה הנגרמת על ידי עקיצת של יתוש מזן "הנמר האסיאתי" ונפוצה במדינות עולם שלישי.

אמה סיפרה כי בתה נעקצה במהלך טיול משפחתי  בתאילנד בחודש אוגוסט האחרון. "כשהתכוננו לחזור לארץ לאחר שהות של שבועיים בקוסמוי וקופנגן התחילה בתי להרגיש חולשה בשדה התעופה בבנגקוק וכאבי ראש. במהלך הטיסה ארצה תקפו אותה כאבי ראש חזקים וחום. כשהגענו הביתה, היא הלכה לישון וקמה עם פריחה וחום. ניגשנו לרופא הילדים שנתן טיפול נגד אלרגיה ואמר שאם המצב יחמיר או ישתנה נחזור אליו. בערב החום כבר עלה ל-41 מעלות ו'טסנו' ישר למיון הילדים במאיר".

הבדיקה במיון הילדים העלתה שהנערה סובלת מלחץ דם נמוך ודופק מהיר והיא אושפזה במחלקת הילדים. ד"ר רובי חביב, ראומטולוג ילדים ב"מאיר", אשר טיפל בנערה לאורך השבוע האחרון, סיפר כי מה שעזר לצוות להגיע לאבחנה מהירה מלבד ביקורה של הנערה באיים התאילנדים (שידועים כמקום עם פוטנציאל הדבקה גבוה בקדחת "דנגי"), היה פער גדול בין ממצאים מעבדתיים חריגים מאד לבין דלות יחסית של ממצאים בבדיקה גופנית.

"בעקבות הממצאים החריגים בבדיקות המעבדה ובהם ספירות דם נמוכות באופן קיצוני ובמקביל ירידה במדדי הדלקת, הועלתה השערה כי בקרב הנערה מתפתח סיבוך נדיר של המחלה הנגיפית המכונה MACROPHAGE ACTIVATION SYNDROME. מדובר בסיבוך מסכן חיים וכולל כשל של מח העצם. החשד אושש במהרה בבדיקות מעבדה בעקבותיהן התחלנו בטיפול סטרואידי במינון גבוה ולשמחתנו הנערה התחילה להתאושש במהירות", מסכם ד"ר חביב.

אמא של הנערה מדגישה: "חשוב מאד מאד להימרח מספר פעמים ביום בחומר דוחה יתושים במדינות עולם שלישי, גם אם זה נראה מיותר או לא כל כך חשוב. זה יכול לקרות לכל אחד. המזל הגדול שזה קרה לנו כשהגענו לארץ, ואנחנו זוכים לטיפול המסור ביותר מהרופאים והאחיות במחלקת הילדים ב'מאיר'".


עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: ביצע עבירות מין בבנו
שיפור במצבה של הסבתא שנפצעה מפגיעת רקטה במושב משמרת
הרקטה במשמרת: שוחררו הסבתא, האמא ובתה
מתרענן מחדש
ילד בן 10 נפצע באצבעו
איך תזהו סביבה אלימה בגן של ילדיכם?
הצלחה מוזיקלית
עלייה בנסיונות להברחת בשר משטחי הרשות
עלייה בנסיונות להברחת בשר מהרשות
הסתיימו העבודות בביה"ס בר אילן