כפר סבא

הנעדר באינדונזיה אביב משל הוכר כמי שמקום קבורתו לא נודע

כשלושה חודשים לאחר שנעלם במהלך גלישת סאפ באינדונזיה, משפחתו של הצעיר מכפר סבא הודיעה כי אביב הוכר ע"י הרבנות כמי שמקום קבורתו לא נודע. המשפחה תשב שבעה, אך מקווה לנס

מיכאל פרוסמושקין 09/09/2019
אביב משל. צילום: באדיבות המשפחה

כמעט שלושה חודשים לאחר שאבדו עקבותיו של הצעיר אביב משל (23) מכפר סבא במהלך גלישת סאפ באינדונזיה, בסוף השבוע הודיעה משפחתו כי אביב הוכר כמי שמקום קבורתו לא נודע. 

אביב, שהשתחרר לפני כשנתיים משירות בסטי"לים (ספינות טילים), טס ב – 9 באפריל לטיול הגדול שלו אחרי צבא. תחילה טייל עם חבר בפיליפינים ובהמשך הגיע לבדו לבאלי שבאינדונזיה. ב – 17 ביוני הוא יצא לגלישת סאפ באי נוסה למבונגן ומאז אבדו עקבותיו.

שתי תיירות אוסטרליות היו האחרונות שראו אותו. לאחר שהבחינו בו מנופף לעזרה במהלך הגלישה הן דיווחו על כך לרשויות באינדונזיה שעדכנו על כך את הקונסוליה האמריקאית, מאחר ומשל מחזיק גם באזרחות אמריקאית. מיד לאחר שמשרד החוץ עדכן את משפחתו של משל על היעדרותו טס אביו לאינדונזיה על מנת לעקוב מקרוב אחר החיפושים. לצד הכוחות המקומיים שביצעו את החיפושים בימים הראשונים, במשך כחודש השתתפו בחיפושים אנשי חברת "מגנוס איתור וחילוץ". ב – 14 ביולי התקיים ערב בהשתתפות סטנדאפיסטים שכל הכנסותיו נתרמו למימון החיפושים, שהופסקו בסביבות סוף חודש יולי. 

במוצאי שבת, הודיעה המשפחה על כך שאביב הוכר כמי שמקום קבורתו לא נודע. "לצערנו לאחר תפילות אינסוף, מאמצי חיפוש רבים בהם לא נמצאו עקבותיו של אביב ולאחר תהליך שנעשה ברבנות הראשית אנו מודיעים בכאב רב על כך שאביב הוכר כמי שמקום קבורתו לא נודע למרות תקוותינו האיתנה שעדיין ימצא בחיים". בעקבות כך, וכחלק מהרצון לכבד את אביב ופסיקת רב, החלה המשפחה לשבת שבעה. 

"לאחר ערב ההתרמה ובעזרת הציבור הצלחנו להמשיך את החיפושים והם נמשכו כל עוד מבחינת המחלצים מוצו כל האפשרויות", סיפר השבוע האב, ירדן משל. "בוצעו חיפושים באוויר, בים ולאורך החופים, אך לא נמצא שום דבר: לא אביב שלנו, לא הסאפ שלו ולא המשוט. במקביל, התחיל הליך של הכרה ברבנות. ברבנות עשו תחקיר מעמיק עם המחלצים וכל הגורמים, והרב הראשי לישראל פסק להכיר באביב כמי שמקום קבורתו אינו נודע. יחד עם זאת נשארה לנו עוד תקווה. אנחנו יודעים שמבחינת סיכויים מדובר בנס אמיתי. עם זאת, אנחנו נכבד את אביב ואת פסיקת הרב וננהג כמנהג היהודים ונשב עליו שבעה". 

לדברי האב, "החיפושים הופסקו לא בגלל המחסור בתקציב אלא מתוך הבנה שהמקסימום נעשה. קיבלנו תמיכה אדירה מהציבור ובשעתנו הקשה נתקלנו בישראל היפה. גם ראש העיר עשה מעל ומעבר וזאת ללא שום היכרות אישית". 

אביו של אביב סיפר כי המשפחה מתכוונת להוציא לאור סיפור שאביב כתב. "זה סיפור על דברים שהולכים לאיבוד, כמו שהוא עכשיו במצב דומה. בסיפור יש סוף טוב ואנחנו מקווים שלמרות פסיקת הרב, יהיה גם אצלנו סוף טוב וכל המדינה תוכל לחגוג". 

אתם הולכים להנציח את אביב?
"אנחנו חושבים על מספר רעיונות. אם נעשה משהו, אז נעשה את זה בארץ, קרוב לבית. אנחנו בודקים אפשרות לעשות משהו בתחום של חינוך של בטיחות ימית באינדונזיה או ספציפית בבאלי שיש שם הרבה מאוד תיירים שבאים ואביב הוא לא הראשון שהיה לו סוף טרגי. יש שם ים מאוד מסוכן. המקומיים יודעים ולא מזהירים את התיירים". 

פסיקת הרב כעת מאפשרת לכם להמשיך הלאה?
"זאת התקווה. זה מה שכולם מייעצים לנו. אין לנו מה להפסיד בזה. את המקסימום עשינו ומאוד נשמח שיהיה כאן נס". 

חיליק מגנוס, מייסד ומחלץ ראשי של 'מגנוס איתור וחילוץ', סיפר על מבצע החיפושים: "חיפשנו לאורך 42 אלף קילומטרים רבועים של ים באמצעות מסוקים, מטוסים, דייגים, רחפנים וצילומי לוויין. בנוסף, סרקנו כ – 1,500 ק"מ של חוף בסריקה רגלית ובאמצעות רחפנים,  הבאנו את דבר היעלמותו של אביב לידיעת כל מי שעובר שם במרחב, אם זה בספינות דייג ואם זה בספינות מסחר. ביצענו עבודה בהיקף חסרת תקדים במשך 29 יום. הבעיה באיים האינדונזיים הוא הסחף האדיר והזרמים החזקים. כל המאמצים העלו חרס ולא מצאנו דבר שקשור בו. לפי הערכות שלנו הוא נסחף לים". 

יש סיכוי כלשהו שהוא נסחף לחוף? 
"אין סיכוי . זאת אשליה. אנחנו בדקנו בטווחים מאוד רחוקים ובאיים מאוד מרוחקים". 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
מימין לשמאל- משה סיני מנכל רימון, אודי אנגל יור רימון, הרי ליפשיץ ממיסדי רימון, יהודה עדר נשיא בית הספר, סטיב גרינברג, רוני קורל מנהלת השיווק של בית הספר
"כשהטכנולוגיה פוגשת את המוזיקה"
ממשיכים לחלק מלגות
פריסייל החורף של קמדן & שוז
הבנין המשותף ברחוב ההגנה 57 ,  פרויקט פינוי בינוי
מי יגן על תושבי רחוב ההגנה?
מעבדות הלימוד בחטיבות מושבתות
דגל הגאווה על בניין העירייה
דגל הגאווה על בניין עיריית הוד השרון
נבחרת הבאולינג של הרצליה. זכיה באליפות ובגביע
סטרייק כפול
דר רוברט כהן
כבוד לד"ר רוברט כהן