כפר סבא

מי ישמור על העצים בכפר סבא?

הקואליציה בעיריית כפר סבא הסירה מסדר היום הצעה של פנחס כהנא למנות פקיד יערות עירוני, לאור עמדת משמר האילנות. כהנא מאוכזב: " הסיבה העיקרית לסירוב הקואליציה למנות פקיד יערות עירוני היא ש'אין נותנים לחתול לשמור על השמנת'. זו הבעת חוסר אמון במערכת. כפ"ס יכולה להוביל את השינוי"

זאב גולדשמיט 09/09/2019
פנחס כהנא , צילום: נטלי קוסקי

מועצת העיר כפר סבא הסירה בישיבתה האחרונה מסדר היום ברוב קולות את הצעתו של חבר המועצה פנחס כהנא מסיעת "כפר סבא מתקדמת", למנות פקיד יערות מקומי שהוא עובד עירייה.

על פי כהנא, שבעברו היה יו"ר "משמר אילנות" , משרד החקלאות הוא זה שמעודד מינוי כזה בערים שונות ברחבי הארץ, ומן הראוי שכפר סבא תפקח על העצים בשטח המוניציפלי שלה. נכון להיום,  פקיד היערות שממונה על כפר סבא הוא  מנהל אזור קק"ל, שממוקם ביוקנעם.

"הקואליציה הורידה מסדר היום את הצעתי בלי דיון אמיתי וללא סיבה טובה נראית לעין" אמר פנחס כהנא "הסיבה העיקרית לסירוב הקואליציה למנות פקיד יערות עירוני היא ש"אין נותנים לחתול לשמור על השמנת". זו הבעת חוסר אמון במערכת ויש לה השלכות על יחידות אחרות בעירייה כמו אגף הנדסה. אם החשש הוא שייעשה שימוש לרעה בכוח – למה לא להעביר גם את הפיקוח על החינוך, התכנון, הדיור והרווחה ורגולטור חיצוני? האם עיריית כפר סבא לא מסוגלת לנהל את עצמה?"

כהנא הוסיף: "בהצעה שהעלינו - אנו מבקשים ליצור תהליך של מעורבות ושקיפות ציבורית בנושא הגנה על העצים .

כפר סבא צריכה להיות דוגמא בנושא כפי שהיתה עד כה בתהליך לא פשוט. משמר האילנות הפך למודל ארצי. מעורבות של המתנדבים בגיבוש תהליכים ונוהלים, ומאבקים שהביאו להצלת עשרות עצים מכריתה. פקיד יערות עירוני יוכל ליצור הקשר המעולה עם מחלקות אחרות בעירייה כמו הנדסה, חינוך וזאת כדי להביא להכרה ציבורית בחשיבות העצים בתחום העירוני וכדי לשקול נושא ההגנה על העצים תוך יידוע הציבור ושילוב במערך התכנון.

בעבר היתה פניה לעירייה משר החקלאות והכפר למנות פקיד יערות עירוני. משמר האילנות תמכו בזאת והעיריה סירבה. כיום משמר האילנות נסוג מבקשה זו".

בישיבת מועצת העיר השיב להצעה מנכ"ל עיריית כפר סבא איתי צחר: "פנינו בנושא למשמר האילנות, וביקשנו את עמדתם בנושא. משמר האילנות אינו חושב שבעיתוי הנוכחי ראוי למנות פקיד יערות לכפר סבא. לאור התכניות הקרובות שמתוכננות לפיתוח העיר חשוב שרגולטור חיצוני יבחן את בקשות הכריתה, שיוגשו בין היתר ע"י העירייה. משמר האילנות ממליץ להקים צוות עירוני בשיתוף הציבור , שירכז את הבקשות המופנות לפקיד היערות ויהיה בסמכותו למנוע הגשת בקשות בהתאם לשיקולים מקצועיים".

מנכ"ל העירייה הוסיף, שמבדיקה שהם ערכו בערים אחרות בהן מונה פקיד יערות מקומי, "זה עובד בצורה פחות טובה", לדבריו. 

פנחס כהנא מצר על כך שהקואליציה בחרה להסיר את הצעתו בלי לקיים קודם דיון בנושא. "כפר סבא יכולה וצריכה ולהוביל את השינוי – חבל שהקואליציה חושבת אחרת... ניתן היה לבנות מערך איתן של שיתוף ציבור לפני קבלת החלות על כריתת עצים למשל...  בניגוד לקואליציה יש לנו אמון במערכת המקצועית. יש מהנדסת עיר שערה לנושא ההגנה על האילנות וחשיבות העצים במרקם העירוני. גם בחינוך יש לנושא כתף.  לנו בסיעת 'כפר סבא מתקדמת' אין ספק שאף אחד לא ישמור על העצים שלנו טוב יותר מאיתנו. חלק מהתהליך חייבת להיות שקיפות והתייעצות עם הציבור לפני כל פעולת כריתה. זה המהלך המתקדם, הדמוקרטי והמתאים ביותר לעיר. חבל שארגון מתנדבים עירוני שעוסק בנושא חושב שבתקופת פיתוח עדיף רגולטור חיצוני".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
"יש עתיד" במפגשים פתוחים
	תלמידים לומדים לשים גבולות בווטסאפ
שבוע גלישה בטוחה
אירוע האומנות חוזר לבאר שבע
שר"ב חורפי
מבת ים לאתיופיה
"הוא כבר חסר לנו מאוד"
ספרי תורה עתיקים נגנבו מבית כנסת
בית הספר כצנלסון בחולון מעלה הצגה חדשה שעוסקת בנידוי חברתי
לא לחרם חברתי
הרצליה נערכת לכל תרחיש אפשרי