כפר סבא

"מייקל ומיכל הם אותו אדם"

מייקל גילת מכפר סבא נולד לפני 26 שנים כמיכל, ילדה לכל דבר, אלא שבתוכו הוא הרגיש שאינו מחובר לגופו הנשי. לאחר שעבר ניתוח לשינוי המגדר הוא מרגיש שלם עם עצמו והוא אפילו השתתף בנינג'ה ישראל: "סוף סוף אני אוהב את מה שאני רואה במראה"

קרן שלהבת 05/09/2019
מייקל גילת. להעלות את המודעות כלפי אנשים כמוני, צילום: מיי בסמן

"הבנתי שאם לא אהפוך לגבר לא אהיה שלם עם עצמי לעולם", כך אומר מייקל גילת מכפר סבא, שהחל את השינוי המגדרי לפני פחות משנה. מייקל שנולד כמיכל, החליט להפסיק לחיות חיים כפולים ולהפוך למה שתמיד חלם-להיות גבר.

מייקל נולד לפני 26 שנים כמיכל, ילדה לכל דבר, אלא שבתוכו הוא הרגיש כנטע זר בתוך גופו הנשי. מייקל: "תמיד הרגשתי שאני גברי יותר מכל הבנות בכיתה. הסתובבתי עם בנים והייתי טום בוי. לא עשיתי מזה עניין ובנערותי יצאתי עם בנות. אז לפי כל ההגדרות של כולם הגדרתי את עצמי כלסבית. למרות ההכרה של הסביבה, לא הרגשתי אז שלם עם עצמי. כולם פנו אליי כאל ילדה ולאחר מכן כבחורה וזה לא הסתדר לי. התגייסתי לצבא כבחורה ורק לאחר שהשתחררתי נפל לי האסימון. הבנתי את מה שניסיתי להדחיק כל הזמן-שאני בכלל בחור ולא בחורה".

כבר בתור ילדה הרגיש מייקל שהוא בעצם ילד. הוא נמשך לבנות והגדיר את עצמו בבגרותו כלסבית שאוהבת נשים. הכישרון שלו בלט בתחום הספורט. אז כמיכל הוא שיחק כדורסל בליגת העל ובלאומית, בכפר סבא והרצליה בליגה של הבנות. כשהחליט להפוך לגבר, הוא נאלץ לוותר על אהבתו.

"הייתי שחקנית מצטיינת", הוא מספר. "לפני שקבלתי את ההחלטה להתחיל בתהליך שינוי המגדר הבנתי שאצטרך לוותר על המשחק. אני לא יכול להמשיך לשחק בקבוצה של הבנות כי בתעודת הזהות אני רשום כגבר. בתור גבר, אני יכול לשחק אך ורק בקבוצות לא מקצועיות. הנתונים של הגוף שלי לא מאפשרים לי לשחק בקבוצות מקצועיות, ביניהן יש גם את בעיות הגובה".

מה גרם לך לעבור את השינוי המגדרי?

"לקח לי זמן להבין מי אני ומה אני רוצה. הייתי קם בבוקר, מסתכל על עצמי במראה ולא שלם עם עצמי. ניסיתי להתעלם ממה שהלב רצה. זה לא היה קל לעבור את התהליך. חששתי ממה שאנשים יגידו, אבל הרצון להיות שלם עם עצמי בער בי והחלטתי להגשים את החלום שלי. כיום אני שלם עם עצמי, חיי עם בת זוג מהממת ועובד בתחום הספורט כמאמן כושר".

 כיצד המשפחה והסביבה הגיבו לשינוי?

"כשהייתי ילד ההורים שלי הרגישו מבלי שאספר להם. הם קיבלו אותי אז ושאלו אותי אם אני לסבית. בהמשך, כשסיפרתי להם שאני רוצה לעבור שינוי מגדרי, הם קצת נלחצו. הם חששו ממה שזה יגרום לי, מהסביבה וממה שאנשים יגידו. גם לי היה קשה בהתחלה, אבל ידעתי שכמו שכולם קיבלו אותי כלסבית, הם יקבלו אותי כגבר. זה הכל תלוי איך שאתה מתייחס אל עצמך. ההורים שלי ואחי הקטן קיבלו אותי כמו שאני וכמובן גם הסביבה".

במה כרוך התהליך שעברת מבחינה פיזית?

"עברתי ניתוח להורדת החזה בחו"ל. התחלתי לקחת הורמונים והגוף שלי החל לקבל צורה גברית. אני מתאמן מאז שאני זוכר את עצמי, כך שגם לפני השינוי היה לי גוף אתלטי. התהליך לשינוי המגדרי שלי עדיין ממשיך. השינוי לא קורה בן יום. כרגע בחרתי שלא לעבור ניתוח לשינוי איבר המין הנקבי כי הבנתי שעלולים להתפתח סיבוכים. למרות שלא עברתי את הניתוח אני מרגיש שלם עם עצמי. סוף סוף אני קם בבוקר ואוהב את מה שאני רואה במראה".

כשמסתכלים עלייך אתה נראה גבר שרירי וחטוב. אין כל זכר למיכל בחורה עם השיער הארוך ששיחקה כדורסל.

"זה נכון ואני שמח על כך. זה לא שנמחקה לי האישיות. מייקל ומיכל הם אותו אדם. גם כמיכל הרגשתי שאני בן, נער וכיום גבר לכל דבר. אני שרירי וחטוב בגלל האימונים. אני חיי ונושם ספורט. לגבי הכדורסל, זו בחירה שעשיתי במודע. אני מאמין שעוד אחזור לזה. כרגע אני מאמן כושר אישי וממשיך בעשיית ספורט אתגרי מסוג שעברתי בנינג'ה ישראל".

מה גרם לך להשתתף בתוכנית והאם לקחת קשה את זה שלא עלית שלב?

"השתתפתי בתוכנית גם בשביל הכיף וגם כדי להעלות את המודעות כלפי אנשים כמוני. חשוב לי שאנשים יבינו את הרצון שלנו להיות שלמים עם עצמנו ולא משנה אם אנחנו גבר או אישה ומה הן העדפות המיניות שלנו".

אתה חי עם בת זוג כבר 6 שנים. ספר איך הכרתם ואיך היא קיבלה את השינוי שעשית?

"הכרנו בשירות הצבאי. היא סטרייטית, אבל התאהבה בי כאדם. היה לה קצת מוזר בהתחלה אבל עם הזמן היא הבחינה בצד הגברי שלי. כשעברתי את השינוי היא חששה והיה לה קשה עם התהליך. בסוף היא הבינה וקיבלה את ההחלטה שלי".

איך ההורים שלה קיבלו אותך?

"הם מאוד אוהבים אותי ומפרגנים לנו. אני מגיע אליה כל שישי לארוחות ומרגיש שם כמו בבית. לפני חודש התארסנו ואנחנו מאושרים".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
גאווה בהוד השרון
גאווה בהוד השרון
פרסום ראשון: אלי אלוש ימונה לסגן ראש העירייה
פרסום ראשון: אלי אלוש ימונה לסגן ראש העירייה
מחכים לספירת כל הקולות
"די לאי שפיות ממשלות ישראל"
שינוי באכיפת אירועי חנייה שלא כחוק והפרעה לתנועה
דצמבר בסימן מאבק בנגע הסמים
הגלריה יוצאת לדרך
עין נון
הסתיים פרויקט שימור ופיתוח מעין "עין נון"